„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Проповед за празника Обрезание Господне
В днешния ден нашият Господ Иисус Христос бил обрязан по Моисеевия закон и получил многозначителното и достопокланяемо име „Иисус”, предсказано от ангела. Тези две събития за нас са извънредно важни и назидателни. Обрезанието по плът не било нужно за безгрешния Спасител, но като Творец на закона, Той Сам изпълнява с точност Божия закон. За нас обрезание е необходимо, но не плътско, а духовно, затова ние вместо обрезание приемаме водно кръщение.
Какво значи духовно обрезание? О, наистина, много е това, което ние трябва да обрежем и да изхвърлим от себе си! Излишните сухи и дори някои свежи клонки се обрязват от дървото, за да се даде сила на другите клони да укрепнат и да израстат.
Запитайте се, колко излишни душевни израстъци има у човека. Това са всички страсти и похоти като блуд, прелюбодейство, сластолюбие, гордост и другите безбройни грехове – всичко това са израстъци; затова и св. ап. Павел ги нарича членове на душата и казва: „умъртвете земните си членове, сиреч пороците: блудство, нечистота, страст, лоша похот” (Кол. 3:5).
Ако искаш да отрежеш някоя страст, умъртви я, за да не живее тя в теб и да се възпроизвежда, умъртви я, укроти я, нека тя замре у теб. От тези израстъци и страсти в нас възраства вехтият, греховният, плътският, мъртвият, душевен и безблагодатен човек, който препятства растежа на новия, благодатния, оживотворения от Дух Свети човек.
Ето защо св. ап. Павел ни съветва да отхвърлим от себе си вехтия човек и да се облечем „в новия човек, създаден по Бога в правда и светост на истината” (Еф. 4:24). Затова и ние се възраждаме чрез кръщението, възрастваме чрез миропомазанието, очистваме се чрез покаянието и като се съединяваме чрез причащението с Христа, възрастваме „до пълната възраст на Христовото съвършенство” (Еф. 4:13).
Както някой градинар посредством присаждане съединява едно дърво с друго, така и ние, като се съединяваме с Христа, ставаме нови човеци. Всички страсти и грехове ние умъртвяваме с молитва и пост, със силата на Божията благодат; а Евангелските добродетели придобиваме чрез подвизи, трудове, старание и усърдие, като ги възобновяваме в себе си, вкореняваме, насаждаме ги и от вехти грешни човеци ние ставаме човеци нови и свети.
Който не върши това, който не се грижи за това, той дава живот и сила да царува и да възраства в неговата душа и тяло вехтият грешен човек, както и всички дяволски грехове – той е роб на греха и е плячка на смъртта и ада. А който следвайки повелението на Господа, изгуби душата си заради Него, за да я запази (виж Мат. 10:39), който умъртви в себе си вехтия човек със страстите и похотите, той ще възраства в новия човек, насаждайки в себе си всички Христови добродетели, той ще стане син Божий по благодат, наследник на рая и ще живее и блаженства на небето с всички ангели и светии. Не зная дали вие разбирате това. О, ако Господ би ви дал да разбирате!
Господи, Иисусе Христе! Ти си бил обрязан като осмодневен младенец. Обрежи и нашите многогодишни израстъци, тоест греховете, и ни спаси. Амин.
Простые и краткие поучения. Том 3.
Превод: прот. Божидар Главев