Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Без търпение не е възможно да се намери покой

 

0105171348

Господ е казал: „Който претърпи докрай, ще бъде спасен (Мат. 10:22). Търпението служи като крепост на всички добродетели. И без него нито една от добродетелите не може да устои[1].

***

Във всяко изкуство и при всяко знание е необходимо търпение. И тъй трябва да бъде, защото без него нищо не се извършва, дори съвсем външни дела. И даже някое от тях да бъде извършено, нужно е търпение, за да може това, което е било извършено да бъде съхранено. И най-просто казано: всяко дело преди да се извърши се извършва с търпение и извършеното с търпение се съхранява и без него не може да устои и да получи своя окончателен завършък. Ако делото е добро, търпението е негов подател и хранител; ако ни сполита нещо лошо, търпението е подател на покой и великодушие и не допуска изкушаваният да бъде потискан от малодушие, което е обричане на геената.

***

За търпението е свойствено да умъртвява отчаянието, което умъртвява душата. То научава душата да се утешава и да не унива от множеството скърби и напасти. Като се отклонил от него, Иуда, бидейки неопитен в духовната бран, намерил двойна смърт. А като усвоил търпението, апостол Петър, бидейки опитен в духовната бран, и в самото падение победил победилия го временно дявол. Търпението усъвършенствало блажения Иов и първите негови добри дела. Защото ако дори за малко би се отклонил от него праведният, то би загубил и всичко придобито преди. Но Знаещият неговото търпение допуснал беда за негово усъвършенстване и за ползата на мнозина.

***

Позналият ползата от търпението най-вече се старае да го придобие.

***

Няма място без изпитания, затова без търпение не е възможно да се намери покой.

Ако някой няма търпение, той никога не може да устои дори във видима война и не само на себе си нанася вреда, но става причина за отклонение, бягство и погибел и на другите. Ала при видимата война някой може да остане и вътре в къщата си и да не излезе вън да воюва, макар че това ще го лиши от дарове и венци и той може би ще си остане беден и лишен от чест. В мислената бран обаче не е възможно да се намери място, където нея я няма. Дори някой да обходи цялото творение, където и да иде, навсякъде ще има бран. В пустинята - зверове, демони и други злополучия и страшилища. В безмълвието – демони и изкушения. Сред хората – демони и изкушаващи човеци. И никъде не ще се намери място без изпитания, защото без търпение не е възможно да се намери покой.

***

Търпението произхожда от страха Божий и вярата и начева с благоразумието. Благоразумният изпитва делото с ума си и избира по-доброто.

***

Бог е близко до онези, които желаят заради Него да търпят изкушения и не искат да изоставят добродетелта от нерадение или заради понесени скърби, но предпочитат закона Божий и търпейки това, което ги сполита, веселят се с надеждата за спасение.

***

Ако предстоят две бедствия, едното временно, а другото вечно, не е ли по-добре да избереш първото? Защото за нас е нужно или тук да бедстваме телесно и мислено да царстваме с Христос в този век заради безстрастието, а после и в бъдещия, или да отпаднем поради страха от изкушения и да отидем във вечната мъка, от която да ни избави Бог чрез претърпяване на бедствията тук.

***

Търпението е като камък възправен неподвижно срещу ветровете и вълните житейски и този, който го е постигнал не изнемогва при наводнения и не се връща назад. Но и когато намира покой и радост не се увлича от самомнение, а винаги пребъдва неизменен и при благоденствие, и при злополука, защото той остава невредим за козните на врага. Когато го връхлети буря, търпи с радост, очаквайки края й. Когато времето е тихо и спокойно, очаква изкушения до последния си дъх. Такъв човек е познал, че в този живот нищо не е неизменно, а всичко преминава, затова и той ни най-малко не се грижи за каквото и да било земно, а всичко възлага на Бога, защото Той се грижи за нас. Нему подобава всяка слава, чест и власт во веки. Амин.

Православие.ру

Превод: прот. Божидар Главев

 


[1] Виж също и По различни начини преодоляваме различните скърби, а добродетелта се нуждае от търпение.

module-template1.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти