Проповед за Четвърта Неделя след Пасха, на Разслабения

На днешната света Литургия се чете Евангелското повествование за изцеряването на един разслабен (Иоан. 5:1–15),
В Иерусалим, при «Овчи порти», имало къпалня, наричана по еврейски Витезда – Дом на милосърдие. Тя имала пет притвора. В тях лежало голямо множество болни, слепи, хроми, изсъхнали, които очаквали раздвижването на водата, защото Ангел Господен от време на време слизал в къпалнята и раздвижвал водата, и който пръв влизал след раздвижването, оздравявал, от каквато болест и да бил налегнат. Там лежал и един човек, болен от тридесет и осем години, – разслабен.
Дошъл в къпалнята Господ Иисус Христос. Той пристъпил към болния и го запитал: «Искаш ли да оздравееш?» – Болният Му отговорил: «Да, господине!» и добавил: «Но си нямам човек, който да ме спусне в къпалнята, когато се раздвижи водата; когато пък аз дойда, друг слиза преди мене!»
Господ му казал: «Стани, вземи одъра си и ходи!» И той веднага оздравял, взел си одъра и ходел.
Този евангелски разказ ми дава повод да се спра в моята проповед на средствата за лекуване при боледуване.
Една от най-големите злини, братя и сестри, които ни сполетяват през живота ни от люлката до гроба, това са всевъзможните болести: някои леки и краткотрайни, други – тежки и продължителни.
Какво трябва да правим ние при боледуване? – То се знае: трябва да се обърнем за помощ към лекари и лекарства. В Свещеното Писание се казва: «Почитай лекаря с чест според нуждата от него. Господ е създал от земята лекарства и благоразумен човек не ще ги пренебрегва» (Сир. 38:1 и 4).
Обаче може да сме изпитали всички естествени средства и да не сме получили облекчение; може лекарите да не дават никаква надежда за изцерение; но и тогава не бива да падаме духом! – Трябва твърдо да помним, че има Един, Който изцерява, – както ни възвестява светото Евангелие, – «всяка болест и всяка немощ» (Мат. 4:23). – Чуваме разслабеният да се оплаква: «Нямам си човек, който да ме спусне в къпалнята, когато се раздвижи водата», за да оздравея! Но вместо човек при него дошъл Сам Господ и го изцерил. На Този ли Лекар няма да възложим надеждите си? Вижте колко е голямо Неговото милосърдие и състрадание: Той Сам, без покана, идва в къпалнята Витезда; Сам се обръща към разслабения и го пита: «Искаш ли да оздравееш?»; Сам го освобождава от болестта, като му казва: «Стани, вземи одъра си и ходи!» А какво е могъществото на нашия небесен Лекар? То не знае никакви граници! – Току-що рекъл на разслабения: «Стани, вземи одъра си и ходи!», и той веднага оздравял!
Бог, братя и сестри, ни е дал и особени – свръхестествени средства за нашето лекуване. В Иерусалим, както чухте, имало къпалня, в която от време на време слизал Ангел Господен и раздвижвал водата, тъй че, който пръв влизал след раздвижването на водата, оздравявал, от каквато болест и да бил налегнат. И нам Господ е дал чудодейни извори – аязма, от които получаваме изцерение! Освен това в светата Църква има специално Тайнство, което по всяко време може да лекува от телесни и душевни болести. Това е светото Тайнство Елеосвещение или Маслосвет. Свети апостол Иаков ни наставлява да се ползваме от това Тайнство, като казва: «Болен ли е някой между вас, нека повика презвитерите църковни, и те да се помолят над него, като го помажат с елей в името Господне. И молитвата, произлизаща от вярата, ще изцери болния, и Господ ще го дигне; и ако грехове е сторил, ще му се простят» (Иак. 5:14–15). За съжаление ние твърде рядко прибягваме към това лекарство!
Други извори, които по волята Божия изливат свръхестествена сила и дават изцерение на нашите болести, са чудотворните икони и мощите на светите Божии угодници. Колко много случаи е имало и има, напълно достоверни, когато хора, обхванати от най-тежки, продължителни, неизлечими болести, са отивали на поклонение при чудотворни икони и свети мощи и са се връщали оттам напълно изцерени!
И при обикновените, леки и излечими болести, ние трябва, братя и сестри, като се ползваме от помощта на лекарите и лекарствата, надеждата си да възлагаме на Бога и да просим Неговата милост, защото Той е, Който дава мъдрост на лекарите и сила на лекарствата. А толкоз повече при тежки и опасни болести трябва да се обръщаме със силна вяра към Небесния Лекар и да се ползваме от свръхестествените средства, които Той, поради безкрайната Си милост към нас, е дарил на светата Църква за наше телесно и душевно изцеление.
В Иерусалим само на едно място е имало Витезда, и само от време на време се дарявало изцеление. У нас обаче има на много места «Витезда», и всеки път, щом сияе вяра и се лее искрена молитва, се извършват чудеса. Манастирите – това са все «домове на милосърдието», места за среща на вярата с Божията благодат. А и всеки храм не е ли «дом на милосърдие»? – Нима тук невидимо не слизат Ангели Божии? Нима тук не присъства Сам Иисус Христос в Своето пречисто Тяло и пречестна Кръв? Нима в тези новозаветни «домове на милосърдие» – светите храмове – чрез светите Тайнства, в отговор на искрена вяра и гореща молитва не се дава свише духовно изцеление, прошка, на греховете и укрепване на душата за християнски живот? В тях тече Божията благодат и ние трябва само с вяра и надежда да пием от тези струи.
Чуйте какво пише за черквата и манастирите в своята книга «В недрата на Родопите» нашият народен поет Иван Вазов. След като изтъква, че «нашите доктори по медицина не могат с рецепти да ни предадат и душевно здраве и мир, които дири и намира благочестието във вярата», продължава така: «Черквата и манастирът са чисто благодетелни санаториуми за човешките скърби, страхове и разочарования».
Да благодарим от все сърце, братя и сестри, Богу за Неговата безкрайна милост и благост към нас грешните, но и да се стараем на дело да изразяваме благодарността си, като не се съобразяваме с тоя век, а се преобразяваме (Рим. 12:1) "в новия човек, създаден по Бога в правда и святост на истината" (Еф. 4:24), и по такъв начин животът ни да бъде "жертва жива, свята и благоугодна Богу" (Рим. 2:1). Амин.
Сборник проповеди, СИ, 1976 г.



