„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Най-прекрасният
От любов и възхищение към Него, в желанието си непрекъснато да се наслаждават, гледайки Го, мнозина бяха неотстъпно край Него. Та кой би напуснал Оня, Който твори такива чудеса? Кой не би искал просто да гледа лицето и устата Му, изричащи такива слова? Той бе достоен за възхищение не само заради чудесата, но и видът Му беше изпълнен с велико благообразие, както посочва пророкът с думите: Ти си най-прекрасният от синовете човечески (Пс. 44:3).
Народът беше около Христа не само когато проповядваше, но Го следваше и когато мълчеше; прилепяше се към Него не само когато вършеше чудеса, но и когато спираше да чудотвори, и от самото Му лице получаваше велика полза. Наистина, ако Моисей имаше прославено лице, и Стефан - лице ангелско, представи си какъв тогава трябваше да е обликът на Владиката!
***
Щом някога хората не можеха да гледат в лицето Моисей, който беше от същото естество като нас, защото то сияеше от слава и праведникът имаше нужда от покривало, за да прикрие величието на славата и външно да изглежда тих и спокоен, то как ние, тленните и земнородните, бихме могли да съзерцаваме чистото Божество, Което е непристъпно и за самите небесни сили?
Затова Той дойде сред нас, за да можем безопасно да пристъпваме, да беседваме и да се обръщаме към Него.
Светител Йоан Златоуст, „Христос, Който ни спасява”, "Православна класика", 2020