„Прелестта на злославните си изгорил, премъдри, вярата на православните прекрасно си изяснил, и света си просветил. Затова си се явил победоносен победител, стълб на Църквата, истинен йерарх, не преставай да се молиш на Христа за спасението на всички ни.” Канон на утренята, седален, глас 4 |
Слово на Нова Година
Приветствам всички тук с Новата Година! Поздравявам ви с радостите, които дано Господ ни изпрати през настъпващата година. Поздравявам ви и със скърбите, които неизбежно ще ни посетят и през тази година – може би днес, може би утре или в скоро време.
Впрочем не се смущавайте и не се бойте от скърбите. Скърбите и радостите са тясно свързани едни с други. Това ви се струва странно, но спомнете си думите на Спасителя: „Жена, кога ражда, има болки, защото е дошъл часът й; но, след като роди младенеца, от радост не помни вече мъките, защото се е родил човек на света” (Иоан 16:21). Денят сменява нощта и нощта сменява деня, след слънце идва дъжд и след дъжд – слънце; тъй и скърбите и радостите следват една подир друга.
Апостол Павел произнесъл страховити слова към онези, които не търпят от Бога никакво наказание: ако оставате без наказание, вие сте незаконни деца. Не бива да униваме, нека униват онези, които не вярват в Бога; за тях, разбира се, скръбта е тежка, тъй като те нямат нищо освен земните удоволствия. Но вярващите не бива да униват, защото благодарение на скърбите те по право получават синовство, без което не можем да влезем в Царството Небесно.
„Отроците, възпитани в благочестие, пренебрегнаха нечестивото повеление, не се уплашиха от огненото наказание, но стоейки посред пламъците, пееха: „Благословен си, Боже на отците ни!” (Ирмос от канона на Рождество Христово, глас 1, песен 7)
Скърбите са огнено назидание или изпитание, но не трябва да се боим от тях, а подобно на светите отроци да възпяваме Бога в скърбите, като вярваме, че те се изпращат за нашето спасение.
Да спаси всички нас Господ и да ни въведе в Царството на Незалязващата Светлина! Амин.
Произнесено след Литургията на 1 януари, 1913 г.
Преподобный Варсонофий Оптинский, Духовное наследие, М, 2004.
Превод: прот. Божидар Главев