Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

Образът на бъбривеца

 

1406231630

Лоцманът Браун можеше да бър­бори с часове. И никога нищо не забравяше. За него това беше нещо невъзможно. И най-незначителните под­робности можеха да престоят в ума му в продължение на няколко години и да си останат все тъй ясни и определени като някакви важни събития. Неговата памет беше не само лоцманска, тя беше универсална. Ако спо­менеше за някакво най-обикновено писмо, получено от него преди седем години, той положително щe почне да декламира цялата скучна тирада наизуст. И тогава, без да забележи, че се е отдалечил от темата на разговора, той с готовност се впускаше да разказва дългата био­графия на родителите на автора на това писмо и вие можете да се считате за щастливец, ако не изброи един след друг всички роднини на автора и не ви запознае и с техните биографии.

Такава памет е голямо нещастие. Нейният притежател никога не може да различи едно интересно събитие или обстоятелство от друго съвсем неинтересно. Той е наклонен да задръства своите разкази с уморително скучни подробности и по този начин става просто нетърпим. Освен това той лесно се отклонява от темата на разговора; не пропуска да прибере и най-малкото зрънце от възпоминание, което забелязва по своя път, и поради това се отклонява доста настрани.

Мистър Браун започва например с най-искреното желание да разкаже крайно смешен анекдот за някакво куче. Самият той е „заразен от смях” толкова много, че едва ли може да започне разказа си. След това паметливият лоцман почва да обрисува породата на кучето и неговия външен вид; отплесва се да разказва историята на собственика, на целия му род и описва най-подробно всички сватби и погребения, станали в този род, като рецитира дори поздравителните стихове и съчувствените куплети, написани в чест на тия събития.

После паметта на Браун му подсказва, че едно от тия събития е станало през незапомнената дотогава „люта зима” на еди-коя си година; следва, разбира се, най-обстойно описание на тази зима заедно с имената на хората, загинали от студ, както и статистически сведения за голямото тогавашно покачване на цените на свинското месо и на сеното. Свинете и сеното му напомнят за царевицата и за фуража; царевицата и фуражът му навяват мисли за крави и коне; кравите и конете пък извикват спомени за някакъв цирк и за някакви прочути ездачи на неоседлани жребци; преминаването от цирка към менажерията е нещо съвсем естествено; а пък от споменатия слон до екваториална Африка има само една крачка. Тогава, разбира се, дивите езичници навеждат на разговор  за  религията и едва след три-четири часа скучно дърдорене, когато пристигне новата смяна, Браун напуска лоцманската рубка, мърморейки части от някаква проповед, която бил слушал преди много години и която се отнасяла до значението на молитвата при изпросване на Божията милост.

И след такова едно дълго и нетърпеливо чакане да чуете нещо за кучето, вие трябва да се задоволите само с първоначалното споменаване за него.

*Заглавието е на Редакцията

Марк Твен, „Животът по Мисисипи”, Прев. Никола Милев, София, Изд. „Народна култура”, 1960, гл. ХІІІ.

Други статии от същия раздел:

module-template1.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти