Вход

Православен календар

„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.”

Канон на утренята, седален, глас 4
Неделя на св. Григорий Палама

За смисъла на ветхозаветното обрезание. Обрезание Господне

 

1401222215

За християнина пълноценният живот започва с кръщението. Нещо подобно е било обрезанието във ветхозаветната Църква. Още на Авраам му било казано: «Този е Моят завет»: «целият мъжки пол у вас да бъде обрязан; обрязвайте крайната си плът: това ще бъде знак на завета между Мене и вас» (Бит. 17:10–11).

Само кръстеният ще наследи живот вечен, а необрязаният се лишавал дори от временния: «А необрязаният от мъжки пол, който не обреже крайната си плът (на осмия ден), тая душа ще се изтреби измежду народа си; защото той е нарушил завета Ми» (Бит. 17:10–11).

В обрезанието, както и сега в кръщението, се наричало името. «Като се изпълниха осем дена, за да бъде обрязан Младенецът, дадоха Му името Иисус, наречено от Ангела, преди да се зачене Той в утробата» (Лук. 2:21). А наречението на името е много важен момент. В отличие от всичко друго на земята човек е личностно същество. Името отделя човека от цялата, така да се каже, «маса хора», и дава възможност да бъде разпознаван.

Но защо Бог повелил именно по такъв странен начин да се влиза в състава на Божия народ? В тази старозаветна загадка покривалото, както винаги, се снема само чрез Христа.

Когато се извършвал този обряд над Младенеца Иисус, всички видели с очите си, че в Него тече същата кръв, както и във всички човеци, и че има същото тяло като тях. И може би именно заради това е и било установено обрезанието, за да може впоследствие, когато се въплъти Христос, всички да могат да се убедят, че Той се е въплътил не призрачно и не частично, и че в Него телесно обитава всичката пълнота на Божеството (Кол. 2:9) в пълна мяра. Защото много еретици, появили се впоследствие, не вярвали, че Бог може да се унизи да приеме човешка плът.

Ето защо скоро след Възнесението апостолите започнали да предупреждават: «Гледайте, братя, да ви не увлече някой с философия и с празна измама според човешкото предание, а не според Христа» (Кол. 2:8).

Ние изповядваме вярата в Господа Иисуса Христа, Който се е въплътил и станал човек. И ако празникът на Неговото рождество е празник на Неговото въплъщение, то празникът Обрезание е празник на това, че Той станал човек. Съвършеният човек е не само биологическо, и не само обществено, но непременно и религиозно същество. Човек е длъжен да знае не само своите братя по плът, но и Небесния си Отец.

С изпълнението на закона за обрязването Иисус Христос го отменил. Както Той стана причастник на нашата природа, така и ние трябва да станем причастници на Неговата жертвена любов, чистота и святост. И тъй като Той обладава цялата наша пълнота, то и вие, – пише апостол Павел, «сте пълни чрез Него».

Той е «Глава на всяко началство и власт; в Него сте и обрязани чрез неръкотворно обрязване, като съблякохте греховното тяло на плътта, чрез обрязването Христово, като се погребахте с Него в кръщението, в което и възкръснахте заедно с Него чрез вяра в силата на Бога, Който Го възкреси от мъртвите» (Кол. 2:10-12).

Протоиерей Вячеслав Резников, Полный круг проповедей

Превод: Десислава Главева

Други статии от същия автор:

module-template8.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти