Неделя пред Рождество Христово. За законите на Моисей
Мат. 1:1–25
Евр. 11:9–10, 17–23, 32–40
Днес е положено в църква да се чете „родословието на Иисус Христос” и днешната неделя преди Рождество Христово носи наименованието Неделя на светите отци. Отците са тези, чрез които Бог дава временния живот. А светите отци са тези, чрез които Бог дава живот вечен. Ние наричаме нашата вяра „отеческа вяра”, защото сме я приели от отците, от тези, които са ни родили в Христа чрез благовестието и светото кръщение и които със своя личен подвиг са показали, какво значи да бъдеш християнин.
Съвети при невярващ съпруг
Досточтима рабиньо Божия Галина!
Получих писмото ти на тринадесети май тази година, четох и плаках от радост. Милост Божия, че си се успокоила и Господ те е сподобил да се причастиш със Светите Христови Тайни. Аз ти писах не от разум, а от сърце, защото чувствах твоето вътрешно тревожно състояние.
Поучение за 29-та неделя след Петдесетница. За голямата вечеря на Небесния Отец
Днес бе прочетено евангелието за голямата вечеря устроена от Небесния Отец, или за царството небесно, приготвено от създаването на света за човеците, и за това, че на тази вечеря или в царството небесно били поканени хора от всякакъв чин и звание.
За монашеството в последните времена
За съдбата на бъдещото монашество е било открито, че последните монаси и по живот ще бъдат като миряните, но подвизите им ще бъдат равни на подвизите на древните отци. Това е било казано за нашите времена.
Неделя 28-ма след Петдесетница. Изцелението на десетте прокажени
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
На нас ни е трудно да приемем упрек в неблагодарност към Бога, упрек, който прозвуча в днешното Евангелие. Нима ние с вас не ходим в Божия храм, нима не палим свещички там, нима нашите уста не произнасят величествените слова на молитвените песнопения и химни? И накрая, нима самите храмове по нашите земи не са издигнати благодарение на нашите пожертвования, нима не са построени с нашите заработени с труд и пот пари?!
Спасението не идва, ако стоим със скръстени ръце
С.!
Получих писмото Ви и ще изпълня молбата Ви за молитва, но дали ще има полза от нея – не зная. Защото без нашето желание и поне малки трудове за това не можем да бъдем спасени.
Неделя 27-ма след Петдесетница. За борбата на човека с дявола
„Опълчете се против дявола, и той ще побегне от вас” (Иак. 4:7). Така казва св. ап. Иаков.
Защо Бог противопоставил един срещу друг човека и дявола? За да може човекът да удържи победа над дявола и да получи победен венец.
За осъждането и неосъждането
„Не съдете, и няма да бъдете съдени; не осъждайте, и няма да бъдете осъдени; прощавайте, и простени ще бъдете” (Лука 6:37).
Тъй като Господ понякога казва: „не съдете по външност”, ала понякога заповядва: „съдете с праведен съд” (Ин. 7:24), то на нас не ни е напълно забранено да съдим, а показва различието на съда.
Неделя 26-та след Петдесетница. За отнемането на богатството от душата и за откъсването на душата от богатството
Лк. 12:16–21
Еф. 5:9–19
Един богат човек получил също тъй богат урожай. Седи си той, разсъждава „в себе си и казваше: какво да направя? няма де да събера плодовете си. И рече: това ще сторя: ще съборя житниците си и ще съградя по-големи, и ще събера там всичките си храни и благата си, и ще кажа на душата си: душо, имаш много блага, приготвени за много години: почивай, яж, пий, весели се”!
Търсенето на загубената овца
Всички знаем притчата за заблудената овца и за изгубената драхма. Колко велико е милосърдието на Господ към нас грешните! Оставя всички изправни и се обръща към неизправните, за да ги изправи; търси ги и когато ги намери, Сам се радва и призовава цялото небе да се радва заедно с Него.
Неделя 25-та след Петдесетница. За любовта към ближните
Господ иска от нас любов към ближния на дело, а не на думи. Казано е в заповедите: „възлюби ближния си като себе си”. А как ти обичаш себе си? Искаш за себе си здраве, богатство и спокоен живот, това желай и за своя ближен. Искаш да имаш дом, а в дома - изобилие от всичко, същото желай и за ближния си. Обичаш в твоя дом да има достатъчно от всичко, в хамбарите, на масата, в шкафовете, в сандъчето с ценностите, това желай и за своя ближен.
Милосърдие въпреки недостига
Когато християнските родители, изпълнявайки Христовия завет, помагат на чуждите, отнемайки от своите деца, отнетото се връща двойно на децата. Това го зная от собствен опит.
Неделя 24-та след Петдесетница. За „националността” на Иисус Христос
Лк. 8:41–56
Еф. 2:14–22
В посланието до Ефесяни апостол Павел пише за Господ Иисус Христос, че „Той е нашият мир, Който направи от двата народа един и разруши преградата, що беше посред”. Той „с плътта Си унищожи враждата, а с учението - закона на заповедите, за да създаде в Себе Си от двата народа един нов човек, въдворявайки мир и в едно тяло да примири двата народа с Бога чрез кръста, като на него уби враждата”.
За греха на окултизма
Скъпа Е.!
Това, до което си се докоснала на 16-годишна възраст, е причината за сегашното ти тежко душевно състояние. Врагът Божий, към когото си проявила интерес и любопитство, не те оставя и до днес, смятайки те за свой длъжник…
Неделя 23-та след Петдесетница. Какво е направил Бог за нас
В името на Отца и Сина и Светия Дух.
Веднъж попитали преподобния Серафим, с какво праведникът се отличава от грешника. Защото нали и единият и другият са грешни, тъй като на земята няма абсолютно безгрешен човек, всеки е грешен, а щом е така, къде е тази мяра на греха, престъпвайки след която човек престава да бъде праведник и става грешник? Къде е границата, отче свети, в какво се състои разликата?