Проповед за Неделя пред Рождество Христово, на светите отци
Онези от вас, които бяха тук, когато се чете литургийното свето евангелие (Мат. 1:1-25), чуха да се изброяват много имена. Изброиха се родовете от Авраам до Давид, от Давид до Вавилонското преселение, и от Вавилонското преселение до Христа.
Допускам мнозина да недоумяват защо се четат тези имена, защо са записани, кому са нужни, какво можем да се поучим от тях?
Чуйте! Това е родословието на Спасителя по човечество!
Чрез подробното изброяване на тия родове свети евангелист Матей цели да покаже на еврейския народ, че Иисус Христос е наистина обещаният Месия от Давидовия род.
А пред нас се изтъква, че Синът Божи е станал човек: сродил се е с нас, човеците; Синът Божи станал и Син Човечески; Той станал наш брат по плът. Така обикнал Бог света, че пратил Своя Единороден Син да се въплъти, за да станем синове Божии. Каква неизмерима и неизразима Божия милост към човешкия род е това!
Помислете, братя и сестри, върху значението за нас на туй високо сродяване с Иисуса Христа. Помислете върху това с какво ни задължава то, какво ни налага.
Представете си, че имате много близък сродник – знатен, силен, властен, прочут. Нали вие се гордеете с него, хвалите се с него. Той е за вас някаква опора, ваша гаранция, тъй да се каже. И вие сте внимателни, предпазливи в живота, при постъпките си. Страхувате се да не би да извършите нещо неприлично, непристойно, което би оскърбило високото достойнство на вашия сродник. Държите сметка да не сторите нещо, което би опозорило вас и би засегнало вашия сродник. Вслушвате се в неговите съвети и препоръки, стараете се точно да ги изпълнявате.
Ако нашето сродство с хората ни налага задължения и ни възпира от лоши и недостойни дела, то колко повече ни обвързва височайшето ни сродство с Бога, със Сина Божи – с Иисуса Христа.
Няма да преувелича, ако кажа, че близостта ни с Христа ни налага да живеем като ангели в плът, както са живели светиите.
Ние сме призовани да бъдем свети, както е свят нашият Небесен Отец (Лев. 11:44).
Трябва да имаме за пример в живота си Спасителя. „Поучете се от Мене – ни казва Той, – понеже съм кротък и смирен по сърце” (Мат. 11:29).
Да проявяваме милост и да бъдем милосърдни, както е милосърден нашият Отец Небесен (Лук. 6:36).
Да внимаваме над себе си да не би сърцата ни «да бъдат отегчавани с преядане, пиянство и житейски грижи» (Лук. 21:34).
С търпение да спасяваме душите си (Лук. 21:19).
Светост, кротост, смирение, милосърдие, въздържание и търпение – ето тия небесни, тия благоухайни райски цветя, които трябва да растат в градината на нашето сърце, да красят нашите души, да увенчават нашия живот, за да бъдем достойни сродници на нашия Спасител.
Да пазим себе си като храм на Бога в чистота и святост.
Да не се гневим и озлобяваме.
Да не се гордеем.
Да не считаме за унижение да служим на другите, особено на «малките Христови братя» (Мат. 25:40, 45) – нуждаещите се.
Светият, Чистият, Безгрешният Христос, Чието име носим, понеже се наричаме «християни», ни налага длъжности, които трябва точно да изпълняваме.
Нашите мисли, нашите чувства, нашите желания, стремления и решения, нашите дела, нашият живот трябва да са достойни за Христа. Да светят, да прославят Христа, а не да Го унижават. Да не петнят името «християнин».
Ние всеки ден, произнасяйки «Господнята молитва», казваме: «Да се свети Твоето име!» А как ще се свети? Кой ще Го свети? Естествено ще Го светим ние, християните, като живеем свето, като изпълняваме Божиите заповеди. Божието име само по себе си е свято. И ние с нищо не увеличаваме Неговата святост, но от нас се иска ние да светим Божието име чрез живота си, нашият живот да бъде свят.
Братя и сестри,
Синът Божи стана човек, за да издигне човека, да възстанови повредения Божи образ в човека. Той дойде, за да направи от «трънливата шипка», тоест от грешния човек, хубава, прекрасна, благоуханна роза. Той стана човек, за да обнови човешкото естество, да го промени и да го примири с Бога.
Да бъдем с Христа! Да бъдем Христови не само на думи, но и с целия си живот, за да се удостоим да станем някога и граждани на Небесното Христово Царство, да сме там, дето е Той (срв. Йоан. 14:3). Амин!
Сборник проповеди, СИ, 1976 г.