„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
За недоверието към своя помисъл, за истинското старчество и за истинското послушание
Събрали се при св. Антоний старци, сред които бил и авва Йосиф. Старецът, желаейки да ги изпита им предложил да изтълкуват изречение от Писанието, като започнал от по-младите. Всеки отговарял според силите си, но старецът на всеки отвръщал: „Не, не позна”. След всички св. Антоний попитал авва Йосиф: „Ти какво ще кажеш за това изречение?” – „Не зная.” - отвърнал Йосиф, а авва Антоний казал: „Авва Йосиф позна и попадна право в целта, казвайки: не зная.”[1]
Между впрочем св. Антоний не съветвал да имаме безгранично доверие на другите, а че трябва първо да се уверим в правомислието и опитността на стареца и тогава да се доверяваме на словото му безпрекословно и да приемаме от него съвети. Признакът, по който се разпознава истинският старец, е съгласието на неговото слово със словото Божие.
„Трябва да внимаваме, казвал св. Антоний, какво точно ни нарежда старецът. Ако ти каже нещо, което е съгласно със заповедите на нашия Господ, приеми това с покорност и се старай да спазиш, за да се изпълни и в нас словото на апостола: „Покорявайте се един другиму в страх Божий” (виж: Еф. 5:21). Но ако ти каже нещо, което е противно на Божиите заповеди, то кажи на далия такова наставление: „дали е справедливо пред Бога - теб да слушам повече, нежели Бога” (срв.: Деян. 4:19). „Трябва да се покоряваме повече на Бога, нежели на човеци” (Деян. 5:29). Нека помни също и словата на Господа: „Овците слушат гласа Ми, подир чужди човек не вървят, понеже гласа на чуждите не познават” (Иоан 10:5). За същото ни убеждава и блаженият Павел, казвайки: „Ако дори ние, или Ангел от небето ви благовестеше нещо по-друго от това, що ние ви благовестихме, анатема да бъде” (Гал. 1-8)[2].
Повод за такова ограничение от страна на св. Антоний вероятно дали арианите, които привличали последователи към злочестието си, представяйки го като благочестие и напоявали отишлите при тях с отровата на лъжеучението си.
А може и поводът да бил това, че имало такива, които се захващали да ръководят други без да са научили много от опита си. За такива случаи преподобният обикновено казвал: „Древните отци отивали в пустинята и там мнозина със своите трудове излекували душите си и разбирали как могат да лекуват другите. Затова и връщайки се от пустинята се заемали спасително да лекуват други. А от нас, ако се случи някой да отиде в пустинята, то ние преди самите да сме се излекували, вземаме върху себе си грижата за другите. Затова се и връща върху нас предишната немощ и последното ни състояние става по-лошо от първото (срв.: Лк. 11:26). И затова към нас се отнасят думите:„Лекарю, изцери се сам” (Лк. 4:23)[3].
Добротолюбие, т. 1.
Превод: прот. Божидар Главев
[1] Достопамятные сказания, 17.
[2] Patr. graec., t. 40, р. 1083.
[3] Patr. lat. t.73, р. 1053.