„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Проповед за Неделя трета след Пасха на Мироносиците
На днешната неделя светата Църква чествува светите жени-мироносици, свети Йосиф Ариматейски и свети Никодим.
Всички те са герои на духа и на християнската вяра, достойни за удивление, похвала, прослава и подражание.
Жените-мироносици – това са от ония жени, които са слушали Иисуса Христа през време на проповедническата Му дейност и са Му служели (Map. 15:40); те са вървели след Него и са плакали и ридаели за Него, когато Го водели към Голгота (Лук. 23:27); стояли са при кръста Му, наблюдавали са погребението Му и видели гроба, и как било положено тялото Му (Лук. 23:49, 55); те са приготвили благовония и миро (Лук. 23:56), и без смут и страх от никого и от нищо в неделята, много рано (Лук. 24:1), на разсъмване (Мат. 28:1), докле било още тъмно (Йоан. 20:1), идват на гроба, с намерение да помажат Тялото Иисусово. Затова са и наречени „жени-мироносици”.
Тук на гроба те чуха от Ангели вестта, че Иисус Христос е възкръснал (Мат. 28:5-6; Map. 16:6; Лук. 24:3, 6). Когато отиваха да обадят на учениците, срещна ги Иисус и им рече: „Радвайте се!” (Мат. 28:8-10). Поименно са споменати в светото Евангелие: Мария Магдалина, Мария, майка на Якова Малки и на Йосия, Саломия (Map. 15:40), Йоана, жена на Хуза, домакин Иродов (Лук. 24:10; 8; 3), Мария Клеопова (Йоан. 19:25), Сусана (Лук. 8:3; Map. 15:41). Тук трябва да споменем още и сестрите на Лазаря – Марта и Мария (Йоан. 11), и Мария, майка на апостол Марк (Деян. 12:12).
Някои от жените-мироносици след възкресението на Спасителя са проповядвали за Него в разни страни. Така например знае се, че Мария Магдалина е проповядвала в Рим и Ефес.
Жените-мироносици са свидетелки на двете основни истини на християнската вяра - смъртта и възкресението на Спасителя.
Кой е Йосиф? Той бил богат човек (Мат. 27:57) от Ариматея, Юдейски град (Лук. 23:51), „виден член от съвета” (Map. 15:43), „човек добър и справедлив”, който очаквал Царството Божие (Лук. 23:50–51), таен „ученик Иисусов” (Йоан. 19:38). Йосиф не се съгласил с решението и деянията на Съвета, който осъдил на смърт Иисуса Христа (Лук. 23:51).
А кой е Никодим? Той бил фарисей, началник юдейски, учител Израилев (Иоан. 3:1 и 10), който ходил на беседа при Иисуса Христа нощем (Йоан. 3:2), Никодим защитавал Иисуса Христа пред първосвещениците и фарисеите (Йоан. 7:50–51).
След като Спасителят издъхнал (Map. 15:37), Йосиф Ариматейски, казва свети евангелист Марк, „дръзна, та влезе при Пилата, и измоли тялото Иисусово” (15:43), снел го от Кръста (Map. 15:46), и купил плащаница (Map. 15:46). „Дойде също и Никодим – повествува свети евангелист Йоан, – и донесе около сто литри смес от смирна и алой. Тогава взеха тялото Иисусово и го обвиха в повивки с благовонията, както по обичая си юдеите погребват” (Йоан. 19:39-40). И Го положили в гроб, изсечен в скала, дето още никой не е бил полаган (Лук. 23:53). Гробът принадлежал на Йосиф (Мат. 27:60). И привалили много голям камък върху вратата гробни (Map. 15:46; 16:4).
С погребението на Спасителя Йосиф и Никодим са извършили велик подвиг. Този подвиг наглед е твърде прост и обикновен: знатни и богати люде погребват един беден Странник, Който целия Си живот е посветил в служба на ближните и Сам нямал где глава да подслони (Мат. 8:20; Лук. 9:58). Но ако вникнем в обстоятелствата на тоя подвиг, ние ще разберем неговото недосегаемо величие и изключителния му героизъм, ще си обясним, защо и четиримата евангелисти са намерили за нужно да упоменат за него, и защо светата Църква всяка година го възпоменава.
Срещу Иисуса Христа били висши членове на еврейското общество: стареите, книжниците, фарисеите, садукеите; те дирели случай и средства, за да Го погубят (Йоан. 11:53). Народът, тълпата изменила на Христа: при тържествения вход в Йерусалим тя ликуващо Му пее: „Осана!” (Мат. 21:9), а после, не след много дни, диво реве: „Разпни Го!” (Мат. 27:22; Map. 15:13).
Враговете Иисусови тържествуват - Той е прикован на Кръста, охулен (Мат. 27:39; Map. 15:29), осмян (Мат. 27:41; Map. 15:31), подигран (Лук. 23:35–36). И най-после издъхнал (Map. 15:37).
Кой би се осмелил да удостои с почетно погребение Оногова, Който е умрял на кръст като злодей? Нали това би означавало, че такъв открито се признава за Негов ученик? Кой би се осмелил да отиде срещу присъдата на началниците и на тълпата, да отиде срещу създаденото настроение? Не би ли значело туй да изобличи в неправда тия началници и съдии и да обърне тяхната злоба и омраза към себе си? Кой би дръзнал да се яви при гордия, студен и жесток римски прокуратор Пилат, угодлив пред първосвещениците и тълпата, и да иска тялото на Умрелия от позорна смърт?
Въпреки това Йосиф, както отбелязва свети евангелист Марк и както вече се каза, „дръзна, та влезе при Пилата, и измоли тялото Иисусово” (15:43). И после двамата – Йосиф и Никодим – извършиха погребението.
Наистина, велик подвиг! И те го извършиха, защото вярваха в Иисуса Христа като пратен от Бога (Йоан. 3:2), защото Го обичаха, почитаха Го и в смъртта Му виждаха непостижими божествени тайни, които разбраха след Неговото възкресение! Нищо не ги изплаши, нищо не беше в състояние да ги отклони и удържи да изпълнят своя свещен дълг!
За своята вяра в Христа и любов към Него, както свидетелства Свещеното Предание, Йосиф и Никодим претърпели гонение от юдеите и страдания. Ала те не се отказали от Спасителя, напротив, станали пламенни проповедници на Евангелието, немлъкващи благовестители на Христовото възкресение.
Братя и сестри, чествайки паметта на светите жени-мироносици, на свети Йосиф Ариматейски и на свети Никодим, светата Църква ни напомня, че и ние трябва като тях да бъдем верни и предани на Господа Иисуса Христа и без стеснение, без страх и срам, при всички обстоятелства открито, с думи и дела, да Го изповядваме пред света, помнейки Неговите предупреждения: „Всеки, който Мене признае пред човеците, ще призная и Аз него пред Моя Отец Небесен” (Мат. 10:32). А „който се срами от Мене и от думите Mи в тоя прелюбодеен и грешен род, и Син Човечески ще се срами от него, кога дойде в славата на Отца Си със светите Ангели” (Map. 8:38; Лук. 9:26).
Това е поуката, която днешният празник ни предлага! Нека я усвоим и осъществяваме в живота си! Амин!
Сборник проповеди, СИ, 1976 г.