Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Защо Бог не чува молитвите ни

 

(Писмо до търговеца С. Т.)

Ти се оплакваш, че Бог не чува твоите молитви. В много нещастия си Му се молил, но Той не те е избавил от нито едно от тях!

Аз съм удивен от твоите думи! Как да не те е защитил, след като ти си надживял тези нещастия, а не те - тебе?! Позволи ми да ти задам следния въпрос: ти на свой ред слушаш ли Бога? В двата Свои Завета – Стария и Новия, Всевишният обещал да слуша хората, при условие, че и те слушат Него. Ти самият слушаш ли Бога, за да искаш Той да слуша тебе? Изпълняваш ли Закона Божий и спазваш ли Неговите постановления? Ако ли не, тогава е странно желанието Бог да те чуе и да изпълни молбите ти.

Бог слезе на земята и уми нозете на тези, които Го обичаха. Голяма радост е за Нашия Творец да слуша послушните Нему Свои чеда. Създателят изпълнил всичко, което поискали от Него Моисей, Авраам и Иаков. И чрез природни и чрез чудесни явления Той изливал Своята милост върху тези, които изпълнявали Неговия закон. Ако Той не желае да чуе моите и твоите молитви, то е защото ние не искаме да изпълняваме Неговите заповеди или защото Му се молим неправилно. Чрез устата на пророк Исаия Господ говори на непослушния народ: кога умножавате молбите си, Аз не слушам (Ис. 1:15). Ако поискате и послушате, ще ядете благата земни (Ис. 1:19). Следователно, Господ слуша тогава, когато слушаме и ние, и не слуша, когато не слушаме и ние.

Господ не ни слуша и тогава, когато просим от Него нещо вредно и неразумно. Апостолите Иаков и Иоан поискали веднъж от Господа да падне огън от небето върху едно село, което не искало да ги приеме да пренощуват в него (Лука. 9:51-56). Но Той, като се обърнал към тях, им забранил. Не просто не послушал молението им, но дори ги укорил.

Спомни си и ти, дали всякога твоите молитви са били достойни за човека и Бога. И също, защо Му се молиш само в нещастие? Така унижаваш себе си и оскърбяваш Бога. Създателят очаква ние винаги да чувстваме Неговото присъствие и непрестанно да пребиваваме в молитвено общение с Него: непрестанно се молете (1 Сол. 5:17). Когато се обръщаш към Бога само в беда, Го унижаваш, защото Го викаш като пожарникар, който трябва да дойде и да угаси пожара в твоя дом.

Христос ни е дал право да наричаме Неговия Отец наш Отец (срв. 1 Иоан. 3:1). Какво може да бъде по-сладостно от това? Какво по-сладостно за децата от това да са близо до своите родители! Да се постараем и ние всякога да предстоим пред нашия Небесен Отец със сърце, мисли и молитви. Нашата молитва в дни на успех и радост е като някакъв молитвен капитал, който ще ни послужи повече, отколкото моментната молитва в мигове на скръб и мъка, когато те настъпят.

Мир ти от Господа!

Миссионерские письма

Превод: Десислава Главева


Други статии от същия автор:

module-template9.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти