Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Неделя 6-та след Петдесетница. Прощават ти се греховете…

 

300716hgyyrkddm

 „Кое е по-лесно да кажа на разслабения: прощават ти се греховете ли, или да кажа: стани, вземи си одъра и ходи?” (Марк. 2:9)

В Името на Отца и Сина и Светия Дух.

Разбира се, че е по-лесно да кажеш на човека: Стани здрав, вземи си одъра и ходи! Във всеки случай на нас така би ни се искало. Би ни се искало щастието, здравето и всичко, към което се стреми нашата душа, да получаваме тъй лесно и просто, както някога сме получили самия живот – даром и без каквито и да било усилия от наша страна.

Кой и кога би пожелал да получи, той или неговите близки, скърби, изпитания и болести? Кой и кога би казал на Господа: Изпитай ме, дай ми кръст! Самата мисъл за такава молба не само ужасява, но тя по съществото си е греховна, защото е несмирена и горделива. А и Сам Господ в молитвата на която Той научил учениците Си, ясно казва: „Молете се тъй: …Не въведи нас в изкушение” (Мат. 6:9, 13). Не ни въвеждай в изкушение… Тоест не ни давай изпитания пряко силите ни, или още по-точно – не ни изпитвай, защото поради слабостта си може да не издържим!

Но това смирено признаване на своята слабост не изключва и другото. Не изключва убедеността на християнина в това, че за всичко е необходимо да се полагат немалки усилия, за да могат разслабените, ленивите и немощните да се превърнат в мъжествени, дръзновени и с твърда воля синове на Царството Божие. За да станем такива, Бог ни дава да се усъвършенстваме и да закалим душите си в изпитания и скърби.

Но защо са му на човека болести и страдания? Бог не е създал нито болестите, нито страданията. Но Той и болестите, и всяко страдание възникващо в нашия живот, обръща тъй, че то да бъде за наша духовна полза. Така дори злото в този свят по Божието милосърдие служи в крайна сметка за добро – за спасението на човека. За това и пише св. ап. Павел: „Дето пък се умножи грехът, благодатта се яви в голямо изобилие” (Рим. 5:20).

Затова и болестите, и скърбите, и дори нашите падения, ако послужат за умножаване на покайната скръб в нашата душа, могат с благодатната Божия помощ, да станат начало, отправна точка за нашия път към Царството Божие.

Ето защо Господ вместо да каже на разлабения: „Стани, вземи си одъра и върви у дома си”, първо му казва неочакваното: „Дерзай, чедо, прощават ти се греховете”. Човекът моли за изцерение, а Спасителят му отговаря с напомняне на греховете.

Точно така се случва всичко в нашия живот. Ако трябва да сме честни, ние всъщност мечтаем за вечна младост и за вечно здраве съвсем не на небесата, а на тази грешна земя. Ние желаем щастие и покой тук и сега. А нашият Спасител ни влече към някакви отвъд облачни висини. Иска ни се да поседим у дома в своето тихо прашно ъгълче, а ни казват: „Не позволявай на душата да изпада в леност и да се занимава с празни дела, душата трябва да е заета с дейност. И през деня, и през нощта; и през деня, и през нощта!”[1] На всички ни се струва, че нашата падналост и нашата греховност се състоят в това, че ние непрекъснато лъжем и завиждаме, а всъщност дълбокият и съдбоносен наш разрив с Бога се заключава в това, че ние търсим и жадуваме за земното, докато Бог е приготвил за нас небето.

„И това ви казвам, братя, че плът и кръв не могат да наследят царството Божие, нито тлението може да наследи нетление” (1 Кор. 15:50), – казва ни апостол Павел. И това означава само едно: всичко в нашия живот би се променило, ако ние бихме положили поне малко усилия, поне малко от тези усилия, които полагаме за здравето и красотата на нашето тяло, за покаяние и за оживяване на своята погиваща душа.

Разслабеният молил Христа за изцерение, а получил прошка на греховете. Нека и ние научени от днешното евангелско четиво, да се постараем да обръщаме нашето внимание към това – за какво молим Господа. Нека не забравяме, че тялото тъй или иначе ще изтлее, а душата ще пребъдва во веки. Нека се опитаме да се молим за главното и да просим и търсим вечното. Тогава може би и за нас ще прозвучи Божието Слово: „Дерзай, чедо, прощават ти се греховете”. Амин!

Храм Священномученика Владимира, митрополита Киевского и Галицкого

Превод: прот. Божидар Главев

 


[1] Николай Заболоцкий, "Не позволяй душе лениться!" – бел. прев.

Други статии от същия раздел:

module-template16.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти