Вход

Православен календар

Последствията от игроманията

 

Вече отдавна е известно, че съществува такава болест – игромания. Има само един начин да не се разболееш – да не започнеш да играеш. Но тези, които разработват виртуалните играчки, са професионалисти в своята работа. Те на практика знаят как да привлекат към играта всеки, като му предложат именно това, което несъмнено ще го заинтересува. Но проблемът съвсем не е само в това, че човек пропилява много време пред компютъра, руши здравето си, губи желание за други занимания, дори за реалния живот.

В последно време зачестиха случаите на психически разстройства сред децата, увличащи се от електронни игри. Подрастващите стават раздразнителни, агресивни, а понякога обратното - вяли и унили. Рецептата срещу тези симптоми е проста – да не играят. Но те играят!

Хиляди момчета с часове разстрелват и взривяват мирни граждани в мониторите на своите компютри; увлечени от специално разработени програми, те често не се и замислят за последствията. Но случаят в Тайланд през лятото на 2008 година показа докъде може да доведе игроманията – един човек уби шофьор на такси, защото му се приискало да постъпи „като в играта”, за което сам си признал пред съда. Властите веднага забранили продажбата и разпространението на играта в Тайланд, забраниха я и в редица европейски страни. Но не и у нас.

Вижте какво става по нашите пътища – наигралият се на компютърното автородео безразсъдно смел автомобилист на пътя понякога се държи така, както и в играта. Само че последствията от това шофиране са реални и често се превръщат в кошмар.

Днес много деца се увличат от играта, за чието създаване и популяризиране по цял свят са отишли милиони долари (първото й издание е през 1997 година). Цели поколения са се учили от Grand Theft Auto - GTA („Великият автокрадец", "Великата автокражба”) да са опасни, нагли и груби. А някои се опитват да въплътят и в живота видяното и извършеното от техния герой.

Спокойствието на малкото градче Лиеж – известно речно пристанище на Източна Белгия, буквално бе взривено неотдавна от ужасяващо събитие. Посред бял ден в центъра на града маниак хвърля гранати и стреля с автомат в тълпата. Преди да устрои този погром, сутринта на 13 декември 2011 година 32–годишният Нордин Амрани убил 45-годишната домашна прислужница на своите съседи, след което разчленил трупа й. После написал на приятелката си писмо с думите „Обичам те!”, взел автомат, пистолет, няколко гранати и се отправил към центъра на Лиеж, където точно по същото време започвал Коледният панаир. Убиецът паркирал колата си, приближил се до автобусната спирка и хвърлил в тълпата четири гранати. След това се качил на покрива на намиращата се наблизо къща и открил огън по минувачите с автомата. От взривовете и куршумите на място загинали трима човека, а едно дете - по-малко от две години, починало по-късно в болницата. Ранени били 125 граждани. Самият маниак пострадал от шрапнелите на взривените гранати, след което се самоубил с изстрел в главата.

Кой от кого е преписал сценария – Лиежкият маниак от авторите на „Великия автокрадец” или разработчиците на тази епопея  внимателно са изучавали поведението на убийци, за да покажат на децата какво значи да си „много як”? Този въпрос засега остава без отговор.

Православный крест

Превод: Светла Георгиева

module-template18.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти