Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Слово на празника Рождество на Пресвета Богородица

 

Всичко е величествено и прекрасно в небесната красота на Богоматер, но особено това се отнася за три Нейни добродетели: смирението, девствената чистота и пламенната съсредоточена любов към Бога. И преди всичко за смирението, най-яркото изражение на което се явява непрестанното безмълвие, свидетелстващо за това, че Тя истинно е живяла живот скрит в Бога в най-висока степен. Всъщност, ако последваме Божията Майка по целия Неин жизнен път, не може да не забележим, че целият Й живот е запечатан от характер на дълбока мълчаливост, съвършено безмълвие, от нищо ненарушима съсредоточеност вътре в себе си – накратко, това е живот скрит в Бога. Нито най-висшата радост, нито най-високата скръб не могли никога да изменят тази главна черта на Нейния дух.

Какво означава този постоянен на пръв поглед подвиг на мълчанието, обхващащ целия Й живот? Означава това, че Светата Дева Мария е съвършен съсъд на благодатта. Вещественият съсъд е негоден във всичките си дела. Също тъй и духовният съсъд е недостоен, ако не съхранява влятата в него благодат в ненарушимо, смирено мълчание. А благодатта изтича и бива отнасяна без нужда и без полза от една само празна дума, изразяваща нескромност, нетърпение или тщеславие.

Добрият съсъд не само безопасно съхранява в себе си мирото, но и самото негово благоухание заключва в своята вътрешност, без ни най-малка загуба. Такъв съсъд нито удар може да разбие, нито огън и въздух да разрушат. Тъй и съвършеният духовен съсъд е този, който пази в себе си тайнството на вярата с чиста съвест (1 Тим. 3:9) в мира на своето сърце и в безмълвието на цялото свое същество, пази поверената му благодат с такава твърдост, която никакви удари и беди не могат да съкрушат и никакви страсти и изкушения не могат да разрушат.

Такъв съвършен съсъд на Божията благодат била Мариам. Затова и Тя в продължение на целия Си живот рядко говори. Тя постоянно безмълвства, не разхищава думите и само съблюдава в сърцето Си чутото. И което е най-удивително – с такъв характер на съкровеност, смирение и мълчание е запечатан целият Й живот не само до прославлението Й от Нейния Божествен Син, но и след прославлението, когато Нейната прослава би била нещо естествено.

За апостолите е написано, че всички те, след Възнесението на нашия Господ единодушно пребивавали в молитва и моления с някои жени и с Мария майката на Иисуса (Деян. 1:14). Какво неочаквано повествование – Тя единодушно пребивавала в молитва и моления с някои! Не само след апостолите, но дори след някои неизвестни жени, едва на края Дееписателят споменал името на Мария Майката на Иисус. Но какво е това? Нима повествователят недостатъчно почита Божията Майка? Опазил ни Бог да допуснем такава мисъл, оскърбителна не само за Пресветата Дева, но и за светия евангелист Лука! Но какво тогава значи това? Свети Лука в книгата Деяния на светите апостоли описва как се е държала Пресветата Дева сред апостолите. А тя, макар по висотата на духа невидимо да председателствала в събранието на апостолите, по смирението на сърцето си видимо не допускала за себе си никаква прослава, не се ползвала от никакви преимущества, поставяла себе си наред с останалите жени, учила ги със своя пример на това, на което след това учил и св. ап. Павел, който казва: Жената да се учи в безмълвие и пълно покорство. На жена не позволявам да поучава…, но заповядвам да бъде в безмълвие (1 Тим. 2:11-12).

Бих желал в този свят пример внимателно да се вгледат и недалеч от нас живеещите, но за съжаление отчуждени от нас братя, които преди Христовия съд, осъждайки без разсъждение всяко свещенство и за това наказали себе си с доброволно лишаване от свещенство, като завършък на своя безпорядък възлагат обществено свещено служение върху девици без съмнение не мъдри, а юродиви. Защото каква освен юродива девица би дръзнала да приеме върху себе си служение, към което не дръзнала да пристъпи Пресветата Дева Богородица?* Не е безполезно и внимателно да се вгледат в този свят пример на Богоматер и всички девици и жени. Той би ги накарал да разберат, че най-добро украшение се явяват не външните украшения, а по израза на апостола, скритият човек на сърцето в нетленната красота на кроткия и тих дух (1 Петр. 3:4).

И накрая за всички християни този пример дава право за следното наставление:

Християнино, колкото и велики да са твоите добри дела, не забравяй за скрития в Бога вътрешен живот. Познай нравственото достойнство на скромната, тиха и съкровена добродетел. За нея е свойствено да бъде тайна за земята и земните, защото нейната природа е небесна и съществува за небето. Извършвай я в тайна и я пази от човешки очи, които често са нечисти и увреждат нейната чистота. Представяй я непрестанно пред чистото и очистващо Божие око. И твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве (Мат. 6:4). Амин.

Произнесено на 8 септември 1929, гр. Варна

Антимодернизм.ру

Превод: свещ. Божидар Главев


* Има се пред вид появилото се по това време във вестниците съобщение, че в някои протестантски страни било решено да се допуснат жени да изпълняват пастирски задължения. Впрочем днес „женското свещенство”, за което бленуват и православните модернисти, вече е практика за англиканската, а напоследък и за католическата „църква” – бел. ред.
 

Други статии от същия раздел:

module-template17.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти