Как правилно да се подготвим за свето Кръщение
Ако ти си решил да се кръстиш – част 1
И така, ти си решил да приемеш боготворящото Кръщение. Какво е необходимо за тази цел? Как да се подготвиш правилно? Какво е нужно да носиш със себе си? Какво поведение да имаш след извършването на Тайнството?
Да започнем по ред. За Кръщението е нужно да имаш истинска вяра, разкаяние за тези дела, за които би се срамувал пред Господа и желание да живееш по Божиите Заповеди. Предполага се, че ти е ясно защо е нужна вяра. Нали според Писанието без вяра не е възможно да се угоди Богу; защото оня, който дохожда при Бога, трябва да вярва, че Той съществува и награждава ония, които Го търсят (Евр. 11:6).
Мярка на вярата - 2
Трябва също да се знае, че има мярка на вярата, нужна за Кръщението. Тази мярка е Символът на вярата, който се чете наизуст от този, който се кръщава преди самото Тайнство. Този текст по своето съдържание изцяло се основава на Божественото Откровение, а в този си вид е приет от отците на Вселенските събори: I-ви Никейски (325 г. сл. Хр.) и II-ри Цариградски (381 г. сл. Хр.).
Вселенски събор се нарича събрание на епископите на цялата вселенска Църква. Вярваме, че тези събори са ръководени от Самия Бог Дух Свети. И именно под Неговото ръководство Църквата е съхранила изначалното Откровение, предала го е в точни формули и е съкрушила всяка лъжа. Най-точното изложение на християнското учение е именно Символът на вярата, който ти предстои да научиш.
Самата дума „символ“ се превежда по 29 различни начина, което показва особените граници на значението на това свещено изповядване на вярата. Най-старото значение на думата е счупена на две пръчица или пръстен, двете половини на които се пазели от приятели или влюбени, когато се разделяли за дълго. И след много години те се разпознавали като съединявали този символ. Така и нашият Вечен Приятел и Жених на нашите души – Христос, ни е оставил тази вяра като половинката от пръстен, по който ще ни познае в Деня на Своето завръщане. Ясно е, че ако загубим своята половина или я повредим на мястото на съединяването, то на срещата няма да има разпознаване. Тогава Христос ще каже: „никога не съм ви познавал; махнете се от Мене“ (Мат. 7:23).
Според други преводи „символ“ се превежда като клетва. Ние, християните, вярваме, че Иисус Христос е нашият единствен Господ и Цар. И затова, встъпвайки в Неговата Църква, която се нарича войнстваща, ние Му принасяме клетва (оброк) като на наш Вечен Император. От само себе си се разбира, че ако след Кръщението се откажем от тази клетва, ще бъдем клетвопрестъпници и дезертьори, попадащи под Божия Съд.
„Символ“ се превежда и като парола. И с тази парола ще ни пуснат да се върнем в Рая. Тази парола трябва да изискваме от всеки, който би искал да нахлуе в сърцето ни, а в сърцето умът ни трябва да стои на пост като часови, за да не може никой да го ограби.
И така, този свещен Символ ние трябва да приемем със сърцето си и да го съхраняваме до края на живота си. Разбира се, ако нямаме проблем с паметта, трябва да научим този текст наизуст. В църквата го четем на църковнославянски, който в Русия се използва за богослужение. Затова трябва да се научи на този език. За по-лесното разбиране даваме превод на руски език на това свещено изповедание.
„Если ты еще не крестился”
Превод: Даниела Димитрова