Злите помисли
„Отвътре, от сърцето човешко, излизат зли помисли, прелюбодеяния, блудства, убийства, кражби, користолюбие (обиди), лукавства, коварство, разпътство, лукаво око, богохулство, гордост, безумство” (Мк. 7:21–22).
Тук са изредени по-известните грехове, но и всички други, големи и малки, изхождат от сърцето и видът, в който се появяват първоначално са злите помисли.
Първото семе на злото попада на мисълта – да направиш това и това. Защо и как попада? Част от тези попадения могат да бъдат обяснени с известните закони на съчетанията и съединенията на образите и идеите, но само една част.
Друга значителна част произхожда от самозадвижващото се възбуждане на страстите. Когато страстта живее в сърцето, тя не може да не поиска удовлетворяване. Това нейно изискване се проявява с пожелаване на едно или друго нещо. Оттук е и мисълта: „ето какво трябва да направя”. Случва се същото като при глада: почувствалият глад усеща желание за храна; с пожелаването идва и мисълта за самата храна; оттук и решението да се намери нещо и да бъде задоволен гладът.
Трета може би по-съществена част произхожда от нечистите сили. С тях е преизпълнен въздухът и те се щурат около хората, като всяка според рода си разпръсква около себе си съответното въздействие. Злото струи от тях като искри от нажежено желязо. Където има възприемчивост, там се внедрява искрата, а с нея и мисълта за злото дело.
С това и могат да бъдат обяснени пораждащите се неизвестно защо зли помисли посред занимания, които са абсолютно несродни с тях. Но това разнообразие на причините не означава, че трябва да има разнообразие в начина на противодействие срещу злите помисли. Законът е един: злият помисъл се отхвърля и край. Не го ли отхвърлиш в първата секунда, във втората ще ти бъде по-трудно; в третата още по-трудно и ти изобщо няма да забележиш как ще се породи съчувствие, желание, накрая и решение, ще се появят и необходимите средства… и ето че грехът е на една ръка разстояние.
Затова първата съпротива срещу злите помисли е трезвението и бодърстването с молитва.
Мысли на каждый день года
Превод: прот. Божидар Главев