Поучение за Пета Неделя след Петдесетница
„Позволи ни да идем в стадото свини” (Мат. 8:31).
Наистина и за нечистите духове животът в ада е мъчителен, след като те молят Господа да не ги праща в бездната, което значи в ада, а да им позволи да влязат в стадото свини.
Откъде се вземат лъжеученията
Мнозина погрешно си мислят, че ако научат добре всички хора, то всичко ще стане прекрасно, всичко ще е наред. Провеждаме всеобща катехизация и всичко ще бъде наред.
Не, няма да бъде. Има свободен избор. Човекът може да се откаже от словото Божие. Ние сме длъжни да донесем словото Божие до всички, но не трябва да сме уверени, че всички веднага ще го приемат.
Неделя 4-та след Петдесетница. За вярата на стотника
Мат. 8:5–13
Великият и непристъпен Бог дошъл на земята в Христа Иисуса и станал близък и достъпен. Той посещавал домовете, ядял с хората, докосвал се до тях и те Го докосвали, докосвали одеждите Му и чрез това общение с видим Човек те получавали помощ от невидимия Бог.
"Блажени милостивите, защото те ще бъдат помилвани"
Възлюбени братя и сестри, многообразни и велики са Божиите благодеяния, чрез които щедрата и богата милост на Бога Отца и на Христа е устройвала и продължава да устройва нашето спасение.
Неделя Трета след Петдесетница. Защо сме все недоволни
„Първом търсете царството на Бога и Неговата правда, и всичко това ще ви се придаде” (Мат. 6:33).
Слушатели християни, защо днес сред нас има много недоволни? А недоволни наистина има твърде много. Недоволството е станало едва ли не всеобщо заболяване.
Относно построяването на Третия Йерусалимски храм
„На тоя камък ще съградя църквата Си, и портите адови няма да й надделеят” (Мат. 16:18).
Колко властители са въставали против Църквата, колко тежки гонения е имало срещу нея, в какво незавидно положение се е намирала тя в цялото предшестващо време, когато вярата била в процес на първоначално разпространение и умовете на хората не били още утвърдени в нея.
Проповед за 2-ра Неделя след Петдесетница, на всички български светии. За почитането на светите мощи
Сегашният празник е посветен, братя и сестри, на всички български светии.
В моята проповед ще се спра на един специален въпрос във връзка със светиите: какво е значението на мощите на светиите за нас, християните?
За силата на покаянието
Батюшка Амвросий Оптински разказваше следния случай за силата на покаянието:
И тази година без Петров пост
В понеделник след Неделя на всички светии, както от древност е установила Христовата Църква, започва Петровият (или апостолският) пост. Това е пост, който Църквата е спазвала от древност. За него се споменава в Апостолските постановления: „След Петдесетница празнувайте една седмица, а след нея една седмица постете“.
Видинският митрополит Даниил е новият Български патриарх
Днес 30 юни 2024 г. бе избран новият предстоятел на Българската православна църква – Българска патриаршия: Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил.
Поучение в Неделя на всички светии
„Дойдете при Мене всички отрудени и обременени, и Аз ще ви успокоя” (Мат. 11:28).
Днес честваме паметта на всички светии, които са се подвизавали на земята с добрия подвиг на вярата и добродетелите и са се преселили на небесата за вечно упокоение и радост.
Църковно-народният събор и православната съборност
По време на смутовете и протестите, които неотдавна новата синодалната наредба, касаеща процедурата по избор на епархийски архиерей, предизвика сред вярващите, на дневен ред застана въпросът относно участието на миряните в църковното управление. Многократно ни беше заявявано, че практиката застъпена в наредбата – митрополит да бъде избиран от своите събратя митрополити, без участието на миряни и низш клир – било нарушение на принципа за съборност на Църквата, защото така не се бил чувал гласът на „Божия народ”.
Поучение в деня Петдесетница
Днешният празник е също тъй велик, както празниците Рождество Христово и Пасха. Защото в деня Рождество Христово се родил Христос Господ, на Пасха възкръснал, а в деня Петдесетница Бог Отец дал на Моисей скрижалите на заповедите за всички народи и с гръмовен глас говорил тъй, че го чули огромното множество иудеи. Тези заповеди са дадени и нам за изпълнение.
Първата среща зад гроба
Припомням си това, което някой ми бе разказвал, че зад гроба душата бива посрещана от всички, за които и на които тя се е молила през живота си. Колко утешително е това! Колко милостив е Господ към нашите души, че прави тъй, щото те тозчас след навлизането в още непознатата за тях страна, да бъдат посрещани от познати им души и духове!
Мисли относно Свещеническия конгрес, състоял се в София през декември 1949 г.
Бележка на Редакцията: Текстът на св. Серафим Софийски е писан в далечната 1949 година и за времето си е бил актуален с оглед на тогавашното състояние на Руската църква и значими събития в живота на Руската държава като Отечествената война. Оттогава обаче нещата са се променили и днес верността на Руската църква към догматите и каноните, за която говори архиеп. Серафим, е компрометирана. Няма да изброяваме защо, достатъчно е да споменем нейното продължаващо участие в Световния съвет на Църквите. И днес Руската държава пак води война, но тази война няма нищо общо с Отечествената война, в която милиони руснаци дадоха живота си в защита на своята Родина. |