Проповед за Неделя 22-ра след Петдесетница. Притчата за милостивия самарянин
Тази притча ни привежда само евангелист Лука. Тя е изложена като отговор на Господа на въпрос на изкушаващ Го, тоест на искащ да Го улови на дума, книжник: «какво да направя, за да наследя живот вечен?».
Господ заставя лукавия законник сам да даде отговор с написаното в книгите Второзаконие (Втор. 6:5) и Левит (Лев. 19:18) относно любовта към Бога и към ближния. Указвайки му изискванията на Закона, Господ искал да го застави да вникне по-дълбоко в силата и значението на тези изисквания и да разбере колко далече стои той от тяхното изпълнение. Законникът очевидно и сам почувствал това, защото се казва, че той, «като искаше да се оправдае», попитал: «А кой е моят ближен?» С това той искал да каже, че ако и да не изпълнява изискванията на Закона, както би следвало, то е само поради неопределеността на тези изисквания, тъй като било неясно кого именно следва да разбира под свой «ближен».
В отговор Господ разказал чудната притча за човека, налетял на разбойници. Покрай него минали и свещеник, и левит, но се смилил само един самарянин – човек, ненавиждан от иудеите и презиран от тях. Този самарянин по-добре от свещеника и левита разбирал, че при изпълняването на заповедта за милосърдието не бива да се прави разлика между хората: всички хора са ближни нам. Както виждаме, тази притча не съответствала напълно на въпроса на законника, защото той питал: «Кой е моят ближен?», а притчата показва как и кой от тримата, видели нещастника, се оказали ближни нему.
Следователно притчата ни учи не само кого да считаме за ближен, а как сами да станем ближни на всеки човек, нуждаещ се от милосърдие. Разликата между въпроса на книжника и отговора на Господа има голямо значение, защото във Ветхия Завет, с цел ограждане на богоизбрания народ от вредни влияния, било установено различие между околните народи и «ближни» за евреите се считали само техните съотечественици и единоверци. Новозаветният нравствен закон обаче отменя всички тези различия и учи вече на всеобемаща всички хора евангелска любов. Законникът попитал: «Кой е моят ближен?», сякаш боейки се да възлюби хората, които не бивало да обича. Господ го поучава, че той е длъжен сам да стане ближен на този, който е в нужда, а не да се пита ближен ли му е той или не. Не на хората трябва да се гледа, а на своето собствено сърце, в което не бива да я има студенината на свещеника и левита, а милосърдието на Самарянина.
Ако ти правиш разлика между тези, които са ти ближни и тези, които не са, то няма да се отървеш от жестоката студенина към хората и ще подминеш «налетелия на разбойници», както постъпили свещеникът и левитът, макар онзи човек да им бил ближен, бидейки сам иудеин. Милосърдието е условие за наследяване на вечния живот.
Архиепископ Аверкий (Таушев). Руководство к изучению Священного Писания Нового Завета. Четвероевангелие. Джорданвилль: Св.-Тр. монастырь 1954.
Превод: Десислава Главева