„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Прот. Сергей Н. Булгаков
Протоиерей Сергей Николаевич Булгаков (1871-1944) - руски религиозен философ и богослов-модернист. Виден участник в икуменическото движение.
Професор в Московския университет. Член на втората Държавна Дума. „Християнски социалист”, по-късно – кадет. Участник в Санкт-Петербургските Религиозно-философски събрания (1901-1903). Участвал в сборника „Проблеми на идеализма” (1902). От 1935 г. редактор на сп. „Вопросы жизни”. От 1907 г. участник в Религиозно-философското общество, носещо името на Владимир Соловьов, в събранията на „кулата”* на В. И. Иванов. Участвал в сборника „Вехи” (1909). От 1910 до 1918 г. бил сътрудник на московското издателство „Путь”.
Член на Предсъборното съвещание и Поместния Събор от 1917-1918 гг. Ръкоположен през 1918 г.
През 1922 г. е изселен от Русия. Професор по църковно право в руския юридически факултет в Прага (1923-1925). Професор по догматическо богословие в Парижкия богословски институт (1925-1944). Оглавявал „Братството Св. София”. Виден участник в икуменическото движение. Вицепрезидент на православно-англиканското Сдружение „Св. Албаний и преп. Сергий”.
Ръководител на РСХД. Член на редакционния съвет на сп. „Путь”.
Учението на о. С. Булгаков за София Премъдрост Божия е осъдено като еретическо от Архиерейския Събор на РПЗЦ състоял се на 17/30 октомври 1935 г.
Четете още:
- Критика на софиологическите възгледи на о. Сергий Булгаков и о. Павел Флоренски
- Учението на протоиерей Сергий Булгаков за София
- Осъждането на учението на прот. С. Н. Булгаков за София
- Архиеп. Теофан Полтавски. Доклад до Архиерейския Събор на РПЦЗ през 1926 г. за обществото YMCA
- Осъждане на учението на прот. С. Н. Булгаков за София. Указ на Московската Патриаршия от 7 септември 1935 г.
- Определение на Архиерейския Събор на РПЦЗ от 17/30 октомври 1935 г. за новото учение на протоиерей Сергий Булгаков за София
- о. Михаил Помазански. Догматът на Халкидонския Събор и неговото тълкуване в религиозната философия на Вл. С. Соловьов и неговата школа
Източници:
Братство Святой Софии. материалы и документы 1923-1939. М.: ”Русский путь”; Париж: YMCA-PRESS, 2000.
Зернов Н. За рубежом. Белград – Париж – Оксфорд (хроника семьи Зерновых) (1921-1972)// под ред. Н.М. и М.В. Зерновых. Париж: YMCA-PRESS, 1973.
Фонды Русского Заграничного исторического архива в Праге. М.:РОССПЭН, 1999.
Антимодернизм.ру
Превод: свещ. Божидар Главев
* „Кулата” на Вячеслав Иванов в началото на ХХ в. било любимо място за сбирки на руските интелектуалци. Какъв бил съставът на посетителите става ясно от спомените на дъщерята на В. Иванов Лидия Иванова: „Кой ли не е гостувал у нас и не е сядал на масата ни! Известни писатели, поети, философи, художници, актьори, музиканти, професори, студенти, начинаещи поети, окултисти; полупобъркани на практика хора и разни други, които просто се изхвърляха, за да се правят на оригинални, декаденти, екзалтирани дами и пр.”