Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Бедата от лъжепророците

 

Да благодарим на Господа, Който е устроил спасителна за нас Църква и ни е сподобил да бъдем нейни членове!

Но ето ти беда: врагът на истината и доброто е непокорен и недоволства поради това, че ние сме оградени от такъв благонадежден щит. И както във времената на апостолите, така и сега той въздига празнословци с прелъстен ум, противящи се на здравото учение, които тайно влизат в домовете, „учейки на онова, що не трябва, самите те бидейки гнусни, непокорни и негодни за никакво добро дело” (Тит. 1:10-11,16).

Имам предвид разколниците, които вървят по тъмни пътища и учат на това, които самите те не разбират. Някаква стара мома от поморската секта[1] или някакъв старец, който едва чете, започват да отварят очите на хората, че Църква вече няма, няма тайнства, няма свещенство и всеки да се спасява както може. Хората ги слушат и започват да се отчуждават от Светата Църква.

Това, което те говорят, не е нещо чудно или ново, защото те търсят, както посочва апостолът, „гнусна печалба”, но това, че ги слушат, ето то е наистина много чудно. Няма Църква, няма тайнства, няма нито свещенство, нито спасение – но къде се дяна всичко това?! Нима напразно Единородният Син Божий дойде и претърпя кръстна смърт? Нима напразно след извършеното от Господа, небето се отвори за нашето спасение? Нима напразно слезе Светият Дух и показа толкова много чудеса и знамения? Нима напразно се подвизаваха светиите и страдаха мъчениците? И всичко това като че за нищо не е послужило и не е могло да спаси Църквата, чиято Глава Христос дал обещание да пребъдва с нея до края на времената?...

Но погледни какво се случва в светия град Йерусалим и по цяла Палестина, в Александрия и Антиохия, в Кесария и малоазийските църкви, в Кипър и Гърция, в Цариград, в България, Сърбия, Молдавия и Влашко и по цяла Русия! Навсякъде има свещенство, навсякъде има тайнства, навсякъде има присъствия на Божията сила, което е знак за благоволението и примирителното към нас Божие приближаване. Както отначало, тъй и досега ние чуваме словото на примирението и виждаме самата негова сила, която и досега неизменно пребъдва в Църквата, а те не я виждат, или не искат да я видят, защото злобата е ослепила очите им.

Ето например светителите Митрофан и Тихон Воронежки, свети Инокентий Иркутски, свети Димитрий Ростовски и много други, чиито мощи почиват нетленни на много места – те към коя Църква са принадлежали? Към нашата Света Православна Църква. Не е ли това явен знак, че ние имаме Църква-спасителка, с тайнства, които имат силата да освещават, и свещенство, което е способно да ръководи; Църква пазеща истината и посочваща порядките на богоугодния живот. Църква, която е невеста Христова и е преукрасена с всички добродетели.

Лъжат тези богомерзки кощунници и искат всички да развратят, а „те сами са роби на развалата” (2 Пет. 2:19)!

Святитель Феофан Затворник. Созерцание и Размышление. - М.: "Правило веры", 2000

Превод: прот. Божидар Главев

 


[1] Руски разколници-старообрядци - бел. прев.

Други статии от същия раздел:

Други статии от същия автор:

module-template9.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти