За малодушната боязливост или страхуване
Ако ти изпълняваш подвига на добродетелите с други братя или в общежитие, то боязливостта не ще те напада твърде много, но ако се подвизаваш в най-безмълвни места, гледай да не те овладее тая дъщеря на неверието и рожба на тщеславието.
Боязливостта е младенчески нрав в стара тщеславна душа. Боязливостта е отклонение от вярата в очакване на ненадейни беди. Страхът е въобразявано отпреди нещастие или иначе, страхът е трепетно чувство на сърцето, тревожно и скърбящо от представата за незнайни злополучия. Страхът е лишаване от твърда надежда.
Гордата душа е робиня на страха, уповавайки се на себе си, тя се бои от слабия звук на предметите и от техните сенки.
Ония, които плачат и страдат за своите грехове, нямат страх, а страхливите често изгубват своя ум и това е естествено. Защото Бог справедливо изоставя гордите, за да научи и другите да не се гордеят.
Всички боязливи са тщеславни, но не всички, които не се боят, са смирени, защото случва се, че и разбойници и мародери не се боят в известен смисъл.
Не се лени да отиваш в полунощ на ония места, дето се страхуваш да бъдеш. Ако ти макар и малко отстъпиш на тая детска и достойна за осмиване страст, то тя ще остарее с тебе. Но когато отиваш на такива места, въоръжавай се с молитва; като стигнеш там, издигни ръце и бий враговете с името Иисусово, защото няма по-силно оръжие нито на небето, нито на земята. А като се избавиш от този недъг, благодари на Оногова, Който те е избавил. Защото, ако ти Му благодариш, Той навеки ще бъде твой Покровител.
Не можеш за една минута да наситиш стомаха, така не можеш и боязливостта да победиш бързо. Според силата на нашия плач, тя изчезва от нас, а с намаляване на плача, тя се засилва.
„Косите ми настръхнаха” (Иов. 4:15), говори Елифаз, съобщавайки ни за коварството на тоя бяс. Понякога душата, а понякога плътта, по-рано бива поразена от страха и после те предават тази страст една на друга. Ако се е уплашила плътта, а в душата този ненавремен страх още не е влязъл, то близо е избавлението от този недъг. Ако ние със съкрушено сърце и преданост към Бога усърдно очакваме от Него всички непредвидени случаи, то ние наистина сме се освободили от боязливостта.
Не пустинята и мрачното място засилват бесовете против нас, но безплодието на нашата душа, а понякога това става промислително за наше вразумяване.
Който е станал раб на Господа, той се страхува само от своя Господар, а в когото няма страх Господен, той често и от сянката си се бои.
Когато злият дух пристъпва невидимо, тогава се бои тялото, а когато пристъпва ангелът, тогава се радва душата на смирения. И тъй, когато по това действие ние узнаем идването на Божия Ангел, нека застанем по-скоро на молитва, защото нашият добър пазител е дошъл да се помоли заедно с нас.
Преподобни Йоан Лествичник, Лествица (стълба за духовен живот) Стъпало 21, Синодално издателство, 1982.
Превод: † Нюйоркски митрополит Йосиф