Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Учението на протоиерей Сергий Булгаков за София

 

Досточтими приятелю,

Вие искате да Ви изложа същността на учението на протоиерей Сергий Булгаков, професор в Богословския институт в Париж, за София и да Ви посоча, в какво неговото учение противоречи на Православното *.

Всичко това ще стане ясно, ако знаете откъде произхожда самото учение.

Протоиерей Сергий Булгаков се основава на книгата на о. Павел Флоренски „Стълп и утвърждение на истината”. Флоренски пък е заимствал идеята си за София от Владимир С. Соловьов., а Соловьов – от средновековните мистици.

У Владимир С. Соловьов София е „женското” начало у Бога, „друга” Негова същност. Флоренски се опитва да докаже, че София, като такова начало у Бога, е някакво особено същество.  Такова учение той се опитва да намери в св. Атанасий Велики и руската иконография.

Протоиерей Булгаков приема на доверие основните изводи на Флоренски, но отчасти видоизменя това учение, отчасти му дава своя нова обосновка.

Именно у Булгаков това учение има два варианта:

а) първоначален – че това е особена ипостас, макар и не единосъщна на Св. Троица (в книгата му „Свет Невечерний”) и

б) по-късен – че това е не ипостас, а „ипостасност”. В този последен вид тя е енергия на Божеството, произхождаща от Божествената същност чрез Ипостаста на Божеството към света, и намираща за себе си най-висше „тварно единение” в Света Богородица. Следователно, в този вариант, София не е особено същество, а Богоматер.

Според църковното учение, което особено ясно е разкрито у св. Атанасий Велики, София - Премъдрост Божия, е Самият Господ Иисус Христос.

Ето това, в общи линии, е учението на протоиерей С. Булгаков!

Много е трудно да се изложи накратко едно философско учение, затова е трудно да се изложи накратко и учението на „софиянците” за София. Това тяхно учение става ясно само във връзка с цялата им философска система, а да се изложи тя накратко също е невъзможно. Може да се каже само, че тяхната философия е философия на „пантеизма”**, тоест „пантеизъм” в по-мек вариант. А родоначалник на този „пантеизъм” в Русия е Владимир Соловьов.

Архиепископ Теофан, 5 май, 1930 г., София.

„Жизнеописание, проповеди, письма”

Превод: Десислава Главева

* Архиепископ Теофан Полтавски и архиепископ Серафим Соболев са основните изобличители на Булгаковата ерес за София. Благодарение на техните трудове, тази ерес е осъдена от Московска патриаршия и Руската Задгранична Църква - бел. прев.

** пантеизъм – философско и религиозно учение, което отъждествява Бог с природата, тоест Твореца с тварта, обожествяване на природата. С други думи, според пантеизма, всичко е Бог - пан (всичко) теoс (Бог) – бел. прев.

Други статии от същия раздел:

module-template19.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти