Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Толерантността — диагноза, а не добродетел

 

 

Толерантността (в превод — търпимост) — е новата квазирелигия на западното либерално-демократическо крило, своеобразна «конфесия» със свои неприкосновени «догмати», «светии», «светини» (либерализъм, демокрация, политкоректност, свещени права на религиозни, национални и сексуални малцинства (права на човека), антиклерикализъм, икуменизъм, холокост и проч.). По отношение на онези, които посмеят да застрашат тези «светини» обаче, никаква толерантност не може да има: веднага му залепват етикети като «екстремист», «расист», «шовинист», «фашист», «хомофоб», «антисемит», «нацист», «човеконенавистник», «реакционер» и производни на тези думи прилагателни.

Както пише Патрик Дж. Бюкенън в книгата «Смъртта на Запада»: «Какво ли би станало, ако им хрумне да осмеят Холокоста — например да направят компютърен колаж на голата Ане Франк*, която флиртува с есесовци в Освиенцим?» (с. 265). Ала ето че осмиване на християнството и руската история — е в реда на нещата: да вземем за пример филма «Последното изкушение на Христа», изложби като «Внимание, религия!» и прочее гадости, които нямат брой!

В угода на политкоректността Министерството на образованието и либералните СМИ (средства за масова информация) блокират преподаването в училищата (дори факултативно) на «Основи на православната култура». «Многоконфесионалната» Руска държава не може да преглътне подобна «фашистка неполиткоректност» в училищата! А на практика факултативни и платени трябва да бъдат именно всички дисциплини, които проповядват атеистически мироглед, а в качеството на задължителен предмет трябва да се въведе Закон Божий, а не някакви невнятни културологични «Основи на православната култура».

В угода на догмата за «политкоректност» в 2005 година либералните СМИ всячески се опитаха да дискредитират 625-годишния юбилей от победата в Куликовската битка над монголо-татарите в 1380 година, а също и новия държавен празник 4 ноември — освобождението на Москва от полските нападатели.

В угода на «политкоректната толерантност» постоянно ни се внушава митът, че у съвременния терорист няма нито религия, нито националност, (въпреки «пояса на шахида»** и Корана под мишница!).

Еднозначното осъждане от страна на Църквата на содомската «любов» и еднополовите бракове се разглежда от «правозащитниците» — най-активните «мисионери на толерантността» — като недопустима в либералното общество проява на «средновековно мракобесие» и неполиткоректност към особената и нетрадиционна сексуална ориентация. «Неполиткоректно» в тази светлина е и самото Свещено Писание — Словото Божие.

Твърдението, че пълнотата на Христовата Истина се съдържа само в Православната Църква и затова е необходимо мисионерство на Православието сред всички народи по земното кълбо, за либерално-правозащитното съзнание представлява въпиющо «нарушение на политкоректността».

Забележителният руски публицист М. О. Меншиков писал още в 1910 година, когато в нашето Отечество се наливали основите на всевъзможни търпимости:

«Ние живеем в необичайно либерален век, когато търпимостта се е превърнала в най-висш принцип, но нали искрената вяра е любов, която е ревнива и никаква “търпимост” не допуска. Обявете пълна “търпимост” и за вярващото сърце ще бъде трагично нарушена чистотата на съзнанието и целомъдрието на душата, желаеща да бъде достойна за Бога. Нещо смрадно, каквото е грехът на седмата заповед, нахълтва в областта на вярата, когато започнат да не забелязват ересите и съвсем да забравят за тях... Желаейки с всички сили да се харесат и угодят, у нас са готови да пожертват даже достойнството ни на народ, че дори и такава хилядолетна гордост на Русия, за каквато се е считало Православието».

Даже в църковната сфера, в угода на същата тази «политкоректна толерантност», сега все по-рядко и по-рядко се допускат строго богословските и светоотечески определения като «еретик», «разколник», «иноверец». Ние безусловно сме длъжни без ненавист и озлобление да се отнасяме към иноверците, еретиците и разколниците, защото и те са по същество образ Божий, но сме длъжни да се гнусим от ересите, разкола, неправоверието, в мирен дух да разясняваме заблужденията, да обръщаме и техните заблудени души към познание на Господнята истина, истината на Онзи, Който иска да се спасят всички човеци и да достигнат до нейното познание (1 Тим. 2:4).

Как точно го е забелязал английският християнски писател Г. К. Честъртън: «Търпимостта е добродетел за хората, които вече не вярват в нищо».

В светлината на това блестящо определение ще приведем съобщението, публикувано в православния обзор «Радонеж» (2005, № 7). Не толкова отдавна в Москва беше създаден московски отдел на фонда на Дж. Сорос «Институт за толерантност», «обгрижван духовно» от московския свещеник-икуменист Георги Чистяков от храма в Столешниково, известен със своите екстравагантни антиправославни изказвания по католическото радио «София» през 90-те. В този «Институт за търпимост» (в превод на руски), съгласно «Радонеж», се провежда колоквиум на тема «Многообразие на религиозния опит», което на руски навярно би било по-точно да се преведе като «многообразие на духовната блуд».

Порядъчните хора не посещават «Дома на толерантността». Православните не си струва да общуват и с особи с «толерантно поведение» като батюшка Чистяков от Столешниково.

Между другото «толерантност» е медицински термин и представлява диагноза. В медицинския речник четем: «Толерантност — това е снижаване на съпротивителните сили на организма към вредни външни инфекции».

Ако в това определение за толерантност под организъм се приеме съвременното руско общество — народът, то стават явни всички цели на «мисионерите на толерантността» в Русия.

Благодатный Огонь

Превод: Десислава Главева

* Ане Франк е еврейско момиче, родено в Германия, прекарало по-голяма част от живота си в Холандия. По време на Втората световна война се укрива от нацистите със семейството си в Амстердам и води дневник, публикуван след края на войната. Умира в концентрационен лагер. - бел. прев.

** «пояс на шахида» - (шахидараб. свидетел за вярата, мъченик, а от по-ново време и терорист) или «пояс на смъртника» — е самоделно взривно устройство, което терористът-камикадзе надява на тялото си под дрехите, за да извърши убийства (обикновено масови) чрез самовзривяване. - бел. прев.

Други статии от същия раздел:

module-template1.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти