За осъждането и неосъждането
„Не съдете, и няма да бъдете съдени; не осъждайте, и няма да бъдете осъдени; прощавайте, и простени ще бъдете” (Лука 6:37).
Тъй като Господ понякога казва: „не съдете по външност”, ала понякога заповядва: „съдете с праведен съд” (Ин. 7:24), то на нас не ни е напълно забранено да съдим, а показва различието на съда.
Неделя 23-та след Петдесетница. За отнемането на богатството от душата и за откъсването на душата от богатството
Лк. 12:16–21
Еф. 5:9–19
Един богат човек получил също тъй богат урожай. Седи си той, разсъждава „в себе си и казваше: какво да направя? няма де да събера плодовете си. И рече: това ще сторя: ще съборя житниците си и ще съградя по-големи, и ще събера там всичките си храни и благата си, и ще кажа на душата си: душо, имаш много блага, приготвени за много години: почивай, яж, пий, весели се”!
Търсенето на загубената овца
Всички знаем притчата за заблудената овца и за изгубената драхма. Колко велико е милосърдието на Господ към нас грешните! Оставя всички изправни и се обръща към неизправните, за да ги изправи; търси ги и когато ги намери, Сам се радва и призовава цялото небе да се радва заедно с Него.
Неделя 23-та след Петдесетница. За любовта към ближните
Господ иска от нас любов към ближния на дело, а не на думи. Казано е в заповедите: „възлюби ближния си като себе си”. А как ти обичаш себе си? Искаш за себе си здраве, богатство и спокоен живот, това желай и за своя ближен. Искаш да имаш дом, а в дома - изобилие от всичко, същото желай и за ближния си. Обичаш в твоя дом да има достатъчно от всичко, в хамбарите, на масата, в шкафовете, в сандъчето с ценностите, това желай и за своя ближен.
Милосърдие въпреки недостига
Когато християнските родители, изпълнявайки Христовия завет, помагат на чуждите, отнемайки от своите деца, отнетото се връща двойно на децата. Това го зная от собствен опит.
Неделя 21-ва след Петдесетница. За „националността” на Иисус Христос
Лк. 8:41–56
Еф. 2:14–22
В посланието до Ефесяни апостол Павел пише за Господ Иисус Христос, че „Той е нашият мир, Който направи от двата народа един и разруши преградата, що беше посред”. Той „с плътта Си унищожи враждата, а с учението - закона на заповедите, за да създаде в Себе Си от двата народа един нов човек, въдворявайки мир и в едно тяло да примири двата народа с Бога чрез кръста, като на него уби враждата”.
За греха на окултизма
Скъпа Е.!
Това, до което си се докоснала на 16-годишна възраст, е причината за сегашното ти тежко душевно състояние. Врагът Божий, към когото си проявила интерес и любопитство, не те оставя и до днес, смятайки те за свой длъжник…
Неделя 20-та след Петдесетница. Какво е направил Бог за нас
В името на Отца и Сина и Светия Дух.
Веднъж попитали преподобния Серафим, с какво праведникът се отличава от грешника. Защото нали и единият и другият са грешни, тъй като на земята няма абсолютно безгрешен човек, всеки е грешен, а щом е така, къде е тази мяра на греха, престъпвайки след която човек престава да бъде праведник и става грешник? Къде е границата, отче свети, в какво се състои разликата?
Силата на пастирската молитва
Силни думи за това, какво е праведникът като молитвен ходатай за вярващите пред Божия престол, биват казани във втора глава на книга Царства.
Неделя 22-ра след Петдесетница. За лукавството на този свят
Не си струва светът да бъде обичан. Ти търсиш в него утехи и удоволствия, а той те възнаграждава със скърби и болести, а често и с погибел на душата. Ти се стараеш да заситиш глада си, а натрупваш сластолюбие и пресищане. Ти протягаш ръка към напитка, за да утолиш жаждата си, а се пристрастяваш към пиянството; ти търсиш задоволство в семейния живот, а натрупваш само врагове, ако не сред родителите, то сред децата; ти искаш да се обезпечиш с някоя и друга парица, а се пристрастяваш към парите. Буквално с каквото и да се захванеш, всичко се оказва враждебно към тебе, всичко ти вреди, всичко само поражда у теб страсти, които се превръщат в твои врагове и мъчители.
За страха от смъртта
Вие се страхувате от смъртта, плаши Ви страшният Съд за греховете. Помненето на греховете е полезно, за тях трябва да се скърби и да се плаче.
За Христовите приятели
„Вие сте Ми приятели... Не ви наричам вече слуги, защото слугата не знае, що върши господарят му; а ви нарекох приятели, защото ви казах всичко, що съм чул от Отца Си” (Иоан 15:14-15).
Неделя 18-та след Петдесетница. За слушането на словото Божие
Братя, днес аз искам да побеседвам с вас за необходимостта от слушане на словото Божие.
Божият закон и човешкото предание
„Отменяте заповедта Божия, за да спазите вашето предание” (Марк 7:9).
В светския живот това се случва на всяка крачка, тоест на всяка крачка се отменя Божията заповед заради човешкото предание. Тази отмяна е станала нещо толкова обичайно и „законно”, че хората дори не я забелязват.
Неделя 17-та след Петдесетница. Възкресяването на мъртвата душа
„А когато се приближи до градските врата, ето, изнасяха мъртвец, едничък син на майка си” (Лк. 7:12).
След като в Капернаум Иисус Христос задочно изцелил слугата на стотника, оттам отишъл в един град, наречен Наин. С Него тръгнали много от учениците Му и много народ. Когато Той се приближил до градските порти, в този момент видял да носят мъртвец единствен син на майка си, а тя била вдовица и с нея вървяло множество народ от града. Като я видял, Господ се смилил над нея и казал: „Не плачи. И като се приближи, допря се до носилото; носачите се спряха, и Той рече: момко, тебе думам, стани! Мъртвецът, като се подигна, седна и почна да говори; и Иисус го предаде на майка му” (Лк. 7:11–15).