Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Оптински цветник – част 5

 

В Евангелието се казва: «никой не познава Сина, освен Отец; и нито Отца познава някой, освен Сина, и комуто Синът иска да открие» (Мат. 11:27). Това значи, че никой не може сам по себе си да познае Бога и нашия Господ Иисус Христос, да има правилно разбиране за вярата в Бога, ако не му го открие Сам Бог. Никой сам по себе си не може да познае волята Божия, пътя Господен, да има правилно разбиране за духовния живот и християнската нравственост, ако на това не го научи Сам Господ. А Той научава онзи, който искрено желае това и проси това от Господа, онзи, който се оказва способен и достоен да научи това, който пази своята съвест, който се стреми към Светлината, който принуждава себе си към всяко добро.

Преподобни Никон Оптински (14, с. 292-293)

Бягай от тщеславието – то ще направи да изгният всички добри плодове.

Преподобни Анатолий Оптински (3, с. 202)

Както се устройват обстоятелствата, така и трябва да живеем: защото окръжаващите ни обстоятелства се устройват не просто случайно, както мислят много съвременни модерни умници, а всичко се случва с нас по Промисъла на Бога, непрестанно грижещ се за нашето душевно спасение.

Преподобни Йосиф Оптински (7, с. 269)

Преди всичко трябва да изоставим греха и да избягваме случаите, които водят към него. Никога не трябва да изпадаме в отчаяние; понеже отчаянието лишава от надежда за спасение, вкарва в още по-големи съгрешения и самото то се счита за най-тежък грях пред Бога.

Преподобни Макарий Оптински (10, с. 381)

По-често трябва да четем «Когато Съдията седне и ангелите застанат, когато тръбата прозвучи и огънят пламне и ти бъдеш поведена на съд, що ще сториш, о душо моя? Тогава твоите зли дела ще застанат пред тебе и твоите тайни съгрешения ще се открият. Затова преди да е дошъл краят, викни към Съдията: “Боже, очисти ме и ме спаси!”» (Псалтир, Катизма 7, Тропар 1).

Преподобни Моисей Оптински (11, с. 157)

Смисълът и ползата от преживяното в повечето случаи се узнава впоследствие.

Преподобни Никон Оптински (14, с. 376)

Скърбите са зестрата за драгоценния ни Жених. Който обича Иисуса, се старае с всички сили да събира по-голяма зестра, и, колкото повече обича Него, Пречистия, Прелюбезния, Пресладкия Иисус, толкова повече се радва, ако двуколката носи зестрата на добрата невеста, тоест, скърбите и болестите. И Господ Иисус обича такива.

Преподобни Анатолий Оптински (3, с. 128-129)

Ако светиите, достигнали безстрастие, е трябвало да бдят над себе си, за да не отпаднат от своето благодатно състояние, то колко повече за нас, грешните, е необходимо всекидневно внимание и грижа за нашето вечно спасение.

Преподобни Йосиф Оптински (7, с. 268)

Избраният от Бога човек се познава по това, че постоянно му се изпращат скърби и печали.

Преподобни Никон Оптински (14, с. 333-334)

Ето, оставете тази маса за седмица в стая със закрити прозорци и заключена врата. После идете и прекарайте пръсти по нея. На масата ще остане чиста ивица, а по пръстите – прах, който не се забелязва във въздуха. Така е и с греховете: големи или малки, те се натрупват непрестанно. И от тях следва да се очистваме с покаяние и изповед.

Свещеномъченик Исаакий Оптински (16, с. 457)

Хулните помисли се старай да не приемаш и не им вярвай, и Господ ще ти прости. Когато помислите идват, не ги приемай и не се сражавай с тях, а още повече не ги заклевай и не им противоречи – това не е по силите ти! А прибягвай към Господа с молитва и смирение. Блудният помисъл и страхът се допускат заради гордостта ни. Укорявай себе си и се старай да не обръщаш вниманието си към съблазняващия те – и изкушението ще премине.

Преподобни Анатолий Оптински (3, с. 98)

Как да придобием смирение? Как да се научим на това велико изкуство? Трябва да молим Господа да ни изпрати този дар. В една от вечерните молитви четем: «Господи, дай ми смирение, целомъдрие и послушание». Смирението ни уподобява на Самия Бог, Който «смири Себе Си, бидейки послушен дори до смърт, и то смърт кръстна» (Филип. 2:8). Сам Господ се явява учител по смирение: «поучете се от Мене, понеже съм кротък и смирен по сърце» (Мат. 11:29). Смирението може да се придобива чрез послушание. Човек, подчиняващ своята воля на духовния си наставник, побеждава гордостта и придобива смирение. Поради това хората, особено монасите, трябва да имат послушание.

Преподобни Варсануфий Оптински (5, с. 221)

Заради оскъдняването откъм учители и наставници в днешните времена нашите учители и наставници са скърбите.

Преподобни Макарий Оптински (10, с. 563)

Трябва да обичаме всеки човек, виждайки в него образ Божий, независимо от неговите пороци. Не трябва с хладност да отстраняваме хората от себе си.

Преподобни Никон Оптински (14, с. 313)

В днешно време може да се срещнат такива случаи: да следваш собствената си воля не бива, а няма кого да попиташ. Как да постъпим? Трябва да помислим как Господ би постъпил по Своята кротост.

Преподобни Никон Оптински (14, с. 322-323)

Смирявай се пред по-младите от теб, живей с въздържание, не яж до ситост, тъй като от това се умножават помислите.

Преподобни Йосиф Оптински (7, с. 262)

Мъдростта и съветът дават поука, а скръбта изкарва на показ страстта или греха. И така човек бива поучен не с думи, а на дело. Затова са велики светиите, които са се научили на духовна мъдрост от опита и сърдечната болка. Дай, казано е, кръв и приеми дух.

Преподобни Анатолий Оптински (3, с. 234)

Покаянието е по-горе от всички добродетели, но човек не трябва да продължава да греши, уповавайки се на Божието милосърдие и на покаянието. Такива внезапно биват застигнати от смъртта.

Преподобни Йосиф Оптински (7, с. 242)

Господ чува всички молитви. Само гордите не приема. А смирените и укоряващите себе си приема винаги.

Преподобни Анатолий Оптински (3, с. 155)

Няма за какво да се боиш от духовника и не се срамувай пред него. Духовникът знае всичко, знае всички грехове, понеже при него се изповядва не една душа, а стотици, и няма да го учудиш с никакъв грях, колкото и голям и тежък да е той.

Преподобни Никон Оптински (15, с. 189)

Ако няма болести или изобщо някаква немощ, то елеосвещението не е задължително, тъй като при него се молят за изцеление, молят се за телесно и душевно здраве. Телесното здраве не се дава на всички и винаги, понеже Господ знае какво е полезно за нас. А душевното – винаги се дава.

Преподобни Никон Оптински (14, с. 307)

Християнското разсъждение изисква не само своите постъпки, но и самите мисли и мнения да сверяваме с правилата на православния закон, и със светоотеческите правила и постановления, и, преди всичко, с Божиите заповеди. И което в нас се окаже в несъгласие с Божиите заповеди и светоотеческите правила, за него трябва да принасяме покаяние и да се смиряваме пред Бога и хората, а да не измисляме нови правила в свое оправдание.

Преподобни Амвросий Оптински (1, с. 49)

Благодарящите на Бога със сърце и уста привличат към себе си милостивото Му благоволение, а ропотливите Бог не търпи и дори наказва. И в общуването един с друг се старайте да се ободрявате взаимно, а не да предизвиквате униние с безумните си разсъждения.

Преподобни Антоний Оптински (4, с. 99)

Приучи се повече да мълчиш; тогава няма да грешиш и осъждаш. Когато престанеш да роптаеш, по-усърдно ще служиш на болните заради Бога, тогава ще се избавиш от болестта си не само телесно, но и духовно. Ако след изправянето ти болестта не те остави, то е заради това, че за търпението ще ти бъде даден венец в бъдещия живот за безкрайно време. Потърпи. Животът ще мине като сън.

Преподобни Иосиф Оптински (7, с. 281)

Ако чувстваш, че те е обхванал гняв, запази мълчание и не говори нищо дотогава, докато непрестанната молитва и самоукорението не утеши сърцето ти.

Преподобни Иларион Оптински (6, с. 181)

«Господ ме строго наказа, ала на смърт ме не предаде» (Пс. 117:18). Защо? За да се покаем. И да улегнем.

Преподобни Анатолий Оптински (3, с. 224)

Ако с родната си сестра не можеш да живееш, то и с Ангелите в рая няма да можеш да се спогодиш заради гордостта си.

Преподобни Йосиф Оптински (7, с. 280)

Раздразнителността или яростната част, е една от трите части на душата. Дадена ни е не за да се гневим на ближните, а да имаме ревност против греха. А когато се ядосваме на ближните си, ние правим това противно на предназначението на естеството. Раздразнителността в нас получава сила от гордостта.

Преподобни Макарий Оптински (10, с. 528)

Всяко дело трябва да започваме с призоваване на помощ Божието име, понеже занятията, осветени от молитва, ще бъдат благотворни за душевното ни спасение.

Преподобни Иларион Оптински (6, с. 179)

Правете добро, отклонявайте се от злото – отначало от страх Божий, а после ще стигнете и до любовта към Бога.

Преподобни Макарий Оптински (10, с. 128)

Християнинът, водещ живот по Божиите заповеди, трябва да бъде изпитан с различни изкушения: 1) защото врагът, завиждайки на нашето спасение, с всякакви козни се старае да ни създаде препятствия за изпълнението на Божията воля; 2) защото не може да бъде твърда и истинна добродетелта, ако не бъде изпитана с противоположни на нея препятствия за да остане непоколебима. Затова в нашия живот има постоянна духовна борба.

Преподобни Макарий Оптински (10, с. 58)

Телесните подвизи и трудове се изискват само от здравите телом; за немощните е по-полезно смирението с благодарение. Смирението може да замени телесните трудове, които без смирение не принасят никаква полза.

Преподобни Амвросий Оптински (1, с. 31)

 

<< предишна || следваща >>

Оптинский цветник, Москва, Благовест, 2011

Превод: Любомир Серафимов

Други статии от същия раздел:

module-template1.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти