Неделя 36-та след Петдесетница. Да молим неотстъпно.
Какво е необходимо да направим, слушатели, когато не получаваме от Бога просимото, независимо от това, че просим нещо добро, просим от цялата си душа, просим с разкаяние за греховете? Какво да правим? Трябва да продължим още и още да се молим и ще получим това, за което просим.
За ценността на човешкото изкуство
Това висше Изкуство на всемогъщия Бог, посредством което от нищо е било сътворено всичко (Ин. 1:3), наричано още и Негова Премъдрост, действа също и чрез майсторите, за да могат те да майсторят прекрасни и съразмерни неща. Макар те вече да произвеждат не от нищо, а от някакъв материал – дърво, мрамор, слонова кост, или някакъв друг материал, който бива оформян от ръцете на майстора.
Неделя 35-та след Петдесетница. За „тия, които вървяха напред…”
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
Всеки от нас подобно на Иерихонския слепец вика към своя Господ, моли Го за изцеление от греха и за избавление от страстите измъчващи душата. И често ни се струва, че тези наши вопли остават без отговор. Ние не виждаме явни резултати от своите молби, не ни изоставят греховните привързаности, не утихва в душата ни нашата духовна бран и непрекъснатата борба със злото. И прелъстителното униние неотстъпно ни прелъстява с мисълта, че всички усилия са напразни, че всякакви опити да достигнем святост са чисто безумие, че нашата скръбна участ е да се теготим от задушаващите ни страсти и дребнави съблазни. А отгоре на всичко и „тия, които вървяха напред” (Лк. 18:39), както ги нарича апостол Лука в днешното евангелско четиво, „поднебесните духове на злобата” (Еф. 6:12), те заставят да мълчиш, увещават те да не си хабиш силите напразно, да не „правиш труд на Учителя (Мк. 5:35).
За земното пътешествие
А за земното пътешествие, ако все още няма Божия воля за неговия край, значи то не е безполезно.
Неделя 34-та след Петдесетница
Лк. 18:18–27
Кол. 3:12–16
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
Веднъж Господ Иисус Христос бил попитан от „някой си началник: Учителю благий, какво да сторя, за да наследя живот вечен?” Господ, разбира се, знаел как ще завърши този разговор. Но той не казва веднага това, което би опечалило питащия, а посочва: „Знаеш заповедите: не прелюбодействувай, не убивай, не кради, не лъжесвидетелствувай, почитай баща си и майка си”. И едва когато човекът отвърнал, че той „всичко това опазил от младини”, Господ казал нещо, което го поразило: „още едно ти не достига: всичко, що имаш, продай и раздай на сиромаси, и ще имаш съкровище на небето, па дойди и върви след Мене”.
За тълпата и славата
Що е това тълпа? Това е нещо шумно, многометежно, в по-голямата си част глупаво, носещо се без цел насам-натам като вълните на морето, съставено често от разнообразни и противоположни мнения.
Неделя след Богоявление. За духовните съвети
Мат. 4:12–17
Еф. 4:7–13
В неделята пред Богоявление ние четохме как Иоан Кръстител снишавал планини и изпълвал долове (срв. Лука 3:5) и как отговарял на въпросите: „какво да правим” (Лука 3:14). Без съмнение на него му се налагало много пъти да отговаря и на въпроса: „какво да правя”? Но евангелистите не привеждат такива случаи. Когато казаното от някой авторитет касае един конкретен човек и то стане общо достояние, тогава всеки се опитва да го приложи за своя сметка, което невинаги е полезно.
Слово за празника Богоявление Господне
„Днес се освещава водното естество, а река Йордан се разделя и обръща своето течение, като вижда Господа да се кръщава.”
Тропар при освещаването на водата
С мир ще излезем и ние сега на реката в името Господне и там ще потопим във водата Животворящия Кръст на нашия Господ Иисус Христос. Защо ще го потопим? За възпоменаване на нашия Господ Иисус Христос, Който някога се кръсти в река Йордан.
За едното само възпоменаване ли? Не, а заедно с това за освещаване на водата.
Да се надяваме на Божието милосърдие
Аз, струва ми се, Ви припомнях за преп. Антоний Велики, който в тежката борба с врага изнемогвал и изпитвал чувство на богооставеност.
Проповед за празника Обрезание Господне
В днешния ден нашият Господ Иисус Христос бил обрязан по Моисеевия закон и получил многозначителното и достопокланяемо име „Иисус”, предсказано от ангела. Тези две събития за нас са извънредно важни и назидателни. Обрезанието по плът не било нужно за безгрешния Спасител, но като Творец на закона, Той Сам изпълнява с точност Божия закон. За нас обрезание е необходимо, но не плътско, а духовно, затова ние вместо обрезание приемаме водно кръщение.
Со святими упокой, Христе...
† Сливенски митрополит Иоаникий
1939 - 2024
Със светиите упокой, Христе, душата на Твоя раб, където няма ни болка, ни печал, ни въздишка, но живот безкраен!
Скърбим, молим се, надяваме се...
Скърбим за загубата, молим се за душата, надяваме се на Божието милосърдие!
Вечна и блажена да бъде паметта ти, обични наш Владико, моли се за твоите чеда пред Престола на Всевишния!
*****
За запазването на душевния мир при смущения относно състоянието на Църквата
Скъпи отец К.! За нашата правота в Бога винаги свидетелства спокойствието на духа, което Светият Дух поражда в правата душа. У Вас това го няма, а значи няма и правота.
Вие се ръководите от мимолетни впечатления, без да се спускате в дълбините на Божиите съдби, за които свидетелстват Свещеното Писание и цялата история на Църквата. И аз няма да Ви успокоя нито чрез убеждаване, нито с примери, нито със собствения си опит, защото в душата Ви го няма главният източник на спокойствието - твърдата и несъмнена вяра в Божия Промисъл и в това, че глава и кормчия на Църквата е Самият Христос. А у Вас винаги и във всичко има съмнение.
Слово в деня на Христовото Рождество
„Велика е тайната на благочестието: Бог се яви в плът” (1 Тим. 3:16).
Днес по цялата вселена светата Църква възпоменава и чества превеликата тайна на Въплъщението на Бог Слово от Пречистата Дева чрез наитието и осенението от Светаго Духа Бога.
Излезе православният юлиански календар за 2024 година
И тази година с Божия помощ излезе от печат православният юлиански календар за 2024 година. Както винаги в него е предоставена информация за богослужебния Устав, различните видове служби, постните периоди, видовете пост и още полезна и спомагателна информация.
Тъй като през 2024 година по нов календар няма да има Петров пост, в календарчето подробно се разглежда историята на възникването на Петровия пост, утвърждаването му от Църквата, причините понякога той да се съкращава или направо да изчезва по новия календар, както и каноничното постановление за постите, в частност за Петровия пост.
Има обаче някои неточности, които трябва да бъдат взети под внимание от ползващите това календарче.
Новогодишно поздравление и наставление за устройването храма на душата
Милостта Божия да бъде с вас!
Милостивият Господ милосърдно да погледне на вашите немощи и да ви даде оздравяване и укрепване на силите, за да встъпите в Новата година с ново здраве и така с обновено здраве да възпявате слава на Благодаруващия наш Бог!