Вход

Православен календар

Относно безпокойството за Църквата

 

 

Писмо до руския свещеник Н. С.

Не трябва да се безпокоим, трябва ревностно да се трудим. Труди се и ревнувай за истината и Божиите светини, и възложи своите грижи на Господа. Той иска от нас само това, което е в наша власт.

Спасителят е казал: Кой от вас със своята грижа може да придаде на ръста си един лакът (Мат. 6:27)? Така че нека с пълно доверие към Спасителя изпълняваме възложените ни обязаности и не се безпокоим за това какво ще стане или какво щяло да се случи. Една капка молитва струва повече от цяло море безпокойство.

Но най-вече не бива да се отчайваме заради Църквата Божия. Ако нещо на този свят е с гарантирана окончателна победа, то това е победата на Христовата Църква, на която и портите адови няма да й надделеят (Мат. 16:18), е казал Господ.

Светител Григорий Двоеслов*, описвайки състоянието на Църквата през негово време, я сравнява със стар, разбит от бурите кораб, който е заливан от всички страни с вода, защото дъските му са целите прогнили и разбити от биещите го всеки ден вълни. Това били времена на тежки изпитания – глад, епидемии, смутове, отчаяние, войни, които съсипали земеделието; хората не искали да създават семейства, защото мислели, че идва краят на света. Ето в какво състояние се намирала Църквата преди дванадесет века. Но краят на света не настъпил, положението се поправило и Църквата се укрепила.

Ако кормчията на Църквата беше човек, тя щеше да погине от бурите, но неин Кормчия и тогава и днес е всемогъщият Дух Божий.

Желая ти мир и радост от Господа!

Миссионерские письма

Превод: Десислава Главева

* Светител Григорий Двоеслов, Велики, папа Римски († 604; памет – 12/25 март). Родил се в знатно римско семейство, дало освен него още трима светци – майка му и двете му лели. Получил блестящо светско образование, изучил из основи светоотеческата литература. Чувствайки се обременен от живота в света, след смъртта на баща си основал със свои средства шест манастира, като в седмия в Рим постъпил сам, въвеждайки в него устава на св. Бенедикт. Бил поставен за архиепископ на Рим през 590 г. Името „Двоеслов” получил от названието на своята книга, озаглавена „Диалози”. Св. Григорий Двоеслов е автор на великопостната Преждеосвещена литургия, която носи неговото име.

Други статии от същия автор:

module-template2.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти