Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

За отдалечаването от зли люде

 

 

„Заповядваме ви също, братя, в името на Господа нашего Иисуса Христа, да страните от всеки брат, който постъпва безчинно, а не по преданието, що е получил от нас”
2 Сол. 3:6

„Лоши беседи развалят добрите нрави.”
1 Кор. 15:33

Нищо така не вреди на човека, особено на младия, както лошата компания. Защото както общуването с добри хора е такава школа, в която без книги човек се обучава в принципите на християнската философия, тоест, учи се на честен живот, така общуването с лоши хора става причина за крайно развращаване. Дори и някой да е бил по природа добър и добре възпитан, но ако се намира сред развратени, трудно и почти невъзможно е и той да не се разврати.

Защото злобата е като смолата – прилепчива и незабелязано прониква в добрите нрави и ги заразява. Казват, че когато здрави очи гледат болни такива, самите те се увреждат, а на болните не принасят никаква полза. Така и добрият, живеейки сред зли, сам се поврежда, а те не се поправят. „Както болните очи, казва св. Иоан Златоуст, вредят на здравите, и както този, който има проказа, заразява чистия, така общуването с лоши хора поврежда и развращава добрите. Такива не само трябва да бъдат избягвани, но и да бъдат отсичани от общение, заповядва Христос, казвайки: «ако дясното ти око те съблазнява, извади го и хвърли от себе си; защото по-добре е за тебе да погине един твой уд, а не цялото ти тяло да бъде хвърлено в геената огнена» (Мат. 5:29).” [Беседа на Пс. 4]

И тъй, разсъди, християнино, с кого искаш да имаш общение, и докато не си напълно наясно с това, с никого не се сближавай, за да не паднеш в гибелната пропаст. По-добре да живееш със зверове, отколкото със зли хора. Злите хора, казва пак св. Иоан Златоуст, вредят повече от отровни змии, защото онези открито поразяват с отровата си, а хората тайно, всекидневно и неусетно разпространяват заразата” [В същата беседа].

Горко на невръстните деца, които имат развратени родители! Къде да се дянат от такива родители, когато са принудени да живеят в един дом с тях, да сядат на една трапеза, да наблюдават словата, делата и всичките им постъпки? Защото младостта, тъй като сама по себе си е склонна към всякакво зло, изисква прилежно наблюдение, добро възпитание и наставление, а вместо това се натъква на огромно зло – отровната съблазън на родителските нрави. Защото родителските нрави за невръстните деца са като правила, които следват, докато ги гледат, и каквото забележат в тях, към това и сами привикват. Затова става така, че децата на лошите родители биват лоши, а пък внуците – още по-зли, и така злото нараства, докато това нарастване не бъде пресечено от Божия съд. Защото съблазънта е като пожар, който, усилвайки се, все повече и повече се разпростира и изгаря одушевените храмове.

Горко на невръстните деца от такава съблазън! Но много повече горко на родителите, които вместо с полезно учение захранват децата си с лош пример и като с отрова заразяват младите сърца! „Горко на света от съблазните, защото съблазни трябва да дойдат; обаче горко на оногова човека, чрез когото съблазън дохожда… За него е по-добре да му надянат воденичен камък на шията и да го хвърлят в морската дълбочина” (Мат. 18:6–7).

«Родители, говори св. Иоан Златоуст, които небрежат за християнското възпитание на децата, са по-големи беззаконници от детеубийците. Защото детеубийците разделят тялото от душата, а тези и тялото и душата хвърлят в геената. Първата смърт е невъзможно да бъде избягната по естествения закон, а втората би било възможно да бъде избягната, ако родителите не бяха я причинили с нерадението си. Освен това телесната смърт ще бъде унищожена с възкресението, а гибелта на душата никой не може да възмезди” [Беседа против хулещите монашеското житие, гл. 3.]

Ако, както учи светият отец, родителите, които не наставляват децата си по християнски, са по-лоши от детеубийци, какво да кажем тогава за такива родители, които не само не наставляват, но и развращават децата със своите нрави!

А това, което казваме тук за родителите, трябва да се отнесе и към онези, върху които е възложена пастирска и отеческа грижа: учители, духовници, началници и пр.

Свт. Тихон Задонский, Об истинном християнстве.

Превод: свещ. Божидар Главев

module-template16.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти