Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

За най-благоуханния език на земята

 

 

Езикът, на който Бог ни се откри.

Езикът, който беше „свещен за нашите деди”, безмълвен, таен и достоен... Днес той е полумъртва, откъсната от духовната ни същност реликва, един старинен звук от отминало прозрение, чрез което някога говорехме направо с Бога.

Той се появи заедно със светото Православиe, защото бе словото Божие и защото двете са неразделни същности на едно цяло.

И не случайно Православието у нас просия едва тогава, когато се отточиха мътилките и горчилките на езичеството.

Господ ни подготвяше за православната ни мисия дълго, за да бъде вярата ни здрава и бистра, мисълта ни ясна, а поривът ни чист. Така ние станахме готови за своето общославянско назначение.

Затуй и самата Христова истина се възцари в България едва след Тържеството на Православието през 843 година. Ние бяхме захранени именно в този особен момент с вяра чиста и здрава по великата Господня милост и благоволение. Той Сам постави над България сияйната корона на Православието и я облече в дрехи чисти и светли, дрехите на Неговия Символ на Вярата. Проводи ни своите небесни равноапостоли – светите братя Кирил и Методий за благословение и поучение в новото ни битие и за да проумеем словото Му буква по буква. За да можем да станем изпървом народ покръстителен, а после и народ-страдалец за правата вяра. С тяхна помощ Той ни миропомаза с елея на един чист ангелски език и запечата бъдещето ни с печата на Божиите писмена-знаци на една вечност, в която ни предстоеше да пребъдваме и в идните векове.

А всъщност ни предстоеше дълъг и тежък като олово път, пътят на мисионерството във Великоморавия и Лехия, в Киевска Рус и Нижни Новгород, на отстояването на собствен духовен и културен модел и налагането му в половината от познатия тогава свят без войни и кръвопролития, и накрая да извървим пътя на мъченическото изпитание от петвековното робуване на друговерци, изпратено ни като наказание за отстъпничество, но и като изпитание за твърдостта на вярата ни. По този път ние бяхме почти изпепелени от еретическия огън на богомилите през X век, от стръвните налети на латини-кръстоносци през XI-XII-XIII векове, разпръснати от дивите османски орди из целия Югоизток, а после олъстени и заразени от протестанти, масони и революционери през XIX век, и накрая духовно опустошени от сатанисто-комунистите и от новите модерни антихристи на XX и XXI век.

Но в началото короната на Православието бе поставена върху главите на българските царе. И бе поставена като награда за усилията на поредицата държавници-провидци, предузнали и очертали пътя на българския род, започвайки със св. равноапостолен Константин Велики, който призна Сердика за своя Рим и свой духовен център, през Юстиниан Велики, основал Първа Юстиниана за нас, неговите сънародници, патриция Кубрат взел участие в освобождаването на Кръста Христов от персийски плен и кесаря Тервел, пръв възпрял ислямската вълна пред вратите на Европа, та чак до св. цар Борис-Михаил покръстител. Тази корона обаче предстоеше да стане трънен венец върху главите на великоморавските ученици, продавани на тържището във Венеция като роби и върху българските патриарси и сръбските царе, отиващи на последен бой за Православна вяра в Търново и на Косово поле.

И във всичкото това време размирно и време разделно, в църквите и манастирите, в писанията и молитвите, навсякъде с нас е бил онзи чуден език, на който ние призовавахме Отецът наш за помилование и утеха, за спасение от напасти и от беди. На този език Той откликваше и ни помагаше, на този език Му благодаряхме.

Така както еврейският беше в древност език на Стария завет – езикът на пророците, гръцкият – езикът на Новия завет, т.е. езикът на богословието и благовестието, така и старобългарският се превърна в език на следващия век – езикът на богослужението, на молитвата и прякото общение с Бога!

Той е езикът, на който се живее с Господ. Единственият чист и необременен с ежедневие и несвойствена употреба език.

Сакрален, обърнат изцяло към Бога и човека, вън от временното земно битие и света.

***

Днес, притиснати от глобализиращите ни езикови сурогати, бавно превръщайки се в био-машини и в пласмасови отломки на съвременната попкултура, все по-трудно успяваме да се доберем до него. Животът ни е затрупан от металните отломки на дрънчащи на кухо чуждици, беснуващи светски вулгаризми и медиен електронен шум от кодирани сигнали наместо думи. От тях трудно си пробиваме път до последните 300-400 слова останали в най-новата ни лъскава лексика, с които се опитваме да поддържаме някаква елементарна „връзка” помежду си. Съвсем скоро ще започнем да мучим като дезориентирани добичета в опит да се поздравим за новия си извратен и евтин имидж.

Питаме се дори дали пък езикът, чрез който говорехме на Господа през вековете не е вече изтлял, дали божествените му знаци, с които го изписвахме по книги и върху камък не са вече избелели, и дали смисълът му не е помътнял.

Или може би е прояден необратимо от червеите на чуждото езичие и от шаблонизмите, които капят като киселинен дъжд от толкова и толкова години? Те би трябвало вече да са обезобразили неговата топлина, богатство и дълбина, а боговдъхновеността на неговите букви отдавна следва да е изчезнала. Навярно е дошъл краят му или пък е време да го заменим с кривата и препънива латиница, да го профанизираме с интернет-маймуницата, да премахнем и последните му граматически правила, за да стане достъпен за ровещите в калта на невежието интелектуални свине.

Та нали той е бисерен и чист, а пък ние открай време се изкушаваме да „хвърляме бисерите на свинете”!

Спорим, караме се, изприщваме се от страсти и тонове обиди изригват от устата ни на новоизкования ни новобългарски тарикатски език в опит да докажем дали има полза от „стария” и кроткия в Църквата ни, в училището и в живота ни въобще. Само дето „новият” остарява на всеки пет години, а „старият” вече е хилядолетно млад. Накрая просто пращаме децата си на курс по английски, защото са станали на „цели” 5 или 6 години и се чувстваме обидно „закъснели” спрямо другите в тяхното „образование”...

**

А той седи тихо в манастирите и в старите книги от кожа, далеч от човешката суета и безверие, мирен и спокоен, прикрит от Самаго Бога, за да не изпада в осквернение и за да не бъде похабен от нашето модерно невежие.

И само на Божествената света литургия под медоносните звуци на източното пение той все още благо „мироточи” за тези, които имат уши да го чуят и за онези, които имат сърце да го видят!

*

И така вече 1147 години благоуханието му се носи над нас и над нашата синовна неблагодарност и незлобливо ни напомня, че все още сме едни от най-големите Божии помазаници на тоя свят, които могат да кажат:

Отче наш, иже еси на небесех!
Да святится имя Твое, да приидет царствие Твое,
да будет воля Твоя,
яко на небеси и на земли...


module-template3.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти