„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Щрихи из живота на преп. Амвросий Оптински
Понякога дори този толкова благ старец изпадал в оправдано негодувание и неумолима строгост. Той не можел да търпи своеволниченето и горделивостта. Упорството и настойчивостта на някои да си живеят по своя воля го изваждали от търпение. С праведен гняв мъмрел той ония, които били дошли уж за съвет при него, а продължавали да си живеят неморално, без да откриват пред него греховните си мисли и желания. На такива той казвал: „Нашият невидим враг сам влага греховната мисъл в душата на хората и веднага я записва като тяхна, та после на Страшния Божи съд да може да ги обвинява”.
Безкрайно състрадателен към страдащите, о. Амвросий поощрявал тази добродетел и у духовните си чеда. При една негова духовна дъщеря – монахиня, завеждаща детския приют, дошла една нейна родственица. Завързал се разговор. Родственицата приказвала все за Бога и за душеспасението. А монахинята вътрешно се смутила, че е заета все с децата и не ѝ остава време да помисли за душата си. С тия скръбни констатации тя отишла при о. Амвросий и му се оплакала от себе си: „Батюшка, една моя родственица дойде при мене. Тя, мирянката, все за душата си говори и все за душата мисли. Пък моята глава е пълна все с моите палави момиченца – Татянки и Марийки”. Старецът я успокоил и усмихнато й отговорил: „Ние с теб изглежда и на онзи свят ще се явим с нашите Марийки и Татянки!” Монахинята се успокоила, като разбрала, че е на прав път, като се грижи за дечицата и че делата на милосърдието са силни да ни избавят от вечната смърт.
Поради постоянното си боледуване о. Амвросий не можел да служи, но затова пък често се причастявал в килията си със светите Христови Тайни, като преди това непременно се изповядвал. Духовникът на батюшката о. Платон разказвал: „Колко назидателна беше изповедта на стареца! Колко смирение и сърдечно съкрушение проявяваше той за своите грехове! И то за какви грехове? За такива, които ние не ги считаме даже за грехове. Например поради болестната си немощ той трябваше понякога, нарушавайки устава на св. Църква, да се подкрепя в сряда или в петък с малко риба. Старецът изповядваше този грях пред Господа със сълзи на очи. Той стоеше през това време на колене пред светите икони като подсъдим пред страшния и неумолим Съдия, очаквайки милост от Подателя на всяка милост, питайки се при това дали ще му се окаже милост и дали ще му се прости греха. Аз гледах как старецът плаче и сам заплаквах”, – завършва разказа си о. Платон.
Независимо от болестното му състояние и от непрекъснатите му трудове, батюшката всякога се готвел за св. Причастие с пост и молитва, обаче със съзнанието, че нито пости, нито се моли достатъчно. Когато донасяли св. Дарове в килията му, старецът бил облечен в своята схима. Покланял се до земята пред Пречистите Тайни и се започвало четенето на молитвеното правило за причастяване на тежко болен. Старецът си поставял епитрахил и наръкавници, изпросвал прошка от всички присъстващи и отсъстващи и с ръце, сложени кръстообразно на гърдите, прочитал сам молитвата „Вярвам, Господи, и изповядвам...” После с велико благоговение приемал Пречистите Христови Тайни. Това трогателно килийно причастяване се завършвало с прочитане на благодарствените молитви. Приобщаването със Светото Тяло и Пречистата Кръв на Господа Иисуса Христа действало на о. Амвросий така, че той се чувствал след това възроден не само духом, но и телом.
Архимандрит Серафим, „Оптинските старци”, София, 1991