Проповед за Неделя след Богоявление
„Покайте се, защото се приближи царството небесно.”
(Мат. 4:17)
След кръщението Си Иисус Христос, според както ни съобщава свети евангелист Матей, бил отведен от Духа в пустинята, за да бъде изкушен от дявола (4:1). После отишъл в Назарет и след това се заселил в Капернаум крайморски и наченал «да проповядва и да казва: покайте се, защото се приближи царството небесно!» (Мат. 4:17). Това е първата Негова проповед. Вие я чухте от днес прочетеното литургийно свето евангелие (Мат. 4:12–17).
Точно тъй преди Спасителя наченал да проповядва и Свети Йоан Предтеча: «Покайте, се, защото се приближи Царството небесно!» (Мат. 3:2).
И другояче не можеше и да се постъпи. Към оня загрубял свят, към ония, потънали в мрак и сянка смъртна люде от онова време (Мат. 4:15–16) трябваше да се извика: «Покайте се!» Това е първото условие за встъпване в Царството небесно, първата крачка към него.
«Покайте се!» – това значи: опомнете се; спрете досегашния ход на вашите мисли, на вашите чувства, на вашите желания, на вашите слова, на вашите дела; обърнете колелото на живота си, изправете се, променете се, станете нови хора: с нов дух, с ново сърце, с ново настроение, с нова насоченост.
Който досега е крал – казва св. ап. Павел, – вече да не краде (Еф. 4:28). В този дух ще продължа: който досега е лъгал, вече да не лъже; който досега е прелюбодействал, вече да не върши това; който досега е завиждал, вече да не завижда; който досега се е кланял на идоли, вече да ги напусне и да служи на Живия Бог; който е прекарвал досега времето си и особено почивния ден в пороци и разтление, да започне да върши всичко за слава Божия (1 Кор. 10:30). Ето това е смисълът на призива «Покайте се!»
Този призив разтърси навремето души, разтвори сърца, проправи пътеки за Господа и за Неговото царство, извърши чудеса.
Повече от 19 века изтекоха от ония дни, когато за пръв път се понесоха над Иудея и Галилея из устата на Предтечата и на Богочовека думите: «Покайте се!» Но и днес те са най-необходимите!
Ние се наричаме християни. Хвалим се, че сме Христови. Културата си именуваме християнска. А по живот светът, така нареченият християнски свят, е далеч от Христа и от Неговото царство. Ние в живота си, за съжаление, сме по-скоро езичници, отколкото християни.
И не трябва ли мощно да прокънти и непрестанно да се носи призивът: хора, мъже и жени, стари и млади, братя и сестри, покайте се, опомнете се, променете се, станете добри християни по дела, по живот.
Да се покаем, всеки ден да се каем за сторените грехове, за отстъпленията от Божия Закон, всеки ден да се изправяме и всеки нов ден да бъдем по-добри, отколкото сме били предния изминал ден, да станем, както пише св. ап. Павел, нова твар в Христа Иисуса (Гал. 6:15). Само тогава и за нас ще се каже онова, което се казва в днешното литургийно свето евангелие за ония, които, някога са били в мрак и смъртна сянка, ще се каже: че сме видели голяма светлина, и още: че наистина сме осияни от тая светлина, че наистина сме просветени люде, че наистина сме чеда на Всевишния.
Покаянието, братя и сестри, е единственото и действително средство, което способства за възстановяване чистотата на нашата душа; то ни заставя да насочим погледа си към самите нас и да видим нашата греховност и заедно с това поражда у нас отвращение към тези мисли, чувства, желания и действия, с които ние оскърбяваме Божията святост.
Покаянието е всякогашен дълг на всеки християнин, дълг наистина нелек, но утешителен и главно – спасителен.
Естествено, покаянието е свързано с изповед и то трябва да се изрази също в изповядване на греховете пред духовник и получаване чрез духовника от името на Господа Иисуса Христа прошка, според казаното от Възкръсналия Спасител на Неговите Апостоли: „На които простите греховете, тем ще се простят; на които задържите, ще се задържат” (Иоан. 20:23).
Покаянието обогатява човека с плодове на духовен и нравствен живот и приближава царството Божие вътре в човека. Нали четем в светото Евангелие: «Царството Божие е вътре във вас» (Лук. 17:21), и всеки с усилие го придобива (Лук. 16:16; Мат. 11:12). Да се постига това Царство и да се пребъдва в него, значи да се постига все по-голяма пълнота на християнско съвършенство, а това ще рече: да се придобие най-голямото съкровище, защото по думите на Спасителя Царството Божие е съкровище, скрито в нива, за което човек трябва да плати най-висока цена, за да го придобие (Мат. 13:44).
Нека всеки от нас, братя и сестри, да си излезе от този Божи дом с мисълта и решението да стане нов човек. И началото на този нов човек, дай Боже, да е вече положено още тук.
Божията благодат да подпомогне всички ни в това добро решение и начинание, та да стане то извършено и завършено дело, «жертва жива, света и благоугодна Богу» (Рим. 12:1)! Амин!
Сборник проповеди, СИ, 1976 г.