Вход

Православен календар

„На пасбището на горното Царство стадо, отче, си възпитал, и с жезъла на догматите като зверове си прогонил ересите, възпявайки: „Благословен Си, Боже на отците ни!”

Втори канон на утренята, 7 песен, тропар
Неделя 4-та на Великия пост. Преп. Иоан Лествичник

Св. Григорий Палама за гордостта, тщеславието и славолюбието

 

Както дяволът е въплътена гордост и гордостта се явява неговата зла стихия, та затова, когато тя се смеси с човешката добродетел, взема връх над нея и унищожава тази човешка добродетел, така и смирението пред Бога е добродетел на добрите ангели и тя удържа победа над всяка човешка греховност на падналия човек, защото смирението се явява колесница за въздигане към Бога, подобно на тези облаци, които някога ще понесат онези, които ще пребивават с Бога в безкрайните векове[1][2].

Тщеславието сполита тези, които се отличават с добродетел и влече след себе си самомнение и лицемерие, чрез които врагът се опитва да похити и разпилее нашето духовно богатство[3].

Търсещият слава от хората именно поради това и обикновено получава безчестие. Загриженият за своята красота и високо мислещият за себе си поради знатността на предците, поради блясъка на одеждите и други такива неща, изобличава в себе си детинска незрялост на ума, защото всичко това е по-нищожно от прах[4].

Страстта на славолюбието и човекоугодието причинява на притежателя си такава вреда, че такива дори в областта на вярата претърпяват крушение според думите на Господа, Който е казал: „Как можете вие да повярвате, когато един от другиго приемате слава, а славата, която е от Единаго Бога, не търсите?” (Иоан 5:44). Какво, о, човече, толкова има в славата или по-точно в туй що е именувано слава? Та тя не само няма това, което сочи името ѝ, но и лишава от същото[5]?

Превод: прот. Божидар Главев


[1] Виж 1 Сол. 4:17.

[2] Святитель Григорий Палама, Беседы (омилии), Омилия II, В Неделю притчи Господни о Мытаре и Фарисее.

[3] Ко всечестной во инокинях Ксении, о страстях и добродетелях и о плодах умного делания.

[4] Добротолюбие, том 5, глава 18.

[5] Ко всечестной во инокинях Ксении, о страстях и добродетелях и о плодах умного делания.

Други статии от същия раздел:

module-template4.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти