Сърдечна признателност
Сърдечна признателност към славните защитници на Русия в тежката 1812 г.[1] дължим и ние, синове на разпокъсана и многострадална България: с дивната си самоотверженост те ни назидават как се мре с чест за родината мила.
Избавата на Русия е неразривно свързана с възвишения подвиг на техните доблестни внуци, които проливаха потоци кръв по благодатните плевенски хълмове и балкански долини. Не признавайки ни трудове, ни прегради, ни опасности, те съкрушиха вековния опустошител на отечествените земи и долетяха под стените на престолния му град.
И в светлия ден, що чествуваме тържествено, с благородна кръв очертаха заветните граници на целокупното българско отечество. За него паднаха славно и безброй български синове-юнаци. Минаха под нож агарянски много невинни дечица, майки, моми и старци – народни мъченици.
Тая кръв, свещена за всеки българин, остана на земята като писан навеки завет да се бием за свободата на измъчената, окървавена, обезлюдена татковина. Да се бием, додето кипи българска кръв в жилите ни, туптят юнашки сърца в гърдите ни, има буйна глава на раменете ни и поне една ръка, що може да държи сабя или нож.
Полк. Борис Дрангов, "Походът на Наполеона I в Русия", публикувано в сп. "Славянски глас", книжка II, година X, София, 1912 година. Източник: „Библиотека Струмски”
Полк. Борис Дрангов е една изключителна личност в нашата военна история. Служил като офицер в Българската армия, военен педагог, стратег, командир, възпитател, войсководец, войвода в Македония през Илинденско-Преображенското въстание, участник в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, писател и публицист, национален герой на България. Издал е няколко книги, от които „Помни войната, Скопие”, считана за българския военен катехизис. Бил е забележителен човек – дълбоко вярващ, открит и чистосърдечен, прекрасен оратор и пълководец, безкрайно обичан и уважаван от своите войници. |
Четете още: Кой ни освободи на 3-ти март 1878 г.
[1] Има се предвид Френско-руската война и похода на Наполеон през 1812 г.