„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Поучение на празника Петдесетница
По благодатта на Светия Дух ние се сподобихме да празнуваме Светата Петдесетница – Слизането на Светия Дух. За Неговото Слизане Иисус Христос е казал: „За вас е по-добре Аз да си замина; защото, ако не замина, Утешителят (тоест Дух Свети) няма да дойде при вас; ако ли замина, ще ви Го пратя... А кога дойде Оня, Духът на истината, ще ви упъти на всяка истина” (Иоан 16:7, 13). Това Негово обещание и благодеяние е толкова велико, че ние и да го проумеем не можем, защото Господ обеща да прати не ангел, не човек, а Самия Съестествен Нему Дух.
И тъй, Единородният Син Божий, след като изпълнил Отеческото дело, възлиза на небесата, а Дух Свети слиза. Не друг Бог (да не бъде!), но друг Утешител, както е написано.
О, неизречено човеколюбие! Сам Бог станал наш Утешител. Така Той истинно утешава угнетените от нещастия, предпазвайки ги от духовно изнемощяване, както за това свидетелства светият апостол, казвайки: „Отвред бяхме в утеснение: отвън - нападения, отвътре - страхове. Но Бог, Който утешава смирените, утеши ни” (2 Кор. 7:5).
Той утешава притесненото от демонските заплахи сърце, възвеждайки го чрез дръзновение и упование към непобедимо мъжество, както за това свидетелства Давид: „Защото Ти, Господи, ми помогна и ме утеши” (Пс. 85:17). Той утешава и въодушевява смутения ум с това, че на него бива даден пир с Бога и покой, както свидетелства апостолът, казвайки: „Молим заради Христа, като че ли Сам Бог увещава чрез нас. Молим ви от име Христово: примирете се с Бога!” (2 Кор. 5:20).
Виждаш ли неизследимото снизхождение? Виждаш ли с нищо несравнимия дар? Горе на небесата Единородният Син ходатайства за нас пред Отца, както е написано: „Който е и отдясно на Бога, Който и ходатайствува за нас” (Рим. 8:34). Долу на земята Светият Дух ни утешава по много начини.
Какво ще въздадем Господу за всички тези дарования, които Той ни въздаде (виж: Пс. 115:3)? Не това ли, за което се казва в псалома: „Всичките ми кости ще кажат: Господи, кой е подобен Тебе, Който избавяш слаб от силен, беден и сиромах от грабителя му” (Пс. 34:10). И още: „Моята помощ е от Господа, Който сътвори небето и земята” (Пс. 120:2). „Да не беше ми Господ помощник, душата ми скоро щеше да се засели в страната на мълчанието” (Пс. 93:17). „Господ е с мене, няма да се уплаша: какво ще ми стори човек?” (Пс. 117:6).
Имайки такъв Утешител, Дух Светий, Непобедима Сила, Велик Защитник, Бог и Споборник, няма да се побоим от врага и няма да се уплашим от съпротивните сили, а мъжествено и твърдо ще се устремим към подвизи, преживявайки в тях ден след ден, като не се прелъстяваме от прелъстяванията на змията и като не изнемогваме при непрестанните му нападения. Греховното желание, това не е удоволствие и радост, а опасна и люта болест, не е сладост, а изстъпление на ума и зло помрачаване. Знаят това онези, които са укротили беснуването на плътта, които са умили нейната нечистота и с цялото си сърце са се прилепили към Единия Бог. Такъв образ на живот е най-приятен и най-щастлив, защото тогава човек с плътта си е в света, но духом обитава в невидимия свят, утешавайки се духом от благодатното дихание на Светия Дух.
Защо допускаме сластолюбието, като ни побеждава, до такава степен да ни извращава и така да ни променя, че ние устремени надолу към земята, към плътта и кръвта, съвсем се отчуждаваме от всеблагия наш Бог?! Да бягаме братя от всяка страст, да бягаме от сребролюбието, което е корен на всяко зло, да бягаме от всяка друга страст, която надвива нашата душа – от гнева, завистта, ненавистта, самолюбието, своеумието, та да не ни завари смъртта неподготвени и да не ни отдели от Бога. Отчуждаването от Бога е отчуждаване от небесното царство. Съд и въздаяние за онзи, който не върши богоугодни дела. Такъв съд не може да понесе никоя плът, защото и да си помислиш само за това преди подлагането на наказанието вече си е мъчение.
За да бъде възможно да избегнем Божия гняв, идещ върху синовете на неверието (виж Еф. 5:6), нека вършим добри дела, да се весели Господ за делата Си (виж Пс. 103:51).
Нека започнем неотстъпно да благоугаждаме на Бога, нека очистим себе си и да обновим своите души. Дерзайте: „Близо е Господ към всички, които Го в истина призовават” (Пс. 144:18). Да се каем ежедневно и Бог ще прости греховете ни, ще ни утеши и ще ни дарува живот вечен, който да се сподобим да получим от Самия Христос нашия Господ. Нему слава и власт заедно с Отца и Светия Дух, сега и винаги и во веки веков. Амин.
ЖМП, 1980 г., № 6, с.27-28.
Превод: прот. Божидар Главев