„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Слово за кощунството и благоговението
Спомен за чудото на преп. Нил Столобенски
Кощунството е страшен грях! Всеки път, когато хората се шегуват със свещени предмети или действия, не почитат както трябва светините и всичко, което е свързано с храма, хулят или клеветят свещенослужителите - това е кощунство. Пазете се от този голям грях! Ще ми кажете: „Владико, ние не кощунстваме!“ Това е добре! Но вършим много неща, които са близки до кощунството. Да дадем един пример. Отиваме в някой православен дом и виждаме: по стените висят портрети на роднини и познати, висят чисти и е много красиво. А редом с тях, в ъгъла, виси почерняла от прах икона, върху която са поставени престарели, изсъхнали, разпадащи се цветя. Дали това е угодно на Бога?
Има също свещеници, които не следят както трябва за чистотата в олтара и на Престола - това страшно място, което и Ангелите гледат със страх и любов. Имах такъв случай: пътувам из епархията. Пристигам в един град и благочинният ми казва, че имало някакъв немарлив свещеник, на когото трябва да му се затегне дисциплината. Отивам аз в храма и какво да видя? Престолът покрит с прах, на иконите сложени цветя, които не са сменяли вече две години. „Къде ви е чудотворната икона?“, питам. „Ето я!“. „Не я виждам!“, казвам. „Ама ето я тук, Владико!“. „Не!, казвам, не виждам иконата от слоя прах, който се е събрал върху стъклото.“ Свещеникът поиска прошка и обеща да се поправи и всяка седмица да ми съобщава как се поддържа редът в храма.
Или например следната картина. Пасха. Присъствали сте на утренята и на Литургията и сте седнали да разговеете. Хапнали сте късче нафора или козунак, поздравили сте се с „Христос Воскресе!” с осветено боядисано яйце, счупили сте го и сте го изяли. Всичко е направено добре и благоговейно. „А къде да сложим черупките?“, пита чистачката. „В боклука, разбира се!“ И тази черупка, която току-що в храма е била поръсена със светена вода и над която многократно са пели „Христос Воскресе!“ бива изхвърлена на боклука. Това ли наричаме уважение към светинята и към Божия храм?!
Добре запомнете, че всичко, което е свързано с богослужението и с Божия храм, е светиня, чрез която върху вас се излива Божията благодат и любов и към която, заради това, сте длъжни да се отнасяте с голяма любов и благоговение.
Исках с това да завърша, но си спомних още един случай, който трябва да ви разкажа.
Това се случило в обителта на св. Нил Столобенски на езерото Селигер. Сега там в нова рака почиват мощите на този светец, а предишната рака с изображението на преподобния на капака стояла в храма празна. Веднъж една благочестива жена с две малки деца пристигнала в обителта да се поклони на светите мощи. Докато жената се молела в храма, децата тичали из градината, късали зрели плодове от офиковите храсти, които растели там в изобилие, след което влезли в празния по това време храм, където стояла предишната рака на преподобния. Измислили си игра – започнали да хвърлят плодове по лика на преподобния.
И изведнъж, при съвсем ясно небе, присъстващите в обителта чули страшен гръм, който разтърсил всички сгради. Жената, като не видяла децата наоколо, хукнала притеснена да ги търси из цялата обител и накрая ги намерила, лежащи в безсъзнание до празната рака. Събрали се всички монаси и започнали да свестяват децата. Когато най-сетне те дошли на себе си, майката ги попитала какво се е случило с тях. Те откровено разказали как си измислили игра – да замерят „дядото“ с плодове и как изведнъж видели как той се надигнал и ги заплашил с пръст, след което блеснала мълния, раздал се гръм и повече нищо не помнят.
Виждате ли как Бог наказва и вразумява даже малките и неразумни деца за непочитане на Неговите Угодници. Вразумявайте своите деца и ги предпазвайте от това!
По молитвите на св. Григорий Чудотворец (в деня на когото е произнесено словото – бел. ред.) да изпрати Господ на нас и на нашите деца благоговейно почитане на иконите и на нашите светии. Амин.
По материали от книгата на В. Королева „Св. Николай, митрополит Алма-Атински и Казахстански“.
Превод: Даниела Димитрова