„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Проповед за Неделя 13-та след Петдесетница. Времето на плодовете
В името на Отца и Сина и Светия Дух!
Днешното евангелие ни разказва за „времето на плодовете”, за времето за крайната равносметка относно усилията на тези, на които Бог поверил тази земя, за да я обработват и пазят (Бит. 2:15), тоест на всички нас.
Господ ни разказва притчата за злите лозари, за неблагодарните люде, които не искали да въздадат Божието Богу (Мат. 22:21), но с удивително упорство, съпровождащо съществуването на човешкия род от момента на грехопадението на Адам и Ева до най-последните времена, опитващи се да устроят живота на земята по образа на откровено цинично формулирания лозунг: „Отнийде няма избавление – от бог, ни цар, ни господар. Във нас е нашето спасение…” (Текст на "Интернационалът", бел. прев.)
Тези, които са написали тези слова, са били очевидно добре запознати с евангелския текст: „Но лозарите, като видяха сина, казаха помежду си: този е наследникът; хайде да го убием и да присвоим наследството му” (Мат. 21:38). И като тръгнало оттогава, та все така: строят ли строят тоя „нов свят”, съграждат ли съграждат „нови житници” (Лк. 12:18), всичко се свежда до това да присвоят наследството. И най-важното – никому и за нищо да не дават отчет за своята „съзидателна дейност”. Затова и се събират в групи по интереси, затова и образуват партии, защото „дружина от смърт се не бои”. Затова и прогонват от себе си всяка мисъл за идещия Съд, за вселенското „време на плодовете”, когато ще настъпи времето на жътвата и когато Ангелът ще възгласи: „Прати сърпа Си и пожъни, защото дойде Ти часът за жетва: жетвата на земята е узряла” (Откр. 14:15).
А нам все ни се струва, че есента на живота още не е настъпила. Ние все се надяваме, че още е рано да правим финална равносметка, че господарят на лозето ще се забави, ще ни остави още време да си поблаженстваме в неговата градина и да си поиграем на „господари на живота”. И всичко това при все че вече повече от две хиляди години от църковните амвони звучат словата: „Знайте, че е близо, при вратата” (Мат. 24:33), и при все че на всекиго от нас е известно, че „на човеците е отредено да умрат един път, а след това – съд” (Евр. 9:27).
Странно е, че знаейки всичко това, ние, християните, все пак гадаем и пресмятаме кога ще е това. Далеч ли е краят на света? Скоро ли ще дойдат времената, когато човечеството ще види как „звездите небесни паднаха на земята, както смоковница, разлюляна от силен вятър, хвърля незрелите си смокини; и небето се дръпна и се нави като свитък, и всяка планина и остров се отместиха от местата си” (Откр. 6:13-14)?
И ето, за нас вече не е останало време за размишления, ние повече не можем да се бавим, защото се приближи времето на плодовете и денят на Съда е съвсем близко, а Господарят на лозето, Бог, Творецът и Създателят на нашия прекрасен свят вече изпраща „слугите си при лозарите, да му приберат плодовете” (Мат. 21:34).
Затова пастирското послание до Коринтяните, което днес четохме на литургията, започва с призива на апостол Павел към трезвение, затова и пише апостолът на езичниците, обръщайки се към всички слушащи: „Бъдете бодри, стойте във вярата, бъдете мъжествени, бъдете крепки” (1 Кор. 16:13), защото се приближи времето на плодовете. Амин.
Храм „Священномученика Владимира, митрополита Киевского и Галицкого”
Превод: прот. Божидар Главев