Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Милосърдие без самоограничение не е милосърдие

 

 

Относно трансплантацията на човешки органи

Утилизацията* не е жертва. Става дума за трансплантацията на органи.

Ако органите се вземат преди да е спряло сърцето, това е убийство, според изповеданието на Църквата, че смъртта е разлъка на душата от тялото. И докато бие сърцето, душата е в тялото, въпреки отсъствието на мозъчна дейност. Виж Молебния канон при разлъка на душа от тяло, там черно на бяло е написано:Устата ми мълчат, и езикът не говори, но сърцето вика…”**

А тъй като на трансплантолога е нужен възможно най-пресен орган, без признаци на некроза на тъканите, то вероятността да се извади той от още жив, но безперспективен за реанимация донор, е огромна.

В този случай не само трансплантологът, но и реципиентът се явява съучастник в престъплението. Той е поръчал да се прекъсне чуждия живот – дори и животът неизбежно да завърши по естествен път секунда по-късно. Това също е убийство.

Да се оправдае за съучастие в убийство за реципиента ще бъде трудно. Съвестта няма да го позволи, ако е още жива в него.

Универсално средство за проверка на казаното е да приложи човек заповедта на Спасителя към себе си: Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях (Лука 6:31). Това, което не искаш да ти сторят, не прави сам на своя ближен. Ще можеш ли да погледнеш в очите майката на загиналия в катастрофа юноша и да й кажеш: „Съчувствам на Вашата скръб. Сърцето на Вашия син бие сега в мене. Винаги с благодарност ще се моля за неговата душа”.

Майката на загиналия в ужас ще се дръпне от теб. И ти знаеш това. Представи си своя син на мястото на неизвестния донор. Би ли желал да получиш в моргата обезобразения от скалпела негов труп, от когото са извадили всичко „по-добро”?

Ако пък вземането на органите е след смъртта, тогава това е поругаване на тялото.

Работата е там, че напуснатото от душата тяло подлежи на погребение с почести, подобаващи на освещавания от тайнствата храм Божий (срв. „Или не знаете, че тялото ви е храм на Духа Светаго, Който живее във вас и Когото имате от Бога, и че не принадлежите на себе си?” (1 Кор. 6:19).

Отстъплението от това правило е познато на Църквата: в този същия Канон при разлъка на душа от тяло се привежда молитвената просба на умиращия да не бъде опяван и погребан, а хвърлен за изяждане на псетата. Мотивът: нека за моята окаяна душа се помолят минаващите покрай костите, разнасяни от псетата.

Ако мотивът за донорство е именно такъв: за да се помолят за моята окаяна душа, защото поради поругаването на тялото храня надежда над мен да се излее неизречената Божия милост, то с това можем да се съгласим. Тоест, ако тези донори са стигнали до мярата на преподобните Нил Сорски и Филотей Атонски, завещали на учениците си да не погребват телата им, но с безчестие да ги хвърлят за да бъдат изядени от зверовете и птиците – нека дерзаят.

Но е некоректно това поругаване да се нарича дело на милосърдие.

Дело на милосърдието е налице, когато съзнателно се дарява от жив на жив нещо, което е позволено да се дарява. Както брат дарява на брат своя костен мозък, както християните жертват своята кръв за конкретен страдалец.

Да отдадеш живота си за своите приятели (срв. Иоан 15:13), да умреш заради другите, да закриеш с тялото си амбразурата, за да предпазиш мнозина от гибел – ето това е угодно Богу.

А да извършиш самоубийство заради ближния – това не е угодно Богу.

Не всички средства за продължаване на земния живот са добри. Не са добри именно онези средства, които лишават хората от вечния живот, тъй като престъпват Божията заповед - предмет на нашата Вяра.

Антимодернизм.ру

Превод: Десислава Главева

* утилизация – оползотворяване, повторно използване, рециклиране – бел. прев.

** Устне мои молчат, и язык не глаголет, но сердце вещает: огнь бо сокрушения сие снедая внутрь возгарается, и гласы неизглаголанными Тебе, Дево, призывает –
Устата ми мълчат, и езикът не говори, но сърцето вика, измъчвано от огъня на съкрушението, който в него се разгаря, и с неизказан глас Тебе, Дево, призовава. (Песен 6) – бел. прев.

module-template1.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти