„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Може ли вярващ православен християнин да твърди: «Св. Николай не е удрял плесница на Арий»?
Св. Николай Чудотворец. Икона от църквата
«Св. Николай» на о. Липно в Новгород от 1294 г.
Не, не може, защото вярата в това, че св. Николай ударил плесница на Арий, за което бил подложен на църковно наказание и затворен в тъмница, се явява вяра на Православната Църква.
Православната Църква съдържа Божественото Откровение в лицето на Свещеното Предание и Свещеното Писание.
Под Свещено Предание разбираме това, коeто истинно вярващите и почитащи Бога чрез слово и пример, предават един другиму от предци на потомци - учението за вярата, законът Божий и свещените обряди; (Пространный Христианский Катихизис, Введение).
Богослужебните книги на Православната Църква, общоприетите в Църквата Жития на светиите, съхраняваната в Църквата иконография на светите Божии угодници – всичко това се явява съкровище на неповредената истина на Свещеното Предание, и в това си качество е предмет на вярата в Църквата.
Явява ли се житието на св. Николай Чудотворец «учение на вярата»? Несъмнено. Иначе Църквата не би го нарекла «правило на вярата». Неговото житие назидава вярващите в Православната вяра.
Благоверният цар Константин, желаейки да утвърди Христовата вяра, заповядал да бъде проведен в град Никея Вселенски събор. Светите отци изложили на Събора правото учение, предали на проклятие арианската ерес и заедно с нея самия Арий, и изповядвайки Сина Божий като равночестен и съвечен на Бог Отец, възстановили мира в светата Божествена Апостолска Църква. Сред 318-те отци на Събора бил и светител Николай. Той мъжествено противостоял на нечестивото учение на Арий и заедно със светите отци на Събора утвърдил и преподал на всички догматите на Православната вяра. Инокът от Студийския манастир Иоан повества за светителя Николай, че по дух той бил подобен на пророк Илия, имал ревност по Бога и посрамил еретика Арий не само със слово, но и на дело, като му ударил плесница.
Отците на събора възнегодували срещу дръзкото деяние на светителя и постановили да бъде лишен от архиерейски сан. Но Сам Господ наш Иисус Христос и Преблагословената Негова Майка, виждайки подвига на светителя Николай, одобрили смелата му постъпка и похвалили Божествената му ревност. Това видели във видение някои от отците на Събора, как от едната страна на светителя стои Самият Христос с Евангелието, а от другата Пречистата Дева Богородица с омофор, като му връщали знаците на неговия сан, от които той бил лишен. Разбирайки по този начин, че дръзновението на светителя било угодно Богу, отците на Събора престанали да упрекват светителя и му въздали чест, като на велик Божий угодник (Жития Святых Святителя Димитрия Ростовского, месяц Декабрь, день 6).
Въпрос: Какво значи да вярваме в Църквата?
Отговор: Това значи благоговейно да почитаме Христовата Църква и да се покоряваме на нейното учение и заповеди, водени от увереността, че в нея пребивава, спасително действа, учи и управлява благодатта, изливана от Единия Вечен неин Глава Господ Иисус Христос (Пространный Христианский Катихизис, часть вторая, о Вере).
Божията благодат учи, а ние съгласно Символа на вярата вярваме, тоест покоряваме се на нейното учение.
Църквата ни учи, че плесница е имало. Иначе едва ли биха повтаряли тази «измислица» голямо множество светии от св. Димитрий Ростовски до св. Иоан Кронщадски. Бог не скрива от Църквата си такива неща. И Бог не допуска Църквата Му да се заблуждава по такива въпроси, като опазва Своите верни от лъжата. Бог не играе с Църквата Си на криеница, но й открива чрез Своя Свети Дух онова, което е скрито за света. Църквата зафиксира и държи неповредено това Откровение в своето Предание. Ние вярваме в Успението и Въведението на Пресвета Богородица. Ние вярваме и в рождението на светителя Николай от благочестивите Теофан и Нона.
Вярваме в Благодатния огън.
Вярваме в Църквата.
А тази «политкоректна версия» на невярващите всъщност разпространява протодякон А. Кураев в своята статия «Денят на свети Валентин».
За да се убедим, че плесницата по бузата на Арий и последвалото лишение на свети Николай от архиерейско достойнство е утвърдено Църковно Предание, е достатъчно да погледнем световноизвестната икона на свети Николай от храма «Св. Николай» на Липно в Новгород датирана от 1294 г. На нея Господ и Св. Богородица подават на своя угодник Евангелие и омофор – знаците на епископската власт. За нито един друг светия няма усвоена такава иконография от Църквата.
Църквата не предполага, нито гадае, избирайки от известните на земната археология версии най-подходящата, а вярва в това, което веднъж завинаги й е открито от Бога. Тази вяра не зависи нито от доказателства, нито от екзистенциален «опит», тя е дар Божий. И тя изисква от християнина подвиг: Изследвайте сами себе си, дали сте във вярата (2 Кор. 13:5).
Антимодернизъм.ру
Превод: свещ. Божидар Главев