Неделя 14-та след Петдесетница, за сватбения пир
На «Сватбения пир», за който се говори в днешното литургийно свето евангелие (Мат. 22:2-14), Господ Иисус Христос оприличава, братя и сестри, Царството Небесно. Нали на сватбен Пир има изобилие, радост, веселие, доволство. И младоженците, и близките им, и участниците в брачния пир са преизпълнени със щастие. Ето с тези си отличителни черти брачният пир наподобява Царството Небесно, в което преизобилстват духовни блага, несекваща радост, непрестанно веселие, пълно задоволство, истинско и вечно блаженство.
Обикновено поканените на сватбен пир с готовност се отзовават. Бързат да стигнат на време, да не закъснеят за трапезата, А интересно, че поканените на брачния пир, за които говори Господ Иисус Христос в Притчата, не откликнали, не искали да дойдат. Повторно ги поканили: «Всичко е готово; дойдете на сватбата!» Ала те пренебрегнали и новата покана и отишли кой на нива, кой на търговия, други пък хванали слугите-калесници, поругали ги и убили. Ала убийците били погубени и градът им - изгорен.
Ясно е, кого има предвид, като говори Господ Иисус Христос за «поканените»: евреите. Тях първом Бог поканил да влязат в Царството Небесно. Знаем, че те не откликнаха. И поругаваха Божиите пратеници – пророците, които ги зовяха на приготвената от Бога «брачна трапеза», и не само ги поругаваха, ами ги и избиваха. Затова получиха от Бога полагащото им се наказание – от историята знаем, че столицата им свещеният град Йерусалим бил разрушен до основи и храмът – изгорен, хиляди евреи били избити, а други – пръснати по света.
Тогава вече бяха поканени на «брачния пир» езичниците. В Притчата се казва, че били изпратени слуги по кръстопътищата и те събрали всички, колкото намерили там. И сватбеният дом се напълнил с много сътрапезници.
Естествено на сватба се ходи пременен. Човек облича най-хубавото си облекло. Какво се оказало обаче? Един от сътрапезниците не бил облечен в сватбарска премяна. И бил запитан от домакина: «Приятелю, как влезе тук, като не си в сватбарска премяна?» А той мълчал. Тогава било дадено нареждане да го изведат и накажат.
Трябва, значи, да бъдеш не само измежду поканените, но да се окажеш същевременно и избран, тоест да бъдеш между ония, които имат и са облечени в подходяща сватбарска премяна. «Мнозина са звани, а малцина избрани» – така завършил Иисус Христос Притчата.
Господ и нас е поканил на «брачна трапеза», поканил ни е в Своето Небесно Царство. Чрез Своята Църква, чрез нейните пастири, които са поставени от Светия Дух (Деян. 20:28), Той ни проповядва какво трябва да вършим и какво не трябва да правим, за да бъдем достойни да се ползваме от приготвените за любещите Бога небесни блага.
Как откликваме? Как се отзоваваме? Дали не сме подобни на първите поканени, за които се говори в Притчата? Дали не ни интересуват и всецяло поглъщат нашето внимание други неща и работи, противни на божествените, на вечните? В такъв случай ние напълно ще заслужим да ни каже на Страшния съд Господ: «Аз виках, а вие не слушахте; простирах ръка, но нямаше кой да внимава; отхвърляхте всички Мои съвети, и изобличенията Ми не приехте» (Прит. 1:24-25), затова идете в огън вечни, приготвен за дявола и неговите ангели ( Мат. 25:41).
Братя и сестри,
Да внимаваме! Празният наш живот не ще ни оправдае и спаси! Никакви извинения и извъртания не ще ни помогнат на праведния Божи съд! Само тогава ще бъдем достойни да участваме във вечния духовен «брачен пир» в Царството Небесно, когато бъдем облечени в «брачно одеяние», тоест когато бъдем украсени с добри дела.
Затова нека се стараем да живеем – ще употребя израза на свети апостол Павел – «не като неразумни, а като мъдри» (Еф. 5:15); да не бъдем неразсъдливи, а да разпознаваме що е воля Божия (Еф. 5:17).
Да се възползваме от благодатното време, дадено ни от милосърдния Бог за наше изправление и усъвършенстване! Да не се увличаме от световните съблазни и да не се забравяме във водовъртежа на живота, а да растем в добродетелите, като всякога бъдем будни и на духовна стража за борба с греха в нас и със злото в света и така да си приготвим «брачната одежда», изтъкана от добри мисли, добри чувства, добри слова и добри дела, която «одежда» единствено може да ни сподоби да седнем на «брачния пир» в Царството Небесно.
В противен случай, нека всеки от нас помни съдбата на изгонения от «брачната трапеза», както и съдбата на ония поканени, които пренебрегнаха поканата на домакина.
«Дойдете при Мене всички отрудени и обременени, и Аз ще ви успокоя!» (Мат. 11:28). На Моята трапеза, в Моето царство вие ще намерите истинско и пълно удовлетворение, защото «Аз съм хлябът на живота; който дохожда при Мене, няма да огладнее; и който вярва в Мене, няма да ожаднее никога» (Иоан. 6:35); всичко е готово; дойдете на сватбата!» (Мат. 22:4); за всички ще има място, защото «в дома на Отца Ми има много жилища» (Йоан. 14:2); «да се не смущава сърцето ви; вярвайте в Бога и в Мене вярвайте!» (Йоан. 14:1). Така ни говори Господ Иисус Христос.
Ще чуем ли? Ще приемем ли поканата? Ще се отзовем ли? Ще се приготвим ли достойно? Ще имаме ли «брачна премяна»? Ето на тия въпроси трябва да си отговорим, докато не е станало късно!
Така да живеем, че да се сподобим да бъдем не само сред поканените, но и сред избраните! Амин!
Сборник проповеди, СИ, 1976 г.