„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Благотвори и в недостига
В Трета книга Царства се разказва за една вдовица, която по време на сушата и глада, върлуващи тогава, имала намерение да направи с последните си запаси от брашно и масло питка, и след като я изядат заедно със сина си, да умрат. Междувременно идва при нея прор. Илия и я моли да нахрани първо него, а после да ядат те двамата. И жената не се поколебава да изпълни исканото: тя, майката, по времето на глад и нужда не предпочете чедото си пред Илия.
Пред очите на Самия Бог се извършва богоугодното – незабавно и с охота се дава исканото, дава се не някаква част от излишъка, но в недостига се отдава всичко; тогава, когато децата гладуват, преди тях се нахранва чуждият: в нуждата и глада милосърдието е предпочетено пред храната, за да се спаси животът на душата и заради спасителния подвиг е пренебрегнат телесният живот.
Тогава Илия, предизобразявайки Христа, като показва, че Той незабавно въздава на всеки за милосърдието, се обръща към вдовицата: „Тъй говори Господ, Бог Израилев: брашното в делвата няма да се свърши, и дървеното масло в гърнето няма да намалее до оня ден, в който Господ ще даде дъжд на земята” (3 Цар. 17:14).
По такъв начин с вяра в Божественото обещание е умножено и преумножено у вдовицата онова, което е предоставила, и чрез увеличаването и умножаването на делата на правдата и милосърдието гърнетата с брашно и елей се препълват: майката не само че не отнема от чедото това, което е дала на Илия, но със своята милосърдна и благочестива постъпка придобива много повече за него. Без да знае за Христа, без да е чувала за заповедите Му, тя, неизкупена с Кръста и страданията Му, с храна и питие е въздала за кръвта (си)[1].
От това се вижда колко греши в Църквата онзи, който, като предпочита себе си и децата си пред Христа, пази богатствата си и не споделя големите си придобивки с нуждаещите се бедняци.
Свещеномъченик Киприан, епископ Картагенски, Книга за благотворителността и милостинята, Изд. „Православна класика”, 2018 г.
[1] Тоест за душата си (срв. Притч. 1:18) - бел. ред.