Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContenthdflvplayer has a deprecated constructor in /home/budivere/public_html/budiveren4641/plugins/content/hdflvplayer/hdflvplayer.php on line 50
За приближаването на Страстната седмица. Неделя Вайя
Мат. 21:1–11, 15–17.
Ин. 12:1–18
Филип. 4:4–9
Господ Иисус Христос извършил много чудеса за трите години на Своя земен живот. Апостол Йоан Богослов пише, че „ако би се писало подробно, чини ми се, и цял свят не би побрал написаните книги” (Ин. 21:25). Господ явявал Своята власт и над природните сили, и над стихиите, и над бесовете. Това винаги предизвиквало възхищение и благодарност у тези, които били до Него.
Възкресяването на Лазар
Като възкреси Лазар, Иисус вдигна очи нагоре и рече: Отче, благодаря Ти, че Ме послуша. Аз и знаех, че Ти винаги Ме слушаш; но това казах за народа, който стои наоколо (Иоан 11:41-42).
Той говори като раб, за да не би те да се съблазнят...
Три категории
Всички хора се делят на три категории: плътски, борещи се и съвършени.
Проповед за 5-та Неделя на Великия пост – на преп. Мария Египетска. За това кое е първичното
Лк.
7:36–50
Веднъж някой от фарисеите помолил Господ Иисус Христос „да яде с него; и Той, като влезе в къщата на фарисея, седна на трапезата”. Домакинът внимателно Го наблюдавал. За фарисеите било свойствено да наблюдават дали някой няма да си измие ръцете преди хранене, или нещо друго ще направи, което не е по правилата.
Тайната на първите десет библейски имена
Соломон е казал: „Слава за Бога е да облича всяко нещо в тайна, а слава за царете е да изследват работите” (Прит. 25:2). Има ли в Библията скрити тайни? Колкото и да изглежда странно, има, при това много.
Една от най-поразителните тайни се съдържа в родословието, записано в пета глава на книга Битие. Става дума за първите десет имена на древноеврейски език. Славянският превод не предава тяхното значение, което те крият. Но ако се изследват, ще бъдем поразени от едно неочаквано откритие.
Слово в 4-та Неделя на Великия пост
Като видя народа, Той се възкачи на планината; и когато седна, учениците Му се приближиха до Него (Мат. 5:1).
Това стечение на многоброен народ около Иисус Христос, братя, неволно ни припомня някои събития от днешното време.
Епархийският архиерей и неговото избиране
В пределите на епархията епископът действа с властта, която му е поверена от Бога като приемник на апостолите. В апостолския век първите епископи са били избирани и поставяни от самите апостоли. Свети Климент пише в първото си послание до коринтяните: „Апостолите били пратени да ни проповядват Евангелието от Господ Иисус Христос, а Иисус Христос – от Бога. Христос бил пратен от Бога, а апостолите – от Христа. Проповядвайки по различни страни и градове, те от първенците сред вярващите след духовно изпитване поставяли епископи и дякони за бъдещите вярващи[1].
Благовещение Пресвета Богородица
Когато според предвечното Божие определение настъпило времето на земята да се яви Спасителят на света, архангел Гавриил бил изпратен от Бога в галилейския град Назарет. Тук в дома на Йосиф, дърводелец от работилниците при Йерусалимския храм, неотдавна се била преселила Богоизбраната Отроковица Мария от Давидовия род, дъщеря на Йоаким и Анна.
За покаянието и прачащението
Този, който не е показал достойни плодове на покаяние, той не е достоен за св. Причастие, както свидетелства цялото божествено Писание.
Относно касирането избора на сливенските епархийски избиратели
Бях помолен да коментирам касирането на избора на епархийските избиратели и дължимото канонично поведение на клириците и миряните, поради което в качеството си на юрист изразявам следното становище:
Решението на Св. Синод да се касира проведения в Сливен избор, независимо дали ни харесва и дали е обосновано, е юридически валиден и задължителен акт. Това произтича от факта, че Господ е поверил управлението на Църквата в ръцете на епископите (а не на вярващия народ), което личи не само от Свещеното Писание на Новия Завет, но и от множеството канони, регламентиращи управленската власт на епископския събор, а също и от следните разпоредби на Устава на БПЦ-БП:
Срещу славолюбието
С напредването на възрастта, когато още сме в юношеството, ние биваме посрещнати от страстта на славолюбието, или с нещо, което можем да наречем неин зародиш. Тук имам предвид този вид славолюбие, което се състои в разкрасяването на тялото и показността на външните украшения, което отците наричат светско тщеславие. Има и друг вид тщеславие, което се проявява при онези, които се отличават с добродетели и което влече със себе си мнителност и лицемерие, чрез които врагът се старае да похити и разпилее нашето духовно богатство.
Архиепископ Серафим (Соболев) за принципите на църковното управление
От Редакцията: Демократичната практика на масовото участие на миряни и низш клир в църковното управление и в частност в избора на епархийски архиерей не е била позната за Руската православна църква през всички години на нейното съществуване чак до началото на ХХ век[1]. Дотогава в нейното църковно устройство и управление липсва явление, което дори бегло да напомня църковно-народен или народно-църковен събор. Но въпросът относно делегиране на власт[2] на миряни и низш клир в Русия започва активно да търси своето решение след Февруарската революция от 1917 г. – време, добре познато с огромните преобразования в държавния строй и общественото състояние на Руската държава. |
Хроники от игрите на глада
Отец Иван обяви, че спира гладната си стачка. Алилуя!
Готов бил за нови подвизи. Нетрадиционни, както се закани. След успешния курс по гладолечение, дойде ред на лежащите молитви* в полянката пред Митрополията, където като Петър Дънов, заобиколен от почитателки, изнесе поредната си проповед, докато го чистеха от полепналата по дрехите му трева.
Проповед в Първа Неделя на Великия пост
Вчера ние бяхме на небето и дори по-високо от небето, защото бяхме на Господнята трапеза, седяхме като на тайната вечеря заедно с апостолите. Сам Господ ни нагости, и то с какво? Със Своите пречисти Тяло и Кръв. И ние сега пак сме на земята. Вчера бяхме в преддверията на рая, а днес се потопихме в света и някои от нас отново се оказаха в преддверията на ада.
Да превърнеш падението си в геройство или позорът на един свещеник
Разбитият прозорец в олтара на църквата „Св. Троица” в кв. "Речица", където служи отец Иван - ням изобличител на неговия "подвиг"
Четвърти ден сливенският свещеник Иван Янков стои пред сградата на Сливенска митрополия и продължава своя самочинен протест.
Warning: Parameter 2 to modChrome_artarticle() expected to be a reference, value given in /home/budivere/public_html/budiveren4641/templates/budiveren2/html/modules.php on line 36
Warning: Parameter 3 to modChrome_artarticle() expected to be a reference, value given in /home/budivere/public_html/budiveren4641/templates/budiveren2/html/modules.php on line 36
Други статии от същия раздел:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/budivere/public_html/budiveren4641/modules/mod_fj_related_plus/mod_fj_related_plus.php on line 20
Warning: Parameter 2 to modChrome_artarticle() expected to be a reference, value given in /home/budivere/public_html/budiveren4641/templates/budiveren2/html/modules.php on line 36
Warning: Parameter 3 to modChrome_artarticle() expected to be a reference, value given in /home/budivere/public_html/budiveren4641/templates/budiveren2/html/modules.php on line 36
Други статии от същия автор:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/budivere/public_html/budiveren4641/modules/mod_fj_related_plus/mod_fj_related_plus.php on line 20