Проповед за Втора неделя след Петдесетница, на Всички български светии
На днешната света неделя, братя и сестри, Българската църква чества паметта на всички български светии - знайни и незнайни.
След като завършихме празненствата в чест на Възкръсналия наш Спасител и на изпратения от Него Утешител – Дух Свети, ние отпразнувахме миналата неделя паметта на всички светии, а сега по-частно честваме тази на всички български светии. Това е най-естественото и най-подходящото заключение на Възкресния и Петдесетническия цикъл. Защото целта, за която нашият Спасител напусна Земята и се възнесе на Небесата, и за която Светият Дух слезе на Земята, тази велика цел се състои именно в освещаването на грешния човешки род, във въвеждането на всички ни в Небесното царство. А Божиите светии са неопровержимият сонм от свидетели, че тази блажена цел е достигната, че Възнеслият се наш Спасител действително е приготвил за всички Свои последователи място (Йоан. 14:2), че Слезлият на Земята Утешител наистина прави способни и най-грешни люде да могат да стават достойни да обитават в жилищата в дома на небесния Отец (Йоан. 14:2).
Защото какво са били всички Божии светии, облажавани и прославяни от нас, ако не подобострастни нам човеци (Йак. 5:17)? Затова тяхната слава е слава на Сина-Изкупителя и на Духа-Осветителя; без заслугите на Сина Божи не би се отворило Небето нито за едного от светиите, а без благодатта на Светаго Духа нито един от тях не би могъл да влезе в отвореното Небе. По тая причина и аз казах, че празненството в чест на всички светии въобще и на всички български светии съставя най-естественото и най-подходящото заключение на Възкресния и Петдесетническия цикъл: защото самото това Празненство е непосредствено плод на събитията, възпоменавани в този цикъл.
Каква красота има, братя и сестри, в диаманта, смарагда и рубина! Колко хубост лъха от момината сълза, незабравката, розата, палмата, от хилядите растения и цветя! Каква прелест разливат около себе си светулките през юнските нощи, и колко чаровни звуци долитат до нас от пъстроцветните певци в полето и гората! Колко образцово прекрасно произведение е човешкото тяло! Ценителите на изкуството се удивяват на мраморните статуи от прославения ваятел на древността Фидий, от първокласния датски скулптор Торвалдсен и от прочутия френски ваятел Огюст Роден! Но какво е най-красивата мраморна статуя спрямо живия организъм на човека! Някога Торвалдсен с длето изваял от мрамор едно възхитително хубаво овчарче. И все пак Торвалдсен е знаел много добре, че живото овчарче е несравнено по-хубаво от неговата дивна мраморна статуя.
Обаче нищо не може да се сравни с най-висшите и най-съвършените произведения на Светия Дух — прекрасните души, великите и благородни духове, които са «върховете» на човечеството — светиите!
В градината изобщо на Църквата и по-частно в градината на Българската поместна Църква има много светии: едни цъфтят скрито и забулено като теменужки и незабравки; други като момина сълза блестят и благоухаят под дълбоките горски сенки; трети като лилии, рози и палми отпращат надалеч своята прелест.
Светиите, братя и сестри, са като огньове, запалени на планински върхове, и като фарове излъчват и изпращат своята духовна светлина и света сърдечна топлота. Те са тайнствените звезди, които блестят на духовното небе.
Свети апостол и евангелист Йоан Богослов вижда със своя пророчески поглед да стоят пред Престола Божи и пред Агнеца представители от всички народи, следователно и от нашия народ. Той пише в Откровението: «Видях, и ето, голямо множество народ, което никой не може да преброи, – от всички племена и колена, народи и езици; те стояха пред престола и пред Агнеца, облечени в бели дрехи и с палмови вейки в ръце… Те са пред престола на Бога, Комуто и служат денем и нощем в Неговия храм» (7:9 и 15). Това са светиите! По-нататък светият апостол и евангелист разказва образно, как «молитвите на светиите» се издигат пред Бога (8:4).
През вековете, откак нашият народ прие християнството, та до най-ново време, на българското духовно небе са изгрявали и греят дивни «звезди», носители на светостта. Нека поменем сега поне някои от тях.
Ярко блестят Солунските братя свети Кирил и свети Методий, тези съсъди на Светия Дух, Иисусови свидетели, проповедници и изповедници, всеславянски учители и просветители; с чудна светлина блести св. Климент, Охридски архиепископ и чудотворец, тоя предивен светилник на нашата земя, който разля духовна светлина сред нашия народ и се яви като основоположник и строител на българската духовна и материална култура и просвета; ето и славният пустинножител и чудотворец преп. Иван Рилски, това неугасващо светило, запалено на висока планина от Светия Дух; през същия десети век се подвизава и преподобният Прохор Пшински; през единадесетия век блестят със своя живот и подвиг преп. Параскева (Петка Българска) и преподобните Гавриил Лесновски и Йоаким Осоговски; през 14 век – Ромил Видински, чийто живот тъй прекрасно и всехвално е описал Григорий Цамблак; също и великият постник, молитвеник и защитник на истинската вяра срещу еретическите учения Теодосий Търновски, основател на прочутата школа в Килифарския манастир; през втората половина на четиринадесетия век и първата половина на петнадесетия грее лъчезарната звезда - ученикът на св. Теодосий св. Патриарх Евтимий, този велик наш Първосветител, книжовник и самоотвержен душепастир; през шестнадесети век блестят ярко защитниците на вярата срещу мохамеданството: св. Георги Софийски Нови, св. Георги Най-нови и св. Николай Софийски; това са блестящи лампади на Софийската църква, красота на благочестието, които приеха мъченически венец.
Да минем към новото време! В края на осемнадесети и началото на деветнадесети век изгряват нови светила на светостта. Те са цял сонм. Между тях са: света Злата Мъгленска, сияеща със своята духовна и телесна красота, която е била грабната от хищен турчин, за да стане негова жена, като приеме мохамеданството. Обаче, подкрепяна от Божията благодат, тя понесла ужасни мъчения в защита на своята вяра и чистота и се удостоила с венеца на славна великомъченица на Българската църква. Други светци от тоя род са: Игнатий Старозагорски, Онуфрий Габровски, Прокопий Варненски, Лука Одрински, Димитрий Сливенски. Това са подвижници и мъченици за вярата срещу пристъпите на агарянството.
Какво са изобщо за нас нашите родни светии? — Те са просветители на народа ни в истините на евангелската вяра и негови християнизатори; народни възродители, които щедро посяха семената на словото Божие и тия семена дадоха обилни плодове, като направиха възможно да се създаде здрава и културна държава; нашите родни светии са осветлявали тъмните съдби на народа ни и са били негови Ангели Пазители през вековете, особено в тежките робски години.
Ако вникнем в богослужебните песни, с които песнописците са възпели нашите родни светии, ще видим, че те се явяват правило на вярата, на покаянието, на духовното усъвършенстване, ръководители, наставници, утешители, вдъхновители на народа ни.
Ние ги прославяме, величаем и търсим тяхното молитвено застъпничество пред Бога.
Празнувайки деня на всички български светии, ние честваме светостта, която възражда живота, просвещава ума, облагородява сърцето, възвисява волята, утвърждава личността.
Трябва обаче и да подражаваме на светиите. Светостта е възможна за всички нас, които сме в Църквата Божия, и следователно в Църквата на светиите. Тя е възможна, и към нея трябва да се стремим. Още във Ветхия Завет Бог, чрез Моисея, поръча на еврейския народ: «Бъдете свети!» (Лев. 19:2). И Господ Иисус Христос казва на всички Свои последователи: «Бъдете съвършени, както е съвършен и небесният ваш Отец!» (Мат. 5:48). Св. ап. Павел подчертава, че християните са осветени в Христа Иисуса (1 Кор. 1:2) и са призовани към светост (1 Сол. 4:7).
Светостта е по силите на човека, разбира се, при съдействието на Божията благодат (1 Кор. 15:10).
Нека всякога да просим помощта на нашите родни светии, та и ние да вървим по техния път, служейки Богу, на ближните и на нашия народ!
Особено усърдно да просим тяхното застъпничество в днешното бурно и несигурно време - да молят Бога да умири света и да ни спаси! Амин!
Сборник проповеди, СИ, 1976 г.