Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Неделя 4-та след Петдесетница. За вярата на стотника

 

0207230039

Мат. 8:5–13

Великият и непристъпен Бог дошъл на земята в Христа Иисуса и станал близък и достъпен. Той посещавал домовете, ядял с хората, докосвал се до тях и те Го докосвали, докосвали одеждите Му и чрез това общение с видим Човек те получавали помощ от невидимия Бог.

И когато отишъл на небето, Господ оставил възможност за непосредствено общение с Него. Той обещал, че винаги ще бъде сред онези, които се събират в Негово име. И ето сега ние можем да запишем имена за здраве или за упокой на наши близки в Христа, за да бъдат те прочетени от свещенослужител пред Светия Престол. Ние вкусваме просфора, елей, вода, които Господ е осветил и е сподобил с благодатна сила. Ние служим молебени пред Неговото свято изображение, получаваме благословение от свещеника. Но при това ние сме длъжни да помним, че Бог е тук до нас, съвсем близо, и Сам със Своята ръка ни подава помощ. И макар Той да е устроил за наша полза целия благодатен църковен чин, на Самия Него нищо не му пречи да ни помогне и без всякакво видимо посредничество. За Него е достатъчно не само една единствена дума, но дори и само желанието. Трябва да помним това - та нали християнството в нашето отечество съществува вече повече от хилядолетие.

А днешното евангелие привежда пример на човек, който бил възпитан в страна, в която повече от хиляда години процъфтявало езичеството. Това бил римски стотник. Той се приближил до Иисус и без да моли за нещо, просто казал: „Господи, слугата ми лежи у дома разслабен и люто страда”. Господ изразил желание да отиде там и веднага чул: „Господи, аз не съм достоен да влезеш под покрива ми; но кажи само дума и слугата ми ще оздравее; защото и аз съм подвластен човек и имам мен подчинени войници; едному казвам: върви, и отива; и другиму: дойди, и дохожда; и на слугата си: направи това, и прави”.

Господ се удивил, виждайки такава вяра в човек, който в своята родина съвсем не бил учен на това и казал на присъстващите: „истина ви казвам, нито в Израиля намерих толкова голяма вяра. И казвам ви, че мнозина ще дойдат от изток и запад и ще насядат… в царството небесно, а синовете на царството ще бъдат изхвърлени във външната тъмнина; там ще бъде плач и скърцане със зъби”. Това Господ казал за фарисеите, които забравили за Живия Бог заради своите безбройни законнически предписания. Но това Господ може да каже и на нас, ако забравим за Живия Бог заради великолепието на храмовете, красотата на богослуженията и изобилието от светини.

Сега си спомням един храмов празник. След ранната литургия имаше водосвет. Настана блъсканица, караница, преобърнаха масите и ги изпочупиха. Накрая разграбиха водата и всичко свърши. Тогава дойде една старица, отвори крана на отоплителната система, наля си от там вода в една съдинка и каза: „Ох, едвам дойдох и закъснях за водосвета, поне от тази вода да си взема – все пак е от храма Господен”. И можем ли да се съмняваме, че Господ ще ѝ даде според вярата, ще ѝ даде повече отколкото на тези, които в блъсканицата успяха да си вземат вода осветена по пълния чин!

Това, разбира се, не означава, че за спасението е достатъчно да се помолиш в къщи и да си наточиш вода от крана. Да пренебрегваш светинята, да пренебрегваш богоустановеното свещенство, това е все едно да пренебрегваш човечеството на Иисус Христос. И стотникът, и старицата всъщност сторили всичко, за да се приближат към Него. Но и двамата помнели, че се приближили до Този, Който е по-високо от храма, по-високо от обряда, по-високо от всичко видимо и невидимо. Неговото слово е способно да преодолява всякакви разстояния, да преминава през всякакви стени; способно е в миг да избавя от всяка болест, от всяка беда, способно е и да освети всички води на земята, или да ги превърне в кръв; способно е в един миг да унищожи земята и наново да я създаде.

Ето какъв е нашият Бог! Нека Му въздаваме подобаващата слава, чест и поклонение. Амин.

Протоиерей Вячеслав Резников, Полный круг проповедей.

Превод: прот. Божидар Главев

Други статии от същия раздел:

Други статии от същия автор:

module-template9.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти