Неделя 5-та след Пасха, на Самарянката
„Ти би изпросила от Него, и Той би ти дал вода жива” (Ин. 4:10).
За човеците има сладко питие, има и горчиво, има солено, има и кисело; има слабо и силно питие; има вода жива, кладенчова и изворна, има стояща и течаща, речна и морска. Но всички те са веществени и хората ги пият или за да утолят жаждата си, или да задоволят вкуса си, или по навик, или поради нужда. И поради честата употреба хората привикват към едно или друго питие дотолкова, че някои дори отрова могат да приемат без да им навреди.
Ние обаче имаме намерение да говорим не за веществено, а за духовно питие, питието за което Самият Господ при Якововия кладенец напомни на жената-самарянка: „Ти сама би изпросила от Мен и Аз бих ти дал жива вода вместо водата, която ти дойде да начерпиш и която Аз искам от теб, за да утоля телесната жажда”. Но самарянката не разбрала словото Божие.
Да, както някой привиква към смъртоносна напитка, тъй друг привиква към животворната вода на словото Божие. Хората привикват към всякакви напитки благодарение на редовна употреба. Така е и с четенето на словото Божие, човек привиква с него от честото четене и слушане. Никое човешко слово няма такива скъпоценни свойства, каквито има словото Божие. То е изпълнено с благодат, то е подправено като че със сол, то прониква в дълбините на душата като двуостър меч. То доставя велика утеха за четящия.
Словото Божие дава дух и живот на душата на четящия и когато тя бива умъртвена от грехове, четенето на словото Божие оживява и умножава вярата, любовта, надеждата, обогатява сърцето с всички евангелски добродетели, просвещава ума със светлината на богопознанието, освещава душата, посочва най-верния път към безсмъртието и вечното блаженство.
Както солта предотвратява развалата в хранителните продукти, така словото Божие огражда ума и сърцето от духовно повреждане. То не допуска човека до пиянство, разврат, гордост и до други смъртни грехове. Никое друго слово не прониква тъй дълбоко в човешката душа както словото Божие. Особено ако човешкото сърце е поне малко предразположено към него.
Отначало то ти се струва труднопоносимо за вкуса, но когато заобичаш четенето, започва да ти се струва по-сладко от мед. То прогонва всякакъв душевен мрак и донася в душата една особена светлина, която не може да бъде обзета от тъмата на никое човешко учение. В словото Божие човек намира онова съкровище, което той цял живот и във всичко е търсил и не е намерил.
Четенето на словото Божие притъпява всяка друга жажда за четене на най-различни книги и други писания. В словото Божие има една особена приятност и сладост, каквато няма в нито едно човешко мъдруване под слънцето. Удивително е, че словото Божие обогатява душата с такива духовни съкровища, които не могат да бъдат купени на никаква цена.
Ти, християнино, би просил от Христа и Той би ти дал тази жива и животворна вода. Проси и Той ще ти даде, защото Той е щедър и никому не отказва, дори Сам предлага, както предложил на самарянката. Всяко боговдъхновено писание е полезно за нас, но словото Божие е по-полезно от всичко за човешката душа. Ти не би пожелал никаква храна, ако би възлюбил словото Божие. Само че то изисква прилежно четене и чистота на сърцето, защото в душа преобразена от злото не може да влезе Божията премъдрост, както е казал премъдрият Соломон. Ако в зловонен съд налееш благовонно масло, трудно ще усетиш аромата му.
Господи, дай ни тази жива вода, та да не черпим ние мътна вода от прокълнати кладенци, от плътски човешки мъдрувания, от които се носи зловонието на плътта, света и дявола! Амин.
Простые и краткие поучения. Том 3.
Превод: прот. Божидар Главев