Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Проза

Искам да знам – 8

 

 

ОСМА ЗАПОВЕД

„Не кради”

Било към края на лятото. Ожънал Радивой нивата си и прибрал зърното в хамбара. Не било много, едва щяло да стигне до другата жътва.

- Мислех, че ще се роди повече, та да продадем малко и да стегнем къщата - рекъл той на жена си. - Ще ни затрупа някой ден.

- Истина е, като я гледам, страх ме лови... Ама откъде пари?

продължава >>

Искам да знам – 7

 

 

СЕДМА ЗАПОВЕД

„Не прелюбодействай”

В едно планинско село живеела красива девойка. Казвала се Росица. Добра и работна била тя и много ергени поглеждали към нея. Но тя обичала Генко от Горната махала – Генко Горняка. Вярвала, че и той я обича. Затова с нетърпение очаквала да й прати годежари. Те не закъснели и след Димитровден направили сватба.

продължава >>

Искам да знам – 6

 

 

ШЕСТА ЗАПОВЕД

„Не убивай”

Живял някога един жесток градоначалник. Нямал си той ни жена, ни дете. Едничката му радост и гордост бил белият гривест кон, за който се грижел специално нает слуга. Красив бил конят и целият град се тълпял да го види, когато градоначалникът излизал с него на езда. Но случило се така, че конят заболял. Нито стойката му, нито вървежът му били предишните.

продължава >>

Искам да знам – 5

 

 

ПЕТА ЗАПОВЕД

„Почитай баща си и майка си, (за да ти бъде добре и) за да живееш дълго на земята, която Господ, Бог твой, ти дава”.

В едно село имало дълбок кладенец. Толкова дълбок, че ако се отронел камък, чак след три часа се чувал плясъкът му във водата. Хората вярвали, че кладенецът е вълшебен. Ако в полунощ, при лятно пълнолуние се наведеш над кладенеца и прошепнеш някакво желание, то непременно се сбъдвало. Истина ли било или не, не знам, но хората разказвали за това със страхопочитание. Мълвата стигнала и до царя.

продължава >>

Искам да знам – 4

 

ЧЕТВЪРТА ЗАПОВЕД

„Помни съботния ден, за да го светиш; шест дена работи и върши (в тях) всичките си работи; а седмият ден е събота на Господа, твоя Бог”

Както всяка неделна утрин, семейството на леля Лазарина се приготвяло за черква. Тя подала на измитите вече момичета чисти рокли като за празник и тръгнала да намери бялата риза на сина си.

продължава >>

Искам да знам – 3

 

 

ТРЕТА ЗАПОВЕД

Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог

Живели някога две сестри - Яна и Димана. И двете били хубави, и двете били работни. Но как се случвало, че на малката Димана винаги й вървяла работата, а на по-голямата - не. Седнат да предат и докато Яна се тюхка, малката Димана вече е напрела половин вретено. Криво й било на Яна - нали тя е учила малката си сестра да държи хурка и вретено, а сега все Димана първа.

продължава >>

Разказ за смелото сираче - Писмо 8

 

Здравей, скъпа моя ненагледна, красавице неземна!

Днес започнах да свиквам без твоето присъствие в моята скромна гарсониера, но в началото, когато ти си замина, стаята изглеждаше доста пуста и безлюдна... Поглеждам към празния шкаф, където ти се криеше – няма те, поглеждам  в кухнята – няма те и там, поглеждам в банята – няма никой, излизам на терасата – и там те няма!... Ех, Бог дал, Бог взел – пак останах сам! Сетих се за оная малка песничка, която ти написах преди години:

продължава >>

Искам да знам - 2

 

ВТОРА ЗАПОВЕД

„Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи, защото Аз съм Господ, Бог твой”

продължава >>

Искам да знам

 

Ангелина Жекова е родена на 28 май 1944 г. в село Долна Врабча, Пернишко. Завършва 22-ра гимназия в София и Българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Дълги години работи като преподавател по детска литература в Полувисшия институт за начални и детски учители – София. Започва да печата още като студентка – в столичния периодичен печат, сътрудничи на списанията „Славейче” и „Дружинка”. Нейни стихове са излъчвани по Радио София, а по-късно и по телевизията. Автор е на много текстове за детски песни по музика на композиторите Борис Карадимчев, Петър Льондев, Парашкев Хаджиев, Красимир Милетков.

продължава >>

Сираче

 

(детски разказ)

След цяла седмица дъждовни дни най-накрая времето се оправи и настъпи ясен, светъл ден. Лека слана посребри потъмнялата трева и покри локвите с тънък лед, за голяма радост на селските малчугани.

продължава >>

module-template3.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти