За новия и стария стил
Доклад, произнесен от Архиепископ Серафим (Соболев) на Московското Всеправославно Съвещание през 1948 г. Поместен тук със съкращения.
Един от учените - изследователи на въпроса за новия и стария стил, редовният член на Руското астрономическо общество Е. Предтеченски казва, че едва от епохата на Възраждането насам на Запад са започнали да се занимават между другите научни въпроси и с пасхалните изчисления. "За нещастие - продължава той, - едва разбрали устройството на Александрийския канон, и то може би съвсем не както трябва, западните пасхалисти твърде скоро пожелали да станат реформатори и самонадеяно се заловили да преправят този прекрасно изпълнен труд." По думите на Предтеченски, "ако епохата на Възраждането беше започнала едновременно както на Запад, така и в древния Изток на Европа, ако нещастните обстоятелства не бяха унищожили до край образоваността в древните християнски църкви на Византия..., ако александрийските традиции и образоваността на първите векове не бяха прекъснати на Изток, то едва ли щеше да бъде възможно преобразованието, извършено от папа Григорий XIII."[1]
Интернет форумите - школа по Православие или панаир на суетата
В днешно време форумите станаха част от православните сайтове. Това създава определени проблеми и опасности, тъй като по-рано хората получаваха сведения за Православието от книги, писани от православни богослови и църковни деятели. Сега обаче на форумите човек може да се загуби в хаоса от мнения, които са с най-различно съдържание и ниво.
Любовта - венец на християнския живот
Един законник пристъпил към Господа и го попитал, как да наследи живот вечен. Законникът, бидейки човек, който изучавал дадения от Бога закон и уповаващ се на закона, сам би трябвало да знае това. Затова и Господ го запитал: в Закона що е писано? как четеш? (Лука. 10:26). Законникът прочел: Възлюби Господа Бога твоего, от всичкото си сърце, и от всичката си душа, и с всичката си сила, и с всичкия си разум, и ближния си като себе си.
Истината, която убива и истината, която цери
Свикнахме вече от екрана да ни залива всякаква пошлост, предлагана ни в сигнално-жълта опаковка. Предавания по западен лиценз с богати рекламодатели и оглупели зрители. Предавания, които освен скъпите тоалети на участиците, (когато изобщо имат нещо на гърба си) и потоци от словесна кал и жалки интриги, не могат да ни предложат нищо друго. Предавания, където и зрители и участници еднакво тръпнат от низки и безсъзнателни страсти във вихъра на евтини сензации.
Виновните
„Всички за всичко сме виновни”, каза навремето Достоевски. Дали това са думите, дали това е авторът, вече не помня. Но в онези младежки години, когато ги прочетох, се поядосах, че и на мен ми приписват неща, които не съм извършила.
Критично-скептичен поглед към някои от възраженията за въвеждане на вероучение в училищата
Много се говори напоследък за въвеждането или невъвеждането на Православно вероучение в българските училища. От едната страна на барикадата е Църквата, а от другата – държавата. Хората пък са раздвоени коя позиция да изберат, но ми се струва, че преобладават противниците на вероучението, ако съдя по шума, който вдигат. Затова ми се ще да ви занимая накратко с някои от възраженията на по-шумната група, без да омаловажавам обаче и нашата собствена неспособност да се справим адекватно със ситуацията.
Катастрофата
З. е наша енориашка, която познавам от самото начало, когато назначиха отеца в една от настоящите му енории. Тогава тя бе на възраст около 65 години и общо взето вярваща, но с това се изчерпва всичко, което можех да кажа за нея през ония години. На времето беше също така много „дръпната”, сприхава, дебнеше отеца за най-различни според нея „издънки” и държеше своевременно да го наставя в „правия път”. Имаше свое виждане за религиозния живот и беше пълен самодеец в делата на вярата.
Копнеж по Инквизицията
“Светата” Инквизиция представлявала политически репресивен инструмент, с който мнението на „непогрешимия” папа било набивано в главите на непослушните католици, като нещо неподлежащо на обсъждане. Несъгласните с „Непогрешимия свети отец” обявявали за еретици, които или измъчвали, или изгаряли на клада. Нямало никакво значение, дали „еретиците” били прави или не. От значение било само подчиняват ли се на папата или не. Всичко това било съпроводено с публично порицание и агресивна обработка на общественото мнение с цел демонизиране на „непокорните” и сплашване на онези, които евентуално биха се проявили като такива. Накрая всичко било представяно като възтържествуване на Божията правда и дори, колкото и перверзно да звучи, като проява на любов и грижа за спасението душите на изгаряните на кладата. „Изгаряме тялото, казвали инквизиторите, за да спасим душата”! Покъртително!
За сайта
Повод за създаването на този сайт е стремежът да се направи оценка на съвременните опасности за църковното съзнание от позицията на Православното вероучение и светоглед. В това дело се ръководим от примера и духовните наставления на патрона на нашия сайт – иеромонах Серафим Роуз.
Основните опасности за съвременния християнин са икуменизма, новия календар, неверието, религиозното безразличие, рок-мисионерството, отричането на чудесата в Православната Църква, отричането на Православното благочестие и аскетизъм, ревизията на каноните и Църковната история, релативирането на правилата за духовен живот и изобщо всички пагубни за Църквата тенденции, които имат за теоретична основа модернизма.