Вход

Православен календар

Светите Кирил и Методий

 

2405202350

Какъв радостен вик на благодарност се изтръгва от устата на хора, седящи от рождение в тъмна пещера и лишени от светлина, когато някой разтвори мрачното им жилище, пускайки в него живителните слънчеви лъчи и след това ги изведе на свобода!

Такова чувство на благодарност трябва да изпитваме и ние към светите братя Кирил и Методий.

На седящите в страната и смъртната сянка (срв. Мат. 4:16) на езичеството славянски племена те донесли светлината на истинната Христова Вяра.

Те възвестили на незнаещите за Царството Небесно и им указали пътя към него.

Слугите на лъжливите езически богове превърнали в служители на Истинния Бог!

Живеещите в нечестие и груби нрави те научили да обичат доброто и правдата, показали им превъзходството на добродетелите, «очистили чувствата им» и ги направили благочестиви и нравствени.

Намиращите се под властта на греха и пороците те освободили от дяволските мрежи, възродили ги със светото Кръщение и ги научили на нов живот за слава Божия.

В същото време те съставили азбука за невежествените и полудиви славяни, дарили им грамотност и като ги научили да ползват писмеността, положили начало на тяхното умствено просвещение.

Със светите Кирил и Методий започва преуспяването на славяните във всички области на живота. Предишните полуразбойнически племена се превръщали във велики народи, създаващи силни държави, проникнати от духа на християнството.

Така накъдето и да погледнем, навсякъде, където при славяните сияе светлина и се върши добро, виждаме следите от трудовете на светите Методий и Кирил.

Да вдигнем взор към духовното небе – многочислен е там сонмът на светите Божии угодници, подвизавали се в славянските страни. Това са плодовете от семената, посеяни от светите братя.

Да погледнем земята – ще видим там славни славянски държави, пълна с подвизи история на славянските народи, достиженията им в областта на науката и изкуството. За всичко това трябва да сме благодарни на нашите свети Първоучители.

И затова в деня на тяхната памет наш дълг е да ги прославим и с благодарност да възкликнем към тях: «Слава вам, свети братя, просветители славянски!»

Шанхай, 1941 година

Святитель Иоанн (Максимович), архиепископ Шанхайский и Сан-Францисский, Слова и проповеди.

Превод: Десислава Главева


Други статии от същия автор:

module-template17.jpg

 

 

Видеоколекция

2018 04 08 15 38 03
О.  Даниил Сисоев:
В един Бог ли вярват
християните и мюсюлманите

Модернисти