„Високомъдрия разум на злите фарисеи да избягваме, научи ни във всички притчи Господ: и да не мъдруваме повече, отколкото подобава да се мъдрува, всички ни настави, бидейки Сам пример за това и образец, като даже до разпятие и смърт се самопринизи. Благодарейки Му, заедно с митаря да кажем: Ти, Който си пострадал за нас, и безстрастен си останал, Боже, от страстите ни избави и спаси нашите души.” Утреня, самогласна хвалитна стихира, глас 8 |
Репресирани свещеници от Сливенска епархия: свещеник Атанас Янев от Каблешково
Свещеник Атанас Янев Баев е роден на 18 декември 1905 г. в с. Срем, Елховско. Завършва свещеническо училище в Черепиш през 1934 г., въпреки нежеланието на баща си. През 1925 г. се венчава за Станка Митева, с която имат три деца: Енчо, Йона и Мария. Ръкоположен е за свещеник на 9 август 1927 г. от Сливенския митрополит Иларион в храм „Св. Димитър” в Сливен. Служил е последователно в Сремска енория (8 год.), в храм „Св. Николай” в гр. Ямбол (2 год.) и в Черноземска енория (4 месеца). Когато на 1 март 1938 г. пристига в село (днес град) Каблешково, там има 2000 жители, 500 къщи и също толкова венчила. Освен в Каблешково, отец Атанас Янев завежда енориите и в близките села Медово, Александрово, Лъка и Габерово.
Тези данни, както и съобщението, че свещ. Атанас Янев е арестуван на 9 септември 1944 г. и е изчезнал безследно, са вписани в регистрите на Сливенска митрополия. За ареста и смъртта на свещеника съществуват още два официални документа. Единият е смъртен акт №28, издаден на 02.04.1946 г. от община Каблешково. Другият е съобщение в Държавен вестник, брой 182/08.08.1945 г. Името на свещеник Атанас Янев Баев е в списъка на осъдените от Народния съд по Наредбата-закон за съдене на виновниците за въвличането на България в Световната война и за злодеянията, свързани с нея. Според присъда от втори състав на Бургаски народен съд, произнесена на 10.04.1945 г. „... свещеник Атанас Янев Баев, на 32 години, родом от с. Срем, Елховско, починал, осъден на глоба от 200 000 лв. и лишение от правата по чл. 30 от Н.З., завинаги. Присъдено в полза на държавата 2/3 от целия му имот”.
Нищо повече не се споменава за съдбата на свещеника: нито от какво е починал, нито дори къде е гробът му. Около името му тегне чернилка от неяснота, омраза и страх. Но свидетелите все още са живи и пълната истина би могла да се докаже. А тя е, че свещеникът умира след като е садистично инквизиран в общинската сграда на Каблешково в продължение на 17 дни. Причината за това е, че той е свещеник, следователно е „предател” и „враг”.
Жестоката смърт на отец Атанас Янев няма да бъде напълно разбрана без да се спомене фактът, че преди 9 септември 1944 г., Каблешково представлява арена на смъртна схватка между антифашисти, военни, полиция и жандармерия. Ще бъде несправедливо спрямо историята, ако не се върнем още по-назад в събитията от вътрешно-политическия живот в страната. Отец Атанас и други жертви като него са съвременници на тези събития и те рефлектират пряко върху живота им.
До Септемврийското въстание от 1923 година Комунистическата партия в България е легална и разполага с народни представители, имущество и печатни издания. След като Компартията излиза с манифест за промяна на обществения строй чрез въоръжени действия (с други думи тероризъм) и избухването на Септемврийското въстание, БКП е забранена от правителството. Излиза извънредният Закон за защита на държавата, според който имуществото на БКП подлежи на конфискация, а членовете на Компартията са преследвани. Започват ожесточени въоръжени действия от двете страни, които удавят в кръв стотици български семейства. На терористичните актове на комунистите военните отговарят с преследване, арести и жестоки инквизиции.
Каблешково по онова време е едно от гнездата на антифашистка съпротива. Оттам излизат известните партизани - поетът Атанас Манчев, братята Васил и Михаил Дойчеви и др. Главно оттам се сформира отряд „Народен юмрук”. Селото е обект на чести акции от страна на военни и жандармерия. Най-известните от тях са подпалването на къщите на антифашистите и масовият разстрел на партизани от отряд „Народен юмрук” край село Топчийско. Последното събитие изиграва фатална роля в живота на първенците от Каблешково, сред които е отец Атанас Янев. Разгромът на „Народен юмрук” става малко преди 9 септември 1944 г. Озверели от жажда за мъст, комунистите от селото търсят виновници и възмездие. Един от „виновниците” е отец Атанас.
Един от съучастниците в убийството на свещеника – Т. Г. от Каблешково е жив и днес. За смъртта на свещеника той казва: „Той беше мръсник и предател. Предаваше всеки, когото чуеше, че говори против властта. Партизаните го убиха. Няма да му простят, я.” Тук е редно да се отбележи, че същият Т. Г. след 9-ти септември участва в доброволен отряд за опазването на реда, който всъщност рекетира нощем жителите на селото за пари. През 2003 г. в Каблешково идва жена от Пловдив, която търси отнета насилствено сума от Т. Г. по онова време.
Как се е вписвал животът на Божия служител в този жесток водовъртеж? Хората от селото, днес град, помнят отец Атанас като изключително стриктен в служението си и малко необщителен човек. Причината може би са били постоянните тревоги, в които свещеникът е принуден да живее. Отец Атанас е образован и начетен, има дар слово и прекрасно изпълнява източно-църковните песнопения, заради което често го викат да пее на големи християнски празници в катедралния храм „Св. Александър Невски”. За последен път заминава да пее в София малко преди 9 септември. Той обещава на семейството си да се прибере бързо, но е ангажиран след това да пее и в Рилския манастир. Отец Атанас изглежда предусеща наближаващите събития и замисля да отведе жена си и децата си в родното си село Срем, но се забавя с един ден. Това се оказва фатално.
Хората от Каблешково го виждат за последен път, когато заедно със семейството си, натоварено на файтон, напуска Каблешково. За ареста му разказва голямата му дъщеря Йона. Нейният разказ е поразително ясен за едно 12 годишно дете, каквото е тя тогава.
„На 10 септември 1944 г. бяхме в товарен вагон на ЖП гара Поморие цялото ни семейство: баща ми, майка ми, брат ми, малката ми сестра и аз - едва дванадесетгодишна. Във вагона беше натоварен багажът ни заедно с красивата ни кобила Лира, с която не можахме да се разделим. Чакахме да композират вагона, за да отпътуваме до Елхово. Чакането ни продължи цял ден и цяла нощ.
По перона на гарата се разхождаха мъже с червени ленти и шмайзери и ухилени лица и се разнасяха грозни пиянски викове. Съседният вагон беше натоварен с големи бъчви, от които се лееше вино. Мъжете с червени ленти пиеха виното с шапките си и с шепите си. Разнасяха се грозни ругатни срещу кулаците. Семейството ни, уплашено дo смърт и предчувствайки нещо ужасно, се беше сгушило в дъното на вагона. Чакахме мъжете да се уморят и навън да утихне, но това не стана. Рано сутринта на зазоряване вратата на вагона ни се отвори от двама въоръжени мъже с пиянски лица. След като ни огледаха, един от тях изкрещя: Хeй, тука има поп! Хайде, тръгвай с нас!” Думите му бяха придружени с грозни ругатни, които не бих могла да цитирам. Всички се разтреперихме, малката ми сестра се разрева. Само баща ми запази самообладание и се обърна към нас с думите: „Деца, станала е някаква грешка, те ще ме пуснат и аз ще се върна при вас много скоро. Да слушате мама и да не излизате навън!”
Мъжете с ругатни издърпаха баща ми навън, като го бутаха с автоматите си. Майка ми се разплака, а аз и брат ми, въпреки забраната на мама, се измъкнахме навън и хукнахме след баща ни. Успяхме да проследим мъжете, които бяха повлекли татко. Те влязоха в една голяма сграда, която приличаше на училище. Когато тръгнаха нагоре по стълбите, баща ни се обърна и ни видя. Тогава се спряха и другите. Татко се скара на брат ми, че бяхме излезли въпреки забраната му и ни каза да се върнем при мама веднага. Спомням си много ясно как свали часовника от ръката си и бързо го даде на брат ми.
Върнахме се във вагона и чакахме цял ден, но баща ми не се върна при нас. Вечерта пак избягахме от мама и с надеждата да разберем нещо отидохме до сградата, в която видяхме баща си за последен път. Обикаляхме около двора и гледахме какво става. Непрекъснато влизаха мъже с червени ленти и автомати и вкарваха други мъже с пребледнели лица, също и офицери със скъсани пагони. А от сградата навън излизаха само онези озверели въоръжени мъже с червени ленти. От баща ми нямаше никаква следа и ние уплашени разбрахме, че който влезе в сградата, вече не излиза, освен въоръжените. Решихме да попитаме някого за баща ми и влязохме в сградата. Вътре пазеше мъж, който не ни изглеждаше чак толкова страшен. Брат ми го попита: Господине, търсим баща си. Сутринта го доведоха тук и цял ден не се върна. Той е свещеник, кажете, знаете ли нещо за него?” Мъжът не ни отговори на въпроса, а извика: „Деца, връщайте се веднага откъдето сте дошли! Тук не може да се влиза!”
Начинът, по който ни гледаше и ни говореше, показа, че всичко е по-страшно отколкото мислехме. Уплашени и разплакани се върнахме на гарата. Майка ми с тревога ни посрещна, като ни се караше. От нея разбрахме, че началникът на гарата я информирал, че вагонът ще бъде прикачен и ще отпътуваме тази нощ. Излишни бяха протестите ни да чакаме баща ни. Пътуването беше ужасно. Няма да го забравя! На другите гари беше малко по-спокойно. Брат ми слизаше да донесе вода за нас и Лира. Кобилата ни не протестираше, гледаше ни с големи, разбиращи очи, сякаш искаше да ни успокои.
След като се установихме в родното си село, което не беше никак лесно, майка ми, посъветвана от кмета, пишеше непрекъснато писма и молби до общините, до съда, до полицията в Бургас, Поморие, Каблешково за информация за баща ни. Отговори не получихме. Тогава мама взе мене, тъй като брат ми беше започнал вече училище в София, отидохме до Бургас в общината, оттам ни казаха да отидем в затвора. Там никой не беше виждал и чувал за свещеник. Същото ни казаха и в Поморие, и в Каблешково. Тогава майка отиде при адвокат и чрез него започнахме официални издирвания.
Това продължи месеци, след което получихме отговор, че баща ми е безследно изчезнал! Не можехме да повярваме и затова пак отидохме на местата, където бяхме питали. Решихме да съберем информация от хората, живеещи около училището в Поморие, пък и по-далечните места. Най-после един полски пазач в Каблешково ни каза, че е намерил в едно бунище човешки останки и част от свещенически одежди. На никого не пожелавам ужаса, който преживяхме. Не може да се опише. Никога няма да забравя очите на мама!
Без съд, присъда, зверски убит и хвърлен на бунището! Това е комунистическата власт, която тръбеше „в името на народа!!!”
От страх да не пострада никой от жителите на Каблешково не казва на семейството на отец Атанас истината за смъртта му през целия тоталитарен период, макар че тя се знае от всички. Едва през 2003 година се осмелява Жечо Канев, който по времето на убийството на отец Атанас е бил дете. Ето какво си спомня той:
„Съветската армия в с. Каблешково посрещнахме на 8 септември 1944 г. На 10-ти септември бяха задържани участниците във властта на селото. Между тях беше и отец Атанас Янев. Същият имаше семейство с три деца: Енчо, Мария и Йонка. Живееха в къща, построена в църковния двор. Обработваха земите собственост на църквата и притежаваха кон с каруца.
На задържаните съдбата беше различна: дядо Бончо, Кольо (Мък-Мък), Кольо Танчев, Господин Черкезов и др. бяха изпратени в Бургас. Тук останаха дядо Матю Байков и отец Атанас. Няколко дни след задържането почина Матю Байков. Трупът му беше заровен на бунището край селото. Негови близки го изровили и погребали тайно.
По искане на близките на партизаните отец Атанас им беше предаден. Беше затворен в пристроена стая към сградата на общината. Там всеки ден влизаха мъже и биеха свещеника кой както може. Бях ученик във втори клас и почти всеки ден след часовете бягахме с другите деца да гледаме през прозорчето как го бият. Оскубаха му черната брада и коса. Виждал съм около 10-12 човека, които го биеха. Най-жесток беше П. Д. Той го поваляше на пода и скачаше с крака на гърдите му. От биячите има още двама живи...
На 17-ия ден от задържането свещеникът почина. Тялото му беше заровено на същото бунище, на което преди това бяха хвърлени телата на други убити. 4-5 дни го пазеха ремсистите, за да не го погребат. След това овчарски кучета го изровиха и оглозгаха костите му.
Причина за неговата животинска смърт е свързана със събитията от преди 9 септември 1944 г. С правителствено разпореждане предалите се живи партизани от отряд „Народен юмрук” трябваше да бъдат помилвани. Отрядът беше разбит и разпръснатите партизани се криеха в мерата на селото. Отец Атанас ходеше в къщите на родителите им и ги агитираше да предадат децата си, за да бъдат помилвани. Със сигурност зная за двама родители – Минчо Кържалов и Митю Калканов, които предадоха децата си. След това те бяха откарани в гр. Бургас и убити край с. Топчийско.”
Сведенията за убийството на свещеник Атанас Янев, които дава Жечо Канев от Каблешково се потвърждават от още много свидетели. Всъщност всички жители на града знаят, че отец Атанас е бил убит малко след 9 септември 1944 г. от няколко души - местни комунисти. Един от тях е Боню Колев Бонев, който декларира: „Свещеник Атанас Янев Баев беше арестуван на 9 септември 1944 г. в гр. Поморие, след което е отведен в с. Каблешково, където заедно с други арестувани жители на селото - противници на установената комунистическа власт, е бил жестоко изтезаван, вследствие на което е починал в началото на месец октомври 1944 г., като тялото не е било предадено на близките му и е останало в неизвестност.”
Обръщам внимание на версията за причината, която Жечо Канев посочва за зверското убийство на отец Атанас – това, че той съветвал бащите на партизаните да предадат децата си, за да ги спасят. Става въпрос за устно обещание, дадено от правителството на Багрянов през август 1944 г., ако партизаните се предадат доброволно, да бъдат помилвани. Не е изяснено защо това обещание не е изпълнено и предалите се са разстреляни. Заповедта за разстрела е подписана от тогавашния министър на МВР проф. Станишев, който твърди, че документът бил пъхнат между много други и той не видял какво подписва. Излъгани от правителственото обещание, родители от Каблешково наистина предават на властите синовете си – 17-18-годишни момчета, които след това са убити.
Това обвинение, в което би трябвало преди всичко да се докаже зла умисъл, не е подкрепено с никакво доказателство. Няма нито едно доказателство и за твърдението на Т. Г. от Каблешково, че отец Атанас предавал на властта преди 9-ти септември всеки, когото чуел да говори против нея, не се споменава нито едно конкретно име на предаден, нито обстоятелства. Ако това беше вярно, бившата комунистическа власт нямаше да пропусне широко да афишира „вината” на свещеника пред Народния съд, който започва да действа от 6 октомври 1944 г. и който осъжда на смърт стотици, а посмъртно и самия него. Но понеже отец Атанас Янев е невинен, беззаконното му убийство е прикрито чрез лъжата, че той е починал. Като не се посочва конкретната причина за смъртта му, излиза, че той е починал от естествена смърт.
Лъжите и противоречията в официалните документи за смъртта на отец Атанас Баев ясно разкриват каква е била действителността. Според смъртния акт и съобщението в „Държавен вестник”, свещеникът е починал не през септември, а през месец октомври 1944 г. Независимо от това, че е починал, той е съден посмъртно от Народния съд, съобщение, за което излиза чак на 8 август 1945 г. Смъртният акт пък е издаден година и половина след смъртта му – на 2 април 1946 г., което е напълно нереално при една естествено настъпила смърт.
Съвсем ясно е, че спомените на каблешковци, както и изфабрикуваните документи очертават следната действителност през далечната 1944 г: от една страна е имало беззаконно убийство, за което твърде много хора са знаели. То не е можело да бъде скрито зад удобния параграф "безследно изчезнал" и е трябвало да бъде признато. Но от друга страна, това убийство не е можело да бъде оправдано с конкретна вина на отец Атанас, следователно то е трябвало да бъде обяснено с някаква причина и документирано. Така се появява версията за „предателствата” и „агитацията” на свещеника бащите да предадат своите деца-партизани.
Има още един очебиен факт за невинността и достойнството на Божия служител. Според разказа на дъщеря му Йона отец Атанас е арестуван на ЖП гарата в Поморие, защото е свещеник, т.е. той веднага е разпознат, че е свещенослужител – следователно е носил расо и камилавка според канона на Църквата, който свещениците тогава строго са спазвали. Това се потвърждава и от разказа на Жечо Канев, според който полският пазач от Каблешково е намерил на бунището част от свещенически одежди. Това може да означава само едно – че отец Атанас Янев се е чувствал невинен, иначе е можел да промени външността си и лесно да избяга. Той обаче не скрива самоличността си.
С обвинението, че свещеникът е предавал на смърт антифашисти, местните комунисти от Каблешково извършват освен физическо и морално убийство на отец Атанас Янев, последствията от което падат върху неговото семейство. През целия период на тоталитаризма неговите близки са репресирани и не смеят да потърсят цялата истина за смъртта му. Децата му са лишени дори от правото на самоличност, тъй като им е забранено да говорят, че баща им е свещеник и е убит. Всички материални последици от присъдата на Народния съд дълго време тежат върху семейството.
Отец Атанас Янев не е оставен на мира и след смъртта си. Името му влиза в класово-партийната литература на комунистическата пропаганда като име и на подпалвач, заедно с имената на християните от Каблешково. Това откриваме в книга, която днес вече е забравена и едва ли ще се прочете отново някога – „Жарава от миналото” с автор Георги Николов, издадена през 1981 г. от Военно издателство София. Книгата е определена от тоталитарните критици като художествено-документален разказ. В главата „Историята пише само истина” има епизод, който е вписан без всякаква връзка със сюжета. Този епизод аз бих нарекла програмен за омразата на комунистите към християнството изобщо. След като бъде прочетен, няма защо повече да бъде търсена въображаема вина на свещеника. В епизода се разказва как при капитан Русев, който се колебае дали да издаде заповед за подпалването на къщите на партизаните в Каблешково, влиза „поп Енев”, който казва:
– Господин капитан – прекъсва мислите му поп Енев, – време е, християните чакат.
– Остави твоите християни на мира, отче – троснато отвръща капитанът. – Иска ви се клада, ще я имате! Пък нека историята съди!”
Аз няма да коментирам дали този цитат е художествена литература, а само ще предам съдържанието на един документ от 19 септември 2000 година, чрез който историята действително отсъжда: отец Атанас Янев е невинен!
Това е решение №302 на Върховния касационен съд на Република България по дело № 228/1999 г., с което свещеник Атанас Янев Баев е напълно оправдан заедно с още 15 души, осъдени от Народен съд гр. Бургас на 10.04.1945 г. Аргументите на Касационния съд в състав: председател Маргарита Тихчева и членове Елена Величкова и Вероника Имова са, че при решаването на делото на подсъдимите Народният съд е допуснал особено съществени процесуални нарушения. Най-фрапиращите от тях са тези, че е водено наказателно производство срещу починали хора, като при това не е изготвен обвинителен акт. „Практически спрямо Баев не е имало повдигнато обвинение и процесът е бил недопустим спрямо него”, заключава Касационният съд и отменя присъдата от 1945 г.
Къде са свидетелите, които са могли да обвинят в конкретна вина свещеник Атанас Баев? Такива просто няма!
Димитрина Станева, "Агнета сред вълци", Бургас, изд. "Либра Скорп", 2005 г.