Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Слово в Неделя Тържество на Православието

 

Приложение: Последование за Неделя Православна

Православието е истинско Богопознание и Богопочитание.

Православието е поклонение Богу с Дух и с Истина.

Православието е прослава на Бога с поклонение Нему и с истинско познание за Него.

Православието е прослава на Бога от човека, истинския служител Божий, чрез даруваната му благодат на Всесветия Дух. Духът е славата на християнина (Иоан. 7:39). Където Го няма Духът, там го няма Православието.

Няма го Православието в учения и мъдрувания човешки: в тях господства лъжеименният разум — плод на падението.

Православието е учение за Светия Дух, дадено от Бога на човека за спасение. Където няма Православие, там няма спасение. «Който иска да се спаси, преди всичко трябва да държи Православната вяра, а който не я съблюдава в цялост и непорочност, без никакво колебание, во веки ще погине» (Символ на свети Атанасий Велики, архиепископ Александрийски).

Драгоценно съкровище е учението на Светия Дух! То е преподадено в Свещеното Писание и в Свещеното Предание на Православната Църква. Драгоценно съкровище е учението на Светия Дух! В него е залогът за нашето спасение.

Драгоценна, с нищо незаменима, с нищо несравнима за всекиго от нас, е блажената участ във вечността. Учението на Светия Дух е колкото драгоценно, толкова и безценно, и залог за нашето блаженство.

За да съхрани за нас този залог, светата Църква изброява днес на всеослушание всички тези учения, които са породени и вдъхновени от сатаната, израз на враждата с Бога, и които пречат на нашето спасение или го крадат от нас. Църквата изобличава тези учения, оприличавайки ги на хищни вълци, на смъртоносни змии, на крадци и убийци. Тя ни пази от тях и извлича от погибел заблудените, тя предава на анатема тези учения и онези, които упорито се държат о тях.

Думата анатема означава отлъчване, отхвърляне.

Когато Църквата предава на анатема някое учение, значи, че това учение съдържа в себе си хула срещу Светия Дух и заради спасението трябва да бъде отхвърлено и отстранено, както се отстранява отрова от храна.

Когато се предава на анатема човек, значи, че той безвъзвратно е усвоил богохулно учение, което лишава от спасение както него самия, така и тези негови ближни, на които е предал своя начин на мислене.

Когато човек реши да остави някое богохулно учение и да приеме учението на Православната Църква, той е длъжен, според нейните правила, да предаде на анатема лъжеучението, което до този момент е изповядвал и което го е погубвало, отчуждавайки го от Бога, поради съдържащата се в него вражда към Бога и хула срещу Светия Дух, и общение със сатаната.

Божествената Истина се е въчеловечила, за да спаси нас, погиващите от приемането и усвояването на убийствената лъжа. Ако вие пребъдете в словото Ми, казва Спасителят, ако приемете Моето учение и останете верни нему, наистина сте Мои ученици, и ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни, (Иоан. 8:31-32).

Да остане верен на учението Христово може само този, който решително отхвърли и постоянно отхвърля всички учения, измислени и които ще се измислят от отхвърлените духове и човеци, които враждуват с Христовото учение, с учението Божие, като развалят неговата цялост и повреждат неговата неприкосновеност. В неприкосновената му цялост се съхранява истинското учение Божие, получено в Откровението, и единствено и само в лоното на Православната Църква. Амин.

със съкращения

Православие.ру

Превод: Десислава Главева

Други статии от същия автор:

module-template4.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти